500 plus - statystyki

autor: Agata Cygan , 2017-01-09
500 plus - statystyki
O tym programie było naprawdę głośno zanim jeszcze się pojawił. Sprawdzamy, czy 500 plus rzeczywiście wyszedł rodzinom i państwu "na plus".

Program „Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia w całej Polsce. Świadczenie w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od swojego dochodu na drugie oraz kolejne dzieci w wieku do 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem mniejszym niż 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto na osobę w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego) wsparcie przysługuje rodzicom także na pierwsze lub jedyne dziecko. Przedstawiamy dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczące pierwszych miesięcy funkcjonowania programu.

Ile osób korzysta z programu 500 plus?

W całej Polsce programem „Rodzina 500 plus" objętych jest 55 proc. wszystkich dzieci w wieku do 18 lat (blisko 3,8 mln dzieci). Najwięcej dzieci objętych programem zamieszkuje województwo lubelskie (61 proc. dzieci w wieku do 18 lat) oraz województwa: podlaskie, podkarpackie i świętokrzyskie (60 proc. dzieci do 18 lat). Podczas gdy na wsiach odsetek ten wynosi 63%, w gminach miejskich jedynie 48 proc., zaś w miejsko - wiejskich - 58 proc. Ponad 41 proc. świadczeń wypłacanych jest na pierwsze lub jedyne dziecko (mowa o 1,56 mln dzieci, z czego jedynacy stanowią 631,2 tys. dzieci).

Ile pieniędzy trafiło do rodzin?

Do wszystkich uprawnionych do skorzystania z programu 500 plus trafiło łącznie około 16 mld zł. W roku 2017 kwota ta będzie jeszcze większa, ponieważ wypłata świadczenia zacznie się od stycznia, nie zaś od kwietnia, jak to miało miejsce w ubiegłym roku. Początkowo mówiono, że będzie to około 22 mld zł, jednak pojawiają się głosy, że kwota ta nie będzie wystarczająca - okazuje się, że liczba uprawnionych do pobierania dodatku jest większa, niż wstępnie szacowano.

Co zmienił program?

Z raportu przygotowanego przez Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że program 500 plus pomaga walczyć z ubóstwem wśród dzieci. Podczas gdy w 2014 roku w Polsce 718 tys. dzieci żyło w tzw. skrajnej nędzy, obecnie liczba ta oscyluje w okolicach 187 tys. Można powiedzieć, że jest to wydarzenie bez precedensu w blisko 27-letnim okresie przemian w Polsce. Z obserwacji wynika też, że w ostatnich miesiącach z polskiego rynku zniknęło 21 firm pożyczkowych - jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być coraz mniejsze zainteresowanie ze strony klientów, będące właśnie wynikiem funkcjonowania programu.

Ile więcej dzieci?

Z danych NFZ wynika, że w roku 2016 ponad 14,5 tysiąca więcej kobiet niż w roku 2015 było ciąży. Chodzi w szczególności o osoby w wieku powyżej 30. roku życia. Oczywiście nie można uznać tego za bezpośredni skutek programu 500 plus, ale można podejrzewać, że możliwość otrzymania świadczenia na dziecko w jakiś sposób wpłynęła na podjęcie takiej decyzji.

Ile kobiet zrezygnowało z pracy?

Jak sie jednak okazuje, 500 plus nie we wszystkich statystykach wypada dobrze. Z danych zebranych przez "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że od marca do września ubiegłego roku z powodu obowiązków rodzinnych związanych z opieką nad dzieckiem odeszło z pracy aż - 150 tys. kobiet. Mowa oczywiście o matkach więcej niż jednego dziecka, którym należy się dodatek 500 plus. Eksperci alarmują, by kobiety rozważające podobny krok mocno przemyślały swoją decyzję - powrót do pracy po kilku latach przerwy może się okazać trudny, a nawet niemożliwy, a całkiem prawdopodobne jest, że pieniądze zgromadzone do tej pory nie wystarczą na godną emeryturę.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

AgA
2017-01-10

Godną emeryturę? Te mamy, któreodeszły z pracy na pewno nie zarabiały na "godną" emeryturę.

~AgA

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55