5 powodów, dla których warto przytulać dziecko

autor: Redakcja Portalu , 2016-08-22
5 powodów, dla których warto przytulać dziecko
W pierwszych latach życia maluch jest całkowicie zależny od rodziców. Jego potrzeba bliskości jest bardzo silna. Zaspokajanie jej ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Czułość mamy i taty przekazana maluszkowi jest oznaką miłości, akceptacji i silnej więzi, jaka ich łączy. Dlatego warto przytulać dziecko!

C jak charakter

Dzieci często przytulane są bardziej pewne siebie, stabilne emocjonalnie i łatwiej przystosowują się do panujących w społeczeństwie zasad. Maluchy, które nie są traktowane z czułością często są zagubione, wycofane lub agresywne. Brak kontaktu fizycznego prowadzi do licznych zaburzeń i zahamowania rozwoju psychicznego (tzw. choroba sieroca).

R jak relacje

Przytulanie pogłębia relacje i przywiązanie. Bliskość i okazywanie czułości uczy dziecko budowania związków w przyszłości. Pozwala także uświadomić malucha, w jaki sposób można okazywać uczucia innym ludziom. Dlatego ważne jest także, aby pociecha obserwowała jak rodzice okazują sobie miłość.

S jak samorozwój

Maluch, który czuje się kochany i ma poczucie bezpieczeństwa ma doskonałe warunki do rozwoju zarówno umiejętności psychicznych, jak i fizycznych. Chce pokonywać własne słabości i jest wytrwały w samodoskonaleniu, nawet jeśli pierwsze próby zakończone są fiaskiem.

U jak uspokojenie

Najszybszym sposobem na uspokojenie dziecka i poprawę jego nastroju jest przytulenie. Uścisk sprawia, że maluch czuje się bezpieczny i kochany, a w trakcie przytulania obniża się poziom kortyzolu, dlatego pociecha może się wyciszyć i zasnąć. Podczas tulenia uwalnia się oksytocyna - hormon szczęścia, który poprawia samopoczucie.

Z jak zdrowie

Wcześniaki, które są często dotykane i otoczone miłością szybciej przybierają na wadze i rosną. Dlatego, jeśli przytulanie przez rodzica nie jest możliwe, bo maluszek musi przejść dodatkowe badania należy zadbać o ubranka, które otulą dziecko i sprawią, że poczuje się bezpiecznie jak w łonie mamy (np. otulacze Dear Eco (www.deareco.com)).
Malec, który jest często przytulany, mniej choruje i lepiej radzi sobie z infekcjami. Brak kontaktu fizycznego sprawia, że pociecha wolniej się rozwija i ma problemy zdrowotne - najczęściej z układem oddechowym i immunologicznym.

Metoda przytulania (tzw. holding) jest stosowana także w leczeniu dzieci autystycznych. Trzymanie malucha na rękach wspomaga jego potrzeby fizyczne i psychiczne oraz sprawia, że pociecha czuje się bezpiecznie.

Dotyk jest ważny od pierwszych chwil życia, ponieważ rozpoczyna wspólną podróż przez życie maluszka i jego rodziców. Przytulanie to najprostszy sposób na okazanie miłości. Poprawia pracę układu odpornościowego i uspokaja. Nie ma żadnych skutków negatywnych.

fot. http://www.majuszka.pl/

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55