ABC lekarzy specjalistów – czym się zajmują?

autor: Anna Dukat , 2011-03-14
ABC lekarzy specjalistów – czym się zajmują?
Specjalności lekarskich jest niemalże tyle, ile organów w ludzkim ciele. Nie sposób orientować się, czym trudnią się poszczególni lekarze. Ich ogólną charakterystykę przedstawiamy więc poniżej. Szczególnie skupimy się na specjalistach, z którymi możesz mieć do czynienia w trakcie ciąży.

Lekarz pierwszego kontaktu

Do zdecydowanej większości lekarzy specjalistów wymagane jest skierowanie. To nie my podejmujemy decyzję o tym, do którego lekarza się udać, jest to zadanie lekarza rodzinnego, tzw. pierwszego kontaktu - internisty. Internista jest lekarzem ogólnym, do niego zwracamy się z większością dolegliwości, natomiast w przypadku konieczności konsultacji ze specjalistą otrzymujemy odpowiednie skierowanie. W przypadku pacjentów poniżej 18 roku życia funkcję internisty pełni pediatra.

Do kogo bez skierowania?

Bez skierowania możemy udać się do lekarza ginekologa-położnika - jest to specjalista od chorób typowo kobiecych, zajmuje się schorzeniami układu rozrodczego, przebiegiem ciąży oraz doborem metody antykoncepcji.

Podobnie w przypadku stomatologa - zajmującego się leczeniem zębów oraz jamy ustnej, np. próchnicą, paradontozą czy nadwrażliwością zębów. Pamiętaj, by planując ciążę, zadbać nie tylko o ciało, ale także o zęby, gdyż po zapłodnieniu ich leczenie może okazać się utrudnione.

Jeśli borykasz się z problemami skórnymi (co w okresie ciąży niestety nie należy do rzadkości), udaj się na konsultację do dermatologa.

Onkolog to lekarz zajmujący się schorzeniami nowotworowymi i ich leczeniem, warto pamiętać, że ciąża nie wyklucza walki z rakiem, a opieka lekarza specjalisty w takiej sytuacji jest niezbędna.

Profilaktyka i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową to dziedzina działalności wenerologa.

Psychiatra zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem wszelkich zaburzeń i chorób psychicznych, zwany jest także lekarzem duszy. Wizyta u psychiatry to nie wstyd, nie zwlekaj z nią, jeśli czujesz, że baby blues wymyka się spod kontroli, od niego już tylko kilka kroków do depresji poporodowej!

Czym zajmują się pozostali specjaliści?

 • Alergolog - zajmuje się diagnostyką i leczeniem alergii. Będąc alergikiem warto zasięgnąć jego porady tuż przed planowanym zapłodnieniem - zażywanie leków przeciwalergicznych w ciąży w większości przypadków jest niewskazane, a nieleczona alergia może prowadzić nawet do astmy czy wstrząsu anafilaktycznego.
 • Androlog - zapalenia, nowotwory, a przede wszystkim niepłodność spowodowana nieprawidłowym składem nasienia to problematyka, którą się zajmuje. Konsultacja andrologiczna może okazać się wskazana dla mężczyzny w przypadku nadmiernie przedłużających się starań o dziecko.
 • Anestezjolog - specjalista od znieczulenia, zarówno podczas operacji jak i porodu.
 • Chirurg - zajmuje się wszelkimi zabiegami chirurgicznymi i operacjami, jest również obecny podczas zabiegu cesarskiego cięcia.
 • Diabetolog - żyjąc z cukrzycą starannie zaplanuj swoją ciążę nie jest to niemożliwe ani trudne, zwłaszcza pod okiem lekarza specjalisty.
 • Dietetyk - odpowiednia dieta jest bardzo istotna w życiu przyszłej mamy, lepiej jednak nie stosować jej na własną rękę.
 • Endokrynolog - zostaniesz do niego skierowana w związku z zaburzeniami hormonalnymi. Przygotowując się do ciąży bardzo ważne jest zbadanie hormonów tarczycy.
 • Gastrolog - leczy zaburzenia przewodu pokarmowego.
 • Hematolog - zajmuje się krwią i narządami krwiotwórczymi.
 • Immunolog - leczenie zaburzeń odporności.
 • Kardiolog - lekarz od „spraw sercowych", zajmuje się leczeniem chorób układu krążenia, np. często występującym u ciężarnych nadciśnieniem tętniczym.
 • Laryngolog - bada i leczy gardło, krtań, nos, zatoki i uszy, a także dolegliwości związane ze słuchem i równowagą.
 • Nefrolog - zajmuje się schorzeniami nerek.
 • Neurolog - leczy choroby układu nerwowego.
 • Okulista - jeśli masz wadę wzroku, w trakcie ciąży powinnaś być pod opieką okulisty.
 • Ortopeda - w okresie ciąży kręgosłup narażony jest na wiele dolegliwości, w wyjątkowych sytuacjach pomocna okazuje się konsultacja z ortopedą.
 • Pulmonolog - specjalista od chorób układu oddechowego.
 • Proktolog - leczy choroby odbytu, zalicza się do nich również hemoroidy nierzadko towarzyszące innym ciążowym dolegliwościom.
 • Reumatolog - zajmuje się schorzeniami reumatycznymi.
 • Seksuolog - pełni funkcję doradcy w dziedzinie życia płciowego, pomaga rozwiązać problemy będące wynikiem nerwic czy urazów psychicznych.
 • Urolog - jeśli często przeziębiasz pęcherz powinnaś skonsultować się z urologiem, jest to specjalista od chorób układu moczowego.
drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

bonia123
2017-09-27

Trochę jestem rozczarowana tym spisem lekarzy- nie ma wszystkich!

~bonia123

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55