6 najwcześniejszych objawów ciąży

autor: Agata Cygan , 2019-10-31
6 najwcześniejszych objawów ciąży
Zatrzymanie miesiączki to objaw dość sugestywny. I chociaż ciąży wcale oznaczać nie musi, to na pewno może ją sugerować. Jak się jednak okazuje, istnieją jeszcze wcześniejsze przesłanki, że doszło do zapłodnienia.

Oczywiście nie pojawią się one u każdej kobiety, nie przez wszystkie panie zostaną też poprawnie zinterpretowane. Jeśli ciąży nie planujemy, prawdopodobnie nie zwrócimy na nie uwagi, ale jeśli staramy się o dziecko i bacznie obserwujemy swój organizm - mogą dać nam do myślenia.

To oczywiste, że najwcześniejsze objawy ciąży pojawić się mogą dopiero po owulacji, czyli w drugiej połowie cyklu. Mogą wystąpić już nawet 10 dni po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. W organizmie kobiety już wtedy zachodzą różne, typowe dla tego nietypowego stanu zjawiska.

Badanie krwi

O ile z domowym testem ciążowym trzeba poczekać co najmniej do dnia spodziewanej miesiączki, test z krwi wykonać można już wcześniej. Stężenie hormonu beta HCG jest podwyższone już kilka dni po zapłodnieniu. Oczywiście im później, tym wyniki będą bardziej wiarygodne, ale nie ma przeszkód, by udać się do punktu pobrań już w momencie, w którym zaczniemy podejrzewać, że mogło dojść do zapłodnienia. Wyniki badania są zwykle dostępne jeszcze tego samego dnia.

Wrażliwość piersi

Ten objaw pojawić się może już w pierwszych dniach po zapłodnieniu i często towarzyszy przyszłej mamie aż do końca ciąży. To efekt tego, że piersi zaczynają się powiększać. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że już w tym etapie sięgniemy po stanik w dwa razy większym rozmiarze, ale piersi - a zwłaszcza sutki mogą być bardziej wrażliwe na dotyk, a czasami wręcz bolesne.

Zobacz również: Piersi w ciąży - ratunku, one wciąż rosną!

Wymioty i/lub biegunki

Choć zazwyczaj pojawiają się nieco później - około 5 - 6 tygodnia, niektóre kobiety doświadczają porannych nudności już w pierwszych dniach od momentu zapłodnienia. Czasami już na tym etapie przyszłą mamę zaczynają też męczyć wymioty. Kolejnym objawem ze strony układu pokarmowego są częstsze wypróżnienia - niekoniecznie przybierające postać biegunki.

Spadek apetytu

Jednym z najwcześniejszych objawów ciąży może być spadek apetytu, a co za tym idzie - spadek wagi. Zwłaszcza, jeśli połączony jest z wymiotami. Oczywiście nie jest to regułą - wiele przyszłych mam przez całą ciążę cieszy się wręcz wzmożoną ochotą na jedzenie, a są i takie, które nie odczuwają w tym zakresie żadnej różnicy.

Osłabienie organizmu

Progesteron obecny w organizmie ciężarnej powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a co za tym idzie - ogólne osłabienie organizmu. Może się więc zdarzyć, że kobieta mimo, iż robi to co zazwyczaj, traci zdecydowanie więcej siły - ma mniej energii, czuje się osłabiona i zmęczona.

Zobacz również: 10 chorób groźnych dla kobiet w ciąży

Zatrzymanie miesiączki

Choć ten objaw przedstawiliśmy na wstępie jako jeden z najpewniejszych wczesnych objawów zapłodnienia, warto pamiętać, że nie w każdej ciąży miesiączka ulega zatrzymaniu - przynajmniej teoretycznie. Niektóre przyszłe mamy doświadczają krwawienia/plamienia w terminie spodziewanej miesiączki nawet przez kolejne dwa miesiące ciąży. Plamienie jest wówczas znacznie słabsze niż klasyczna miesiączka, ale może mu towarzyszyć lekki ból w okolicy podbrzusza - podobny do tego, jakiego doświadczamy właśnie w czasie okresu.

Więcej na temat ciążowych objawów przeczytasz tutaj .

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
IH
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55