500 plus dla samotnych rodziców - zmiany!

autor: Agata Cygan , 2017-10-02
500 plus dla samotnych rodziców - zmiany!
Od tej pory rodzic podający się za osobę samotnie wychowującą dziecko, chcąc otrzymać pieniądze z programu 500 plus, musi dostarczyć państwu dowód swojej samotności - bez względu na to, czy stara się o pieniądze na pierwszego czy kolejnego potomka.

Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, jakie zmiany szykują się w kwestii przyznawania pieniędzy w ramach programu 500 plus. Ustawodawcy wzięli pod lupę tzw. dochód utracony, rodziców pracujących za granicą oraz rodziców samotnych. Szczególnie ci ostatni stali się przedmiotem gorącej debaty, której wynikiem może być dość solidne ograniczenie liczby pobierających pieniądze z programu. O co dokładnie chodzi?

Co to znaczy samotny?

Rodzicom samotnie wychowującym dziecko znacznie łatwiej jest spełnić warunki, które pozwalają pobierać pieniądze z programu 500 plus już na pierwszego potomka. Przypomnijmy, że jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy dochód miesięczny netto na osobę wynosi mniej niż 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego. Jeśli dochód rodziny jest wyższy, pieniądze na pierwsze dziecko nie przysługują. Dopóki niezamężna/rozwiedziona kobieta wychowująca dziecko bierze pod uwagę wyłącznie swój własny dochód, spełnienie powyższego warunku jest znacznie łatwiejsze, niż gdyby doliczyła do tego pieniądze zarabiane przez swojego partnera - często nie tylko partnera życiowego, ale także rzeczywistego ojca dziecka.

Przypomnijmy, że coraz więcej par decyduje się żyć i wychowywać dziecko w związkach nieformalnych. W wielu przypadkach decyduje o tym światopogląd pary, ale w niektórych - jak twierdzą rządzący - względy finansowe. Dochód rodziny bez uwzględnienia dochodu mężczyzny jest bowiem znacznie niższy i często predysponuje kobietę do ubiegania się o świadczenie 500 plus już na pierwszego potomka. Tym samym wielu parom "opłaca się" nie formalizować związku i udawać przed państwem samotnych.

Rodzicu, potwierdź swoją samotność!

Celem nowelizacji jest więc "zlokalizowanie" rodziców podających się za samotnych, którzy w istocie wcale tacy samotni nie są - żyją w szczęśliwych związkach nieformalnych, a pieniądze od państwa traktują jako dodatkową bonifikatę. Od teraz wszyscy ci, którzy twierdzą, że wychowują dziecko samotnie, będą musieli dostarczyć państwu dowód owej "samotności". Jak go zdobyć? Występując do sądu o alimenty (wystarczająca będzie także zatwierdzona przez sąd ugoda zawarta przed mediatorem, protokół z posiedzenia sądu zatwierdzającego treść ugody zawartej przed sądem, a nawet umowa zawarta w formie aktu notarialnego, której sąd nadał klauzulę wykonalności).

Dokument poświadczający pobieranie alimentów lub wystąpienie o ich ustalenie jest warunkiem koniecznym otrzymania wsparcia finansowego z programu - w przeciwnym razie wniosek zostanie odrzucony (to zmiana, która obowiązuje od 1 sierpnia i dotyczy wniosków składanych na nowy okres zasiłkowy). Zauważmy bowiem, że przy liczeniu dochodu na osobę, który nie może przekroczyć 800 zł, włączamy do niego także alimenty - płacone na dziecko przez drugiego rodzica lub pobierane z Funduszu Alimentacyjnego.

Nieważne, ile masz dzieci!

Co ważne, nowa zasada obowiązuje również rodziców deklarujących samotne wychowywanie dzieci, którzy starają się jedynie o 500 plus na drugiego i kolejnego potomka, czyli o świadczenia nieuzależnione od dochodu. Do tej pory takie osoby nie musiały do wniosku o 500 plus dołączać żadnych dodatkowych dokumentów - także tych, dotyczących kwestii pobierania alimentów. Skąd taki wymóg, skoro w podobnej sytuacji nic nie wnosi? Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej tłumaczy to faktem, że gdyby powyższy przepis dotyczył wyłącznie osób starających się o świadczenie na pierwsze dziecko (czyli świadczenie uzależnione od dochodu), rząd de facto sankcjonowałby sytuacje, w których obywatele deklarują nieprawdę...

Oczywiście istnieją przypadki, kiedy samotny rodzic otrzyma świadczenie bez udziału sądu. To sytuacje, kiedy ustalenie alimentów jest niemożliwe: drugi z rodziców nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany (nieustalone ojcostwo w drodze uznania ojcostwa bądź sądowego ustalenia ojcostwa), sprawa zasądzenia alimentów została oddalona, sąd wyznaczył jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka, a drugi rodzic nie musi płacić alimentów lub gdy zarządzono opiekę naprzemienną (dziecko pozostaje pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych, będących w separacji lub rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach).

---

No cóż, choć wiele osób jest pewnie zbulwersowanych nowym prawem, jakiekolwiek głosy krytyki są w tej sytuacji dość ryzykowne - mogą świadczyć o tym, że sami korzystaliśmy z luki, jaką nieopatrznie zostawiło nam państwo...

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55