6 filmów i bajek, które musisz obejrzeć razem z dzieckiem

autor: Agata Cygan , 2019-08-05
6 filmów i bajek, które musisz obejrzeć razem z dzieckiem
Wiele filmów dla dzieci niesie ze sobą naprawdę mądry, ale jednocześnie głęboki przekaz - maluchom trudno do niego dotrzeć samodzielnie. Wybraliśmy dla was kilka bajek, które warto obejrzeć ze swoją pociechą.

Jeśli pozwalamy naszym dzieciom - zwłaszcza tym młodszym - na oglądanie bajek, powinniśmy je oglądać wraz z nimi. Po co? Po pierwsze po to, żeby wiedzieć, jakimi wydarzeniami i emocjami żyje wówczas mały człowiek, po drugie zaś po to, by w razie potrzeby na bieżąco rozwiewać rodzące się u niego wątpliwości - odpowiadać na pytania, dopowiadać niedopowiedzenia.

Wówczas bajka nie będzie jedynie "zapełniaczem czasu", ale mądrą lekcją, z której dziecko wyniesie jak najwięcej.

1. Kraina lodu

To - wbrew przekonaniu niektórych - pozycja nie tylko dla dziewczynek. Cudowna animacja Disneya nie bez przyczyny zawładnęła sercami dzieci - i dorosłych - na całym świecie. Bohaterkami opowieści są dwie siostry, księżniczki Anna i Elsa. Starsza z nich posiada dar zamrażania, który z czasem staje się dla niej przekleństwem. Młodsza, ryzykując życiem, decyduje się pomóc siostrze i królestwu, które zostało przez nią skute lodem.

Film - bo mimo animowanej formy, trudno nazwać "Krainę..." bajką, mówi o miłości, przyjaźni, odwadze, poświęceniu. Zachwyca nie tylko mądrym scenariuszem, ale także świetnie zarysowanymi postaciami, humorystycznymi dialogami, wspaniałą grafiką i cudownymi piosenkami, które szybko wpadają w ucho. I zostają na długo... :)

2. Mój brat niedźwiedź

Tutaj również będzie o miłości - tym razem braterskiej. Bajka oparta na legendzie indiańskiej przedstawia historię młodego chłopca, który za sprawą magicznego zaklęcia zostaje zmieniony w niedźwiedzia. Przerażony niecodzienną sytuacją musi nauczyć się żyć na nowo. Z czasem zaprzyjaźnia się z uroczym, pełnym dobroci niedźwiadkiem grizzly o imieniu Koda. Obydwaj wyruszają w pełną niebezpiecznych przygód podróż w nieznane. Film opowiada o oddaniu, poświęceniu, bezgranicznej wierze i miłości. Jest tu także mowa o dorastaniu, dokonywaniu wyborów, budowaniu relacji. Przepiękna, pełna barwnych przygód i pozytywnych emocji opowieść dla dzieci i dorosłych, która mówi przede wszystkim o istocie odkrywania samego siebie. Bawi i wzrusza do łez.

3. Odlot

Jaki tytuł, taki film. Niezwykła historia przyjaźni starszego człowieka z chłopcem. Głównymi bohaterami opowieści są 70-letni Carl, który po śmierci żony decyduje się spełnić ich wspólne marzenie oraz 8-letni skaut, który staje się przypadkowym towarzyszem jego drogi. Mężczyzna zamienia swój dom w statek powietrzny z balonami i odlatuje do Ameryki Południowej, by postawić tam dom nad wodospadem. Film udowadnia przede wszystkim, że w przypadku przyjaźni nie ma granic wiekowych i że warto dołożyć wszelkich starań, by spełnić swoje najskrytsze pragnienia. Urocza opowieść o budowaniu więzi i wartościach rodzinnych. Niesamowita grafika, świetne dialogi, ciekawa akcja i dużo humoru sprawiają, że to nie tylko dobra bajka dla dzieci, ale i ciekawy film dla dorosłych. Dla młodszych widzów to przede wszystkim dużo zabawy i śmiechu, dla starszych - spora dawka egzystencjalnych problemów, która skłania do refleksji nad życiem.

4. Dobry dinozaur

Piękna i wzruszająca opowieść o alternatywnej rzeczywistości, w której kometa odpowiedzialna za wymarcie dinozaurów nie trafiła w Ziemię. W filmowym świecie zostały zamienione role ludzi i dinozaurów. To nieoczekiwana wizja świata, gdzie „człowieki" są daleko w ewolucji za dinozaurami. Rodzina Arlo - małego dinozaura ma własne gospodarstwo, którego plony podjada mały jaskiniowiec Bąbel. Młody dinozaur zaprzyjaźnia się z dzikim chłopcem po tym, jak ten pomaga mu wrócić do rodzinnego domu, od którego oddalił się, wpadając do rzeki. Opowieść przepełniona jest inteligentnym humorem, ciekawymi przygodami i pięknymi krajobrazami, a sam pomysł na uczynienie z człowieka nieokrzesanego przyjaciela dinozaura - okazuje się być strzałem w dziesiątkę.

Zobacz również: Top 5 „niebanalnych" filmów dla przyszłych mam

5. Madagaskar

Niezapomniana zabawa dla całej rodziny - rozśmieszy i wciągnie nawet najbardziej opornych. Film przedstawia historię czterech zwierząt z zoo - lwa, zebry, żyrafy i hipopotamicy. Czwórka przyjaciół wiedzie tam spokojne i dostatnie życie, jednak kiedy nadarza się okazja do poznania świata poza klatką, zwierzęta decydują się z niej skorzystać.

Cztery zabawne pingwiny właśnie opracowują plan ucieczki z zoo. Jeden z przyjaciół postanawia do nich dołączyć, a jego towarzysze - jak to na prawdziwych przyjaciół przystało - nie mogą zostawić go samego. Splot następujących po sobie zdarzeń sprawia, że zwierzaki ostatecznie lądują na Madagaskarze. Film zapewnia przede wszystkim dużą dozę dobrego humoru, śmiechu i zabawy, ale w istocie to mądra i głęboka opowieść o prawdziwej przyjaźni, którą los często wystawia na próbę.

6. Król Lew

To trzeba zobaczyć i już. Można bez obaw stwierdzić, że Król Lew to dzieło ponadczasowe i nadal należy do czołówki filmów stworzonych przez studio Disneya. Bawi i uczy dzieci oraz dorosłych już ponad dwie dekady. Simba, młody lew jest prawowitym następcą tronu po swoim ojcu - królu Mufasie. Spadkobiercą tronu do tej pory był jednak Skaza - brat króla, który nie zamierza tak łatwo oddać należnej mu władzy. W wyniku podstępu, spisku i zdrady sprawia, że władza do niego powraca, a Simba zostaje wygnany. Pozostaje jednak wierny naukom swojego ojca i z pomocą nowopoznanych przyjaciół decyduje się podjąć walkę o odzyskanie dziedzictwa.

To wzruszająca i piękna historia, która pokazuje, że od przeszłości nie da się uciec - trzeba stawić jej czoła, ucząc się na własnych doświadczeniach. Namawia do tego, by zawsze być sobą i nie poddawać się mimo największych porażek. Film, na którym na pewno widziałeś. Teraz pora pokazać go dziecku.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Mommy6512
2019-11-21

Kraina Lodu, Mój brat niedźwiedź, Odlot i Król lew - TAK ! Ale zamiast Madagaskar wybiorę takie bajki jak : Zakochany Kundel, Tarzanczy Aladyn, napewno wniosą wiecej dla dziecka niż Madagaskar :)

~Mommy6512

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55