500 plus na każde dziecko

autor: Agata Cygan , 2019-04-25
500 plus na każde dziecko
To już przesądzone - od 1 lipca zasiłek w wysokości 500 zł miesięcznie obejmie wszystkie dzieci w Polsce. Bez żadnego wyjątku.

Program 500 plus budzi zainteresowanie - i kontrowersje - już od momentu jego wprowadzenia. Dyskusje w najbliższym czasie raczej nie ucichną - rządzący planują kolejne, dość istotne zmiany.

Jak jest teraz?

Na początek krótkie podsumowanie tego, co mamy teraz. Co do zasady świadczenie w wysokości 500 zł należy się rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, a wysokość dochodu rodziny nie jest brana pod uwagę. Żeby uzyskać świadczenie konieczne jest złożenie wniosku przez internet, w swojej gminie bądź listownie.

A co z pierwszym dzieckiem? Generalnie na pierworodnego potomka pieniądze nie przysługują, ale od tej zasady istnieje wyjątek. Rodzice mogą starać się o świadczenie na pierwsze dziecko (bądź pierwsze i jedyne) w ściśle określonym przypadku - w sytuacji, kiedy dochód miesięczny rodziny nie przekracza 800 zł na osobę (lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Jakiś czas temu rządzący zapowiedzieli jednak, że owe kryterium dochodowe zostanie zlikwidowane.

Jak będzie od lipca?

„500 plus na każde dziecko" - tak roboczo nazwane zostały zmiany planowane w programie 500 plus. Od 1 lipca 2019 świadczenie będzie przysługiwać na każde dziecko - także na pierwsze bądź pierwsze i jedyne - bez względu na dochód rodziny. Z formularza wniosku o świadczenie mają zniknąć pola dotyczące zarobków rodziców. Jak zapowiadają eksperci, dzięki rezygnacji z kryterium dochodowego zdecydowanie skróci się droga wniosku o 500 plus, a pracownicy gmin nie będą obciążeni koniecznością ustalania dochodów - przyznawanie świadczenia będzie całkowicie zautomatyzowane.

Propozycja rządu wielu zaskoczyła - zwłaszcza, że jeszcze nie tak dawno Elżbieta Rafalska - minister pracy i polityki społecznej, zapowiadała wręcz podwyższenie kryterium dochodowego, obowiązującego przy staraniach o 500 plus na pierwszego potomka. Tymczasem - kryterium nie tylko nie wzrośnie, ale zniknie zupełnie. Ze wstępnych szacunków wynika, że finansowe wsparcie trafi ogółem do 6,8 mln dzieci.

Kontrowersyjne 500

Jak można się spodziewać, zmiany - zanim jeszcze zostały wprowadzone - wywołały lawinę kontrowersji. Jedni chwalą rząd za kolejny krok w stronę rodziców, inni pytają skąd pieniądze na takie rozdawnictwo. Prognozują podwyżki - i tak już niemałych - cen i podatków, oskarżają rząd o próbę zwycięstwa w wyborach, które jeszcze się nawet nie rozpoczęły.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy likwidacja kryterium dochodowego to krok w dobrą stronę?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55