5 najważniejszych rzeczy dla mamy alergika

autor: Redakcja Portalu , 2016-10-06
5 najważniejszych rzeczy dla mamy alergika
Na alergię cierpi około 40% ludzi na świecie (według danych WAO), jednak liczba zmagających się z uciążliwymi dolegliwościami stale rośnie. Narażone są na nią głównie maluchy, których rodzice mają alergię, ale także te, które są wychowywane w sterylnych warunkach (tzw. zachodni styl życia). Życie małego alergika nie jest łatwe. Jak uchronić go przed zbędnym cierpieniem?

Karmić piersią

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka. Narażone jest na nią tylko między 0,5, a 2% maluchów karmionych przez mamę. Dlaczego się tak dzieje? Mleko mamy jest naturalną szczepionką, która chroni maluszka. Pediatrzy zalecają karmienie piersią co najmniej do 6 miesiąca życia. Jeśli jednak u dziecka wystąpi wysypka lub kolka warto przyjrzeć się dokładniej temu, co spożywa rodzicielka. Potencjalne alergeny należy jak najszybciej wyeliminować z diety. Produkty takie jak mleko, jaja kurze, cielęcinę, truskawki, cytrusy, orzechy i kakao lepiej odstawić na wyższą półkę.

Czytać etykiety

Dziś sklepowe półki uginają się od asortymentu. To, że mamy większy wybór niekoniecznie znaczy, że kupujemy to, co najlepsze. W produktach ukryte jest mnóstwo substancji dodatkowych, polepszaczy smaku, czy zapachu i przedłużaczy trwałości. Dlatego każda mama powinna czytać etykiety, a mama alergika musi zwrócić szczególną uwagę, czy w składzie produktu nie ma substancji, które mogą uczulać dziecko. Śladowe ilości alergenu można znaleźć w zupełnie niespodziewanych produktach np. gluten znajduje się w pasztetach, parówkach, konserwach, serach, napojach, zupach i sosach w proszku, jogurtach, lodach, gumach do żucia czy chipsach.

Zdrowo się odżywiać

Alergik nie może spożywać określonych produktów, jednak nie oznacza to, że należy zrezygnować z podawania mu zawartych w nich cennych składników odżywczych. Najbardziej korzystna będzie dieta eliminacyjna, która musi być jednocześnie dietą zastępczą.

Zdrowe zamienniki produktów uczulających:

  • mleko - mleko sojowe, ryżowe, owsiane, orzechowe, sezamowe,
  • ser - płatki drożdżowe, soja, ryż, tofu
  • masło - soja i margaryny bezmleczne
  • śmietana - mleczko kokosowe
  • twaróg - twarożek sojowy
  • jogurt - jogurty sojowe lub owsiane

Poprawnie zbilansowana dieta powoduje ustąpienie lub przynajmniej znaczne złagodzenie objawów alergii oraz zapewnia dziecku prawidłowy rozwój. Dietę trzeba stosować rygorystycznie. Czasem nawet mały kęs dania z uczulającym składnikiem może okazać się niebezpieczny.

Ubierać w antyalergiczne ubranka

Ubranka to jedno ze źródeł dziecięcych alergii. Winowajcami zaczerwienienia skóry i swędzącej wysypki mogą być niepozorne kolorowe guziczki czy bajkowe postacie ze śpioszków. Najlepsze dla wrażliwej skóry dziecka są ubranka wykonane z wysokiej jakości bawełny i bambusa. Dla malucha są przyjemne i wygodne, a dla jego skóry całkowicie bezpieczne. Ubranka z bawełny organicznej jak np. Dear Eco mają jeszcze jeden plus - są pozbawione szkodliwych substancji chemicznych (pestycydy, metale ciężkie, sztuczne nawozy, GMO), dlatego nie powodują alergii skórnych i podrażnień.

Najczęściej takie ciuszki są odznaczone certyfikatem GOTS (Global Standard gGMbH). Zaświadcza on, że produkt jest ekologiczny, a bawełna z której został wykonany była skontrolowana pod kątem czystości i etapu jej przetwarzania.

Stosować bezpieczne kosmetyki

Mały alergik ma niezwykle wrażliwą skórę, która nadmiernie reaguje na alergeny, przez co wymaga wyjątkowej troski i pielęgnacji specjalnymi środkami. Najlepiej do tego celu używać emolientów, czyli bezzapachowych kosmetyków, stworzonych na bazie olejów mineralnych, służących do nawilżenia, natłuszczenia i uelastycznienia skóry. Nie zawierają one substancji dodatkowych, stosowanych zazwyczaj w kosmetykach, czyli środków zapachowych, sztucznych barwników czy środków konserwujących. Dzięki temu emolienty są w pełni bezpieczne dla alergików.

Dokładnie sprzątać

Porządek jest ważny nie tylko w domu malucha, który cierpi na alergię na kurz. Sprzątanie powinno odbywać się przy użyciu łagodnych środków czystości, a w przypadku nasilonych objawów mama alergika powinna z nich zupełnie zrezygnować. Najzdrowsze będą własnoręcznie przygotowane środki czystości (połączenie octu, cytryny lub sody oczyszczonej). By nie dopuścić do rozwoju grzybów i pleśni należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Warto zrezygnować z puszystych dywanów, ciężkich zasłon, materaców i obić mebli. Kurz na elementach dekoracyjnych zbiera się szybko, a ich czyszczenie jest uciążliwe. A to nie wpływa korzystnie na życie alergika.

---
Ubranka marki Dear Eco są tworzone bez użycia szkodliwych substancji, nie wywołują reakcji alergicznych i są całkowicie bezpieczne dla maluchów. Markowe ciuszki dla niemowląt i małych dzieci, wykonane są z wysokiej jakości, zbieranej ręcznie bawełny organicznej, bambusa i reluganu. Kolekcja ubranek jest idealną odpowiedzią na potrzeby wrażliwej i wymagającej skóry alergika. W ofercie Dear Eco dostępne są m.in. śpiochy, kaftaniki, body, spodenki, buciki, ręczniki, pieluszki tetrowe, śpiworki i maty. Więcej informacji na www.deareco.com

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55