ABC lekarzy specjalistów – czym się zajmują?
autor: Anna Dukat , 2011-03-14
Lekarz pierwszego kontaktu
Do zdecydowanej większości lekarzy specjalistów wymagane jest skierowanie. To nie my podejmujemy decyzję o tym, do którego lekarza się udać, jest to zadanie lekarza rodzinnego, tzw. pierwszego kontaktu - internisty. Internista jest lekarzem ogólnym, do niego zwracamy się z większością dolegliwości, natomiast w przypadku konieczności konsultacji ze specjalistą otrzymujemy odpowiednie skierowanie. W przypadku pacjentów poniżej 18 roku życia funkcję internisty pełni pediatra.
Do kogo bez skierowania?
Bez skierowania możemy udać się do lekarza ginekologa-położnika - jest to specjalista od chorób typowo kobiecych, zajmuje się schorzeniami układu rozrodczego, przebiegiem ciąży oraz doborem metody antykoncepcji.
Podobnie w przypadku stomatologa - zajmującego się leczeniem zębów oraz jamy ustnej, np. próchnicą, paradontozą czy nadwrażliwością zębów. Pamiętaj, by planując ciążę, zadbać nie tylko o ciało, ale także o zęby, gdyż po zapłodnieniu ich leczenie może okazać się utrudnione.
Jeśli borykasz się z problemami skórnymi (co w okresie ciąży niestety nie należy do rzadkości), udaj się na konsultację do dermatologa.
Onkolog to lekarz zajmujący się schorzeniami nowotworowymi i ich leczeniem, warto pamiętać, że ciąża nie wyklucza walki z rakiem, a opieka lekarza specjalisty w takiej sytuacji jest niezbędna.
Profilaktyka i leczenie chorób przenoszonych drogą płciową to dziedzina działalności wenerologa.
Psychiatra zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem wszelkich zaburzeń i chorób psychicznych, zwany jest także lekarzem duszy. Wizyta u psychiatry to nie wstyd, nie zwlekaj z nią, jeśli czujesz, że baby blues wymyka się spod kontroli, od niego już tylko kilka kroków do depresji poporodowej!
Czym zajmują się pozostali specjaliści?
- Alergolog - zajmuje się diagnostyką i leczeniem alergii. Będąc alergikiem warto zasięgnąć jego porady tuż przed planowanym zapłodnieniem - zażywanie leków przeciwalergicznych w ciąży w większości przypadków jest niewskazane, a nieleczona alergia może prowadzić nawet do astmy czy wstrząsu anafilaktycznego.
- Androlog - zapalenia, nowotwory, a przede wszystkim niepłodność spowodowana nieprawidłowym składem nasienia to problematyka, którą się zajmuje. Konsultacja andrologiczna może okazać się wskazana dla mężczyzny w przypadku nadmiernie przedłużających się starań o dziecko.
- Anestezjolog - specjalista od znieczulenia, zarówno podczas operacji jak i porodu.
- Chirurg - zajmuje się wszelkimi zabiegami chirurgicznymi i operacjami, jest również obecny podczas zabiegu cesarskiego cięcia.
- Diabetolog - żyjąc z cukrzycą starannie zaplanuj swoją ciążę nie jest to niemożliwe ani trudne, zwłaszcza pod okiem lekarza specjalisty.
- Dietetyk - odpowiednia dieta jest bardzo istotna w życiu przyszłej mamy, lepiej jednak nie stosować jej na własną rękę.
- Endokrynolog - zostaniesz do niego skierowana w związku z zaburzeniami hormonalnymi. Przygotowując się do ciąży bardzo ważne jest zbadanie hormonów tarczycy.
- Gastrolog - leczy zaburzenia przewodu pokarmowego.
- Hematolog - zajmuje się krwią i narządami krwiotwórczymi.
- Immunolog - leczenie zaburzeń odporności.
- Kardiolog - lekarz od „spraw sercowych", zajmuje się leczeniem chorób układu krążenia, np. często występującym u ciężarnych nadciśnieniem tętniczym.
- Laryngolog - bada i leczy gardło, krtań, nos, zatoki i uszy, a także dolegliwości związane ze słuchem i równowagą.
- Nefrolog - zajmuje się schorzeniami nerek.
- Neurolog - leczy choroby układu nerwowego.
- Okulista - jeśli masz wadę wzroku, w trakcie ciąży powinnaś być pod opieką okulisty.
- Ortopeda - w okresie ciąży kręgosłup narażony jest na wiele dolegliwości, w wyjątkowych sytuacjach pomocna okazuje się konsultacja z ortopedą.
- Pulmonolog - specjalista od chorób układu oddechowego.
- Proktolog - leczy choroby odbytu, zalicza się do nich również hemoroidy nierzadko towarzyszące innym ciążowym dolegliwościom.
- Reumatolog - zajmuje się schorzeniami reumatycznymi.
- Seksuolog - pełni funkcję doradcy w dziedzinie życia płciowego, pomaga rozwiązać problemy będące wynikiem nerwic czy urazów psychicznych.
- Urolog - jeśli często przeziębiasz pęcherz powinnaś skonsultować się z urologiem, jest to specjalista od chorób układu moczowego.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Najpopularniejsze artykuły
-
Niepłodność – przełamać tabu
Huczące od tematów związanych z problemem...
-
Migrena – problem z głowy?
Migrena to pojęcie z jednej strony nadużywane, z...
-
Zapalenie narządów miednicy mniejszej
Zapalenie narządów miednicy mniejszej brzmi...
-
Badanie, które może uratować życie (mutacje genów BRCA1 i BRCA2)
Geny BRCA1 i BRCA2 stały się „rozpoznawalne” za...
-
Niepłodność kobieca
Problem niepłodności może dotyczyć w takim samym...
-
Niepłodność męska
Obecnie dużo mówi się i pisze o bezpłodności...

Forum
- +11 min Sucha skóra - jaki balsam?
- +14 min Zimowa pielęgnacja skóry
- +16 min gdzie kupujecie ubrania najczę...
- +34 min Pierwszy dom...
- +57 min sklepy dla dzieci