8 rzeczy, które powinnaś zrobić z dzieckiem jesienią

autor: Agata Cygan , 2018-11-12
8 rzeczy, które powinnaś zrobić z dzieckiem jesienią
Mamy nadzieję, że nie należysz do tych ludzi, którym jesień kojarzy się wyłącznie z chandrą i depresją. Bo dla nas jesień to wyjątkowo piękna pora roku. Bogactwo kolorów, zapachów, kształtów, wrażeń i doświadczeń. Żaden sezon nie niesie ze sobą tyle inspiracji i pomysłów na wspólne spędzenie czasu! Podpowiadamy, co warto zrobić z dzieckiem jesienią.

Obrzucajcie się jesiennymi liśćmi

Spacer - przynajmniej krótki - to codzienny obowiązek także, a może przede wszystkim, właśnie jesienią. Nie! Korekta! To nie obowiązek, to przyjemność! Szelest spadających na głowy liści we wszystkich kolorach tęczy, zapach szyszek, kasztanów, żołędzi... Ubierzcie ciepłe swetry, zamotajcie się w mięciutkie szaliki i biegnijcie do pobliskiego parku. Wskoczcie w górę liści, szurajcie w nich butami i porozrzucajcie wokół siebie.

Szukajcie skarbów jesieni

Podczas wspólnej przechadzki wytężcie wzrok - starajcie się dostrzec i usłyszeć jak najwięcej. Zabierzcie ze sobą koszyk - szukajcie kasztanów, żołędzi, szyszek, zorganizujcie konkurs na najbardziej kolorowy liść. Śledźcie wiewiórki, dżdżownice, robaczki. Zniżcie się do ich poziomu i przyglądajcie się temu, co robią.

Majsterkujcie z naturą

Kiedy wrócicie do domu spróbujcie wyczarować ze swoich skarbów piękne, pachnące ozdoby lub zabawki. Wianek z szyszek, obrazy i bukiety z liści, ludziki z kasztanów, korale z jarzębiny - największa zabawa to samo ich tworzenie, ale efekty końcowe też często zaskakują samych twórców.

Taplajcie się w kałużach

Trochę popadało? Kiedy już zdążycie zachwycić się stukającymi w szybę kroplami deszczu, zakładajcie kalosze, łapcie za parasole i biegnijcie na dwór. Nie omijajcie kałuż - wskakujcie w te największe. Chyba nie zapomnieliście, jaka to frajda?

Poczytajcie książkę na dworze

Nawet ta, której treść znacie już na pamięć zyska nowy wydźwięk w blasku jesiennego słońca i w otoczeniu kolorowych liści. Nie wierzycie? Wystarczy spróbować! Weźcie koc, znajdźcie mało obleganą ławeczkę i zatopcie się wraz z dzieckiem w ulubionej lekturze.

Upieczcie pyszne ciasteczka

Jeśli jeszcze nie macie za sobą wspólnych wypieków, koniecznie zorganizujcie je właśnie jesienią. Wykrawanie ciasta foremkami, ozdabianie ciasteczek bakaliami, korzenny zapach roznoszący się po całym mieszkaniu i wreszcie rozpływające się w ustach smakołyki - tego nie może zabraknąć w czasie długich jesiennych popołudni.

Wypijcie kakao pod kocem

Nie wpuszczacie malucha do łóżka z jedzeniem i piciem? Zróbcie wyjątek! Przygotujcie gorące kakao, talerzyk upieczonych samodzielnie ciasteczek, włączcie nocną lampkę i wskakujcie pod ciepły koc. Porozmawiajcie o tym, jak minął dzień, zaplanujcie nadchodzące, opowiadajcie sobie bajki albo bawcie się w zgadywanki. Delektujcie się chwilą - po prostu.

Róbcie kolorowe zdjęcia

Słońce przebijające się przez gałęzie i tańczące w kolorowych liściach tworzy wyjątkowe krajobrazy. Zatrzymujcie je w obiektywie nim znikną pod grubą białą pierzyną. Róbcie jak najwięcej zdjęć - nie szukajcie idealnych pozycji czy optymalnych kadrów - pstrykajcie, tak po prostu.

----

Trudno zaprzeczyć, że jesień ma w sobie coś magicznego. Można odnieść wrażenie, że świat, szykując się do zimowego snu, chce nam zaoferować jak najwięcej. Tak jakby chciał zdążyć z ukazaniem nam swojego bogactwa i wyjątkowości zanim przykryje je warstwa śnieżnego puchu. Nie narzekajmy więc na coraz krótsze dni, ale maksymalnie wykorzystajmy coraz dłuższe wieczory. Zaszczepmy w naszym dziecku miłość do jesieni - pełne pięknych, kolorowych wspomnień ze zdziwieniem będzie słuchać cudzych opowieści o jesiennej chandrze czy depresji.

 

 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

perelka23
2018-12-05

Puzzle, kalambury, malowanie, oglądanie bajek,czytanie książek, granie w planszówki. T kilka sposobów na nudę. Ostatnio jak się zajęliśmy w granie w Gorącego Ziemniaka to zleciało dobre dwie godziny. Miło jest tak spędzić czas razem z dziećmi i poświęcić im jak najwięcej uwagi.

perelka23
Kasia_Baryczka
2020-10-15

W pracy z elastycznym grafikiem, jak Neocraft Neocraft, można te rzeczy robić nacodzień, nawet jeśli nie jest się w ciąży

~Kasia_Baryczka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55