A jeżeli masz dziecko, najszczęśliwszy z ludzi…

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-06-01
A jeżeli masz dziecko, najszczęśliwszy z ludzi…
Jest taki dzień – roześmiany, pachnący truskawkami i zbliżającym się latem – wielkie święto wszystkich dzieci. I tych malutkich – jak groszek albo fasolka. I tych nieco starszych – ciekawskich i rozbrykanych. I tych całkiem już dużych – dorosłych i mądrych. Czego im życzymy? Czego dla nich pragniemy? Co chcemy im powiedzieć?

Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka…

Kiedy jesteś malutki – jak groszek albo fasolka – życzę Ci przede wszystkim zdrowia. I martwię się i stale myślę,  czy wszystko w porządku. I zamęczam lekarza tymi samymi pytaniami: czy dobrze się rozwija, czy zdrowe, czy to normalne, czy tak ma być…

Kiedy jesteś malutki –jak groszek albo fasolka – pukam czasem do Ciebie i pytam, jak się masz. I wtedy myślę, kim będziesz, jaki  będziesz. I z całego serca, ze wszystkich sił życzę Ci, abyś był po prostu  szczęśliwy.

Kiedy jesteś malutki – jak groszek albo fasolka – życzę Ci (i sobie trochę też), żebyś przyszedł na świat, którego jeszcze nie poznałeś, szybko i bezboleśnie. I żeby ten świat Cię zachwycił.

Kiedy jesteś malutki – jak groszek albo fasolka – życzę Ci, żebyś (kiedy już się narodzisz) w ramionach mamy i taty czuł się zawsze bezpiecznie. Żebyś miał spokojny sen i kolorowe sny. I żebyś czuł, że dla nas jesteś najważniejszy.

Tylko dzieci wiedzą, czego szukają

Kiedy jesteś starszy – ciekawski i rozbrykany – życzę Ci samych piątek w szkole. A najlepiej szóstek. I żeby spełniały się Twoje marzenia – ale nie wszystkie – żebyś stale miał o czym marzyć.

Kiedy jesteś starszy – ciekawski i rozbrykany – życzę Ci wiary we własne siły. Szczególnie kiedy się złościsz, rzucasz książką o podłogę i mówisz, że nie dasz rady. I żeby ta wiara w siebie trwała zawsze – bo przecież jesteś jedyny i niepowtarzalny.

Kiedy jesteś starszy – ciekawski i rozbrykany – życzę Ci, żebyś wyrósł na mądrego i uczciwego człowieka. Żebyś odnalazł swoje pasje, odkrył zdolności, rozwijał umiejętności. Dużo podróżował i chłonął wszystko, co nowe.

Kiedy jesteś starszy – ciekawski i rozbrykany – życzę Ci, żebyś zawsze miał otwarty umysł. Nikogo nie szufladkował, niczego nie zamykał w stereotypach. Żebyś wiedział, czego chcesz od życia i nie bał się po to sięgać.

Dzieci rosną dla świata, nie dla rodziców

Kiedy jesteś duży – dorosły i mądry – życzę Ci wymarzonej pracy. Wielkiego domu z ogrodem. Miłości, która góry przenosi – takiej na zawsze, do końca świata, jedynej. Żebyś był zawsze szczęśliwy – niezależnie od tego, gdzie jesteś i z kim jesteś.

Kiedy jesteś duży – dorosły i mądry – wiem już, jaki jesteś. Wiem już, kim jesteś. I mocno wierzę w to, że to nasza zasługa. Patrzę na Ciebie z dumą i wzruszeniem. I czasem złoszczę się potwornie, kiedy zrobisz coś nieprzemyślanego.

Kiedy jesteś duży – dorosły i mądry – życzę Ci (choć tego nigdy głośno nie powiem), żebyś się nie sparzył. Żeby nikt nigdy Cię nie skrzywdził. I żeby nigdy nic Ci się stało, omijały Cię wypadki, choroby i nieszczęścia. Bo tego bym nie przeżyła…

Kiedy jesteś duży – dorosły i mądry – życzę Ci, żebyś kiedyś mógł tulić w ramionach małą, cudowną  istotę, Twoje dziecko. I żeby oczy miało po Tobie – bo masz najpiękniejsze oczy na świecie. I żebyś wtedy właśnie zrozumiał, dlaczego zimą naciągałam Ci czapkę na uszy, choć wiedziałam, że za zakrętem ją zdejmiesz. Dlaczego nie spałam, kiedy nie było Cię jeszcze w domu. Dlaczego do dziś dzwonię każdego dnia i pytam, co u Ciebie…

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Za każdym razem życzę Ci więc czegoś innego. Ale zawsze pragnę dla Ciebie jak najlepiej – i kiedy jesteś malutki – jak groszek albo fasolka; i kiedy jesteś starszy – ciekawski i rozbrykany; i kiedy jesteś duży – dorosły i mądry. Bo Jesteś moim dzieckiem, miłością i sensem mojego życia. Bo jesteś wszystkim, co mam. I ja pamiętam o tym zawsze – nie tylko w Dzień Dziecka…

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-09-09

To bardzo rozczulajacy artykul.Przepieknie napisany .Nie komentuje wiecej bo musze szybko przytulic i ucalowac coreczke.

renia
ILONA
2009-09-13

Najnormalniej w świecie się wzruszyłam tym co tu pisze autorka ... pięknie wszystko ujęte i tak prawdziwie ... Naprawdę warto pamiętać, przypominac i przede wszystkim rozmawiac ze swoimi dziecmi :)Mowic glosno i codziennie ze kochamy, ze sa dla nas najwazniejsze ... Bo przeciez jako rodzice chcemy dla swoich pociech tego co najlepsze :)))

ILONA
domi
2009-09-15

Oj taka tak.Ten artykul roztkliwia. Masz racje Ilono.Dziecku caly czas trzeba mowic i pokazywac jak bardzo sie go kocha. Ja robie to przez caly czas.Kazdy rodzic chce przeciez dla swojego dziecka samych szczesliwych chwil.

domi
zabka300
2009-10-05

Rozczulające :)

zabka300
ela
2010-09-15

Witam wszystkich.
Wspanialy artykul.
Ja zawsze rano budze moje dzieciaki buziakiem i slowami Kocham Cie. A jak czas pozwala to musze je wyprzytulac. Tego nigdy za wiele.
Pozdrawiam .Ela.

~ela

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55