8 rzeczy, których nikt Ci nie powiedział przed ciążą

autor: Redakcja Portalu , 2019-10-28
8 rzeczy, których nikt Ci nie powiedział przed ciążą
O tym, że „miłość do dziecka jest nie do wyobrażenia”, że „w maleństwie zakochasz się od pierwszej sekundy” i że „pociecha wywróci Twój świat do góry nogami” mówili Ci wszyscy. A czego nikt Ci nie powiedział zanim zaszłaś w ciążę?

Wieczna ochota na seks

W ciąży możesz stać się demonem seksu. Dlaczego? Hormony powodują intensywniejsze przekrwienie narządów płciowych. Niektóre kobiety odczuwają większy popęd seksualny w czasie oczekiwania na dziecko. Lekarz na ogół nie widzi przeciwskazań, partner jest w siódmym niebie. Same plusy!

Stopa olbrzyma

U niektórych ciężarnych zwiększa się rozmiar stopy, nawet o 1 cm. Dlaczego się tak dzieje? Podczas ciąży następuje rozluźnienie wiązadeł kości w stopach, a to przez relaksynę (hormon wytwarzany u ciężarnych kobiet). Niestety, większości kobiet nowy rozmiar buta zostaje już na zawsze!

Poród jak orgazm

Pascali-Bonaro, autorka filmu „Orgasimic birth" przekonuje, że poród może być doświadczeniem podobnym do orgazmu. Kobiety występujące w dokumencie rodzą w bólu, ale też uniesieniu duchowym. Dlaczego? W trakcie porodu organizm wydziela te same hormony, co podczas stosunku seksualnego. Stymulowane są też te same rejony ciała.

Zobacz również: Poród - może być przyjemnością!

Lewo czy prawo?

O tym, czy dziecko będzie lewo- czy praworęczne decyduje sam niemowlak. Około 10. tygodnia ciąży maluszek aktywizuje bardziej jedną lub drugą rękę. Wtedy w jego mózgu zachodzą zmiany, które utrwalają ten wybór.

Pierwsze erekcje

Chłopcy już w łonie matki przeżywają pierwsze erekcje. Mogą one trwać kilka lub kilkanaście minut i występować nawet trzy razy w ciągu godziny. Zazwyczaj towarzyszy im ssanie kciuka. Zaskoczona?

Noworodki są brzydkie

Dziecko po urodzeniu wygląda po prostu źle. Jego skóra jest pomarszczona, czerwona i pokryta mazią. Główka jest niesymetryczna, nos spłaszczony, a oczy zapuchnięte. Jesteś przerażona? Nie martw się! Maluch szybko stanie się tak śliczny, jak bobas z reklamy.

Miłość nie przychodzi od razu

Nie każda kobieta na widok nowonarodzonego dziecka oszaleje z miłości. Brak entuzjazmu w momencie narodzin nie jest standardem. Daj sobie chwilę czasu. Tą małą istotkę pokochasz z całego serca, ale może musisz sobie najpierw wszystko poukładać.

Zobacz również: Czy matka kocha wszystkie dzieci tak samo?

Jak na haju

Ilość nieprzespanych nocy może dać się mocno we znaki. Nie zdziw się, jeśli zaczniesz słyszeć, jak Twoje dziecko płacze mimo, że będzie radośnie kwilić. Może Ci się wydawać, że wypada z łóżeczka, a przecież doskonale wiesz, że wszystko jest tak zabezpieczone, że nie ma możliwości, żeby maleństwu się coś stało. Zamiast popadać w paranoję, porządnie się wyśpij.

 

Autor: Agnieszka Gałczyńska

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55