Antykoncepcja po porodzie

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-07-27
Antykoncepcja po porodzie
Jednym z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się w gabinecie ginekologicznym tuż po porodzie jest pytanie o skuteczną antykoncepcję. Nie wszystkie pary decydują się bowiem od razu na kolejne dziecko, a tradycyjna terapia dwuskładnikowa nie jest zalecana karmiącym mamom. Od niedawna są jednak dostępne na naszym rynku środki hormonalne stworzone specjalnie dla młodych mam – bezpieczne i skuteczne. Jakie to metody? Kto może je stosować? Czy są skuteczne? Jakie są ich wady, a jakie zalety?

Pierwszy raz

Zanim młoda mama zacznie ponownie współżycie z partnerem po porodzie, musi minąć trochę czasu. Okres ten – zwany połogiem – trwa zazwyczaj około 6 tygodni i jest on potrzebny organizmowi na wygojenie się wszystkich ran i powrót do formy sprzed porodu. Pierwszy stosunek po urodzeniu dziecka porównywany jest czasem w ogóle do pierwszego współżycia – mogą mu towarzyszyć różne dolegliwości i pytania czy obawy – związane również z lękiem przed kolejną ciążą. Część par nie decyduje się bowiem na kolejne dziecko tuż po pierwszej ciąży i chce sobie dać czas, aby odpowiednio przygotować się na powitanie jeszcze jednego członka rodziny. Dlatego pytanie o antykoncepcję po porodzie to jedna z najczęściej poruszanych przez młode mamy kwestii.

Dwa składniki czy jeden?

Jeśli kobieta nie karmi piersią, pierwszej owulacji może się spodziewać między szóstym a ósmym miesiącem po porodzie. Oznacza to, że już wtedy będzie ona mogła ponownie zajść w ciążę. Mamy, które rezygnują z naturalnego karmienia mogą spokojnie wrócić do dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych (zawierających estrogen i progestagen). Oczywiście wcześniej należy to skonsultować z ginekologiem, ale lekarze zazwyczaj w takich sytuacjach pozwalają stosować ten rodzaj antykoncepcji już po około sześciu tygodniach od porodu, chociaż bezpieczniej jest wrócić do tabletek po 2-3 prawidłowych cyklach miesięcznych. W zależności od zdrowia pacjentki lekarz może też zalecić inną metodę zapobiegania ciąży.

Jeśli mama karmi piersią, nie może stosować tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej, ale nie oznacza to, że jest ona pozbawiona skutecznych metod zapobiegania ciąży. Podczas karmienia piersią kobieta może bowiem stosować pigułki jednoskładnikowe, które zawierają jedynie progestagen.

Karmienie piersią to nie antykoncepcja

Wiele młodych mam myśli, że karmienie piersią skutecznie chroni je przed zajściem w kolejną ciążę. To tylko po części prawda. Rzeczywiście – kiedy kobieta karmi piersią (wyłącznie piersią, bez dokarmiania dziecka), jajeczkowanie jest zahamowane – szczególnie przez pierwsze sześć miesięcy. Szacuje się, że ryzyko zajścia w ciążę w tym czasie wynosi ok. 2 procent. Mamom, które chciałby mieć większą pewność zaleca się więc tzw. mini tabletki gestagenowe, zawierające bardzo małą dawkę progestagenów. Ich zażywanie nie szkodzi dziecku, a można zacząć je stosować już trzy tygodnie po porodzie.

MTG, POP – rozszyfrowujemy skróty

Tabletki gestagenowe zostały stworzone głównie z myślą o kobietach karmiących piersią. Zawierają one małe ilości progestagenu, a ich działanie polega przede wszystkim na silnym zagęszczaniu śluzu szyjowego.

MTG, czyli mini tabletka gestagenowa, zwana również POP – progestagen only pill – to pigułka zawierająca bardzo małe ilości progestagenu. Zalecana jest ona dla kobiet karmiących piersią oraz pań, które z jakiś powodów nie mogą (depresja, wady zastawkowe serca, zaburzenia krzepnięcia) lub nie chcą stosować pigułek z estrogenami.

Działanie tego typu tabletek polega głównie na silnym zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom przedostanie się przez szyjkę macicy oraz na hamowaniu rozwoju błony śluzowej macicy. Tabletki zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji, nie wykluczają jej jednak w 100 procentach. W przeciwieństwie do tradycyjnej antykoncepcji pigułkę przyjmuje się codziennie, przez 28 dni. Po skończeniu opakowania zaczynamy kolejne. Trzeba także pamiętać, aby tabletki zawsze przyjmować o tej samej godzinie – nawet trzygodzinne spóźnienie znacznie osłabia ich skuteczność! Tylko punktualność co do godziny zapewnia skuteczność metody, co dla wielu pań jest wielką wadą tabletek gestagenowych.

Kobiety decydujące się na taką metodę antykoncepcji muszą liczyć się też z jej pewnymi wadami i zagrożeniami, jakie ze sobą niesie. Nieregularne miesiączki, krwawienia z dróg rodnych, uczucie suchości w pochwie to tylko niektóre z dolegliwości pojawiających się w trakcie terapii. W czasie stosowania MTG wzrasta również ryzyko wystąpienia łagodnych torbieli jajnika oraz ryzyko ciąży pozamacicznej. Jeśli kobieta ma już za sobą ciążę pozamaciczną, absolutnie musi zrezygnować ze stosowania MTG.

MTG są dostępne na polskim rynku od niedawna. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem karmiących mam. Nie da się jednak ukryć, że ze względu na opisane powyżej wady czy niedogodności związane z tą metodą, większość pań po zakończeniu karmienia piersią wraca do tradycyjnej, dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.

A może zastrzyki?

Alternatywą dla tabletek gestagenowych są tzw. zastrzyki antykoncepcyjne (np. Depo-Provera). Podobnie jak tabletki zawierają one tylko jeden hormon – progestagen i mogą je stosować matki karmiące piersią czy też kobiety, które źle tolerują estrageny, cierpią na schorzenia wątroby, zakrzepy w naczyniach krwionośnych czy też choroby nowotworowe.

Zastrzyki hormonalne nie dopuszczają do owulacji. Zmieniają charakter śluzu szyjkowego, czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników oraz wpływają na śluzówkę macicy, nie pozwalając na do zagnieżdżenie się zarodka. Dlatego przyjmowanie ich powoduje powstanie stanu niepłodności podobnego do tego, gdy kobieta jest w ciąży lub w początkowym okresie karmienia piersią. Ogromną zaletą metody jest jej skuteczność – wskaźnik Pearla wynosi ok.0,3, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących zastrzyki przez pełnych dziesięć lat, możliwe są zaledwie 3 niepożądane ciąże.

Taka forma antykoncepcji to na pewno dobre rozwiązanie dla zapominalskich, bo zastrzyk przyjmuje się raz na trzy miesiące, ale należy pamiętać o jego przedłużonym działaniu – preparat może znajdować się w tkankach nawet dziewięć miesięcy po wstrzyknięciu. Dlatego z zasady zastrzyków nie poleca się kobietom, którym zależy na antykoncepcji tylko na czas jedynie kilku miesięcy.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Omwenga
2010-04-22

Fajny artykuł, dogłębnie wszystko wytłumaczone. Mi lekarz zapisał po porodzie cerazette i jestem zadowolona. A dodatkowo jeszcze udało mi się namierzyć tanią aptekę dbam o zdrowie w galerii Dominikańskiej we Wrocku z promocją na pigułki

~Omwenga
zamienniczka
2010-05-12

ja też dostałam receptę na minitabletki i zamawiam przez doz.pl. Bardzo jestem zadowolona. I mam laktację i jestem zabezpieczona i płacę tanio :)

~zamienniczka
celina
2010-06-15

na doz.pl można dopytać o wszystko lekarza mailem, odpowiadają bardzo fajnie. Mój gin na przykład nie miał czasu i się niecierpliwił moimi pytaniami...a przecież to ważna decyzja i trzeba wszystko rozważyć.

~celina
ela
2010-09-15

Witam wszystkich.
Nie wiem jakie tabletki sa najlepsze po porodzie bo nie stosowalam ale trzeba miec pelna swiadomosc ,ze karmienie nie zabezpiecza i jesli nie tabletki to trzeba zastosowac inna metode zapobiegania ciazy no chyba ,ze chce sie miec kolejne malenstwo.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Lonia
2013-06-18

Mi mój ginekolog też mi zapisał mini tabletki po porodzie, ale nie mam zamiaru niczym faszerować ani siebie ani dziecka, zamierzam zaopatrzyć się w Lady Comp - komputer cyklu, bardzo skuteczny i przede wszystkim naturalny, sprawdzony na koleżankach :) trochę drogi ale myślę, że warto w końcu to zakup na całe lata!

~Lonia
karolcia
2013-07-02

widzę, że wszystkie tutaj przeszły przez mini pigułkę też mam to za sobą i podobnie jak ogrodniczka z tym , że ja już się nie zastanawiam tylko mam Lady comp

~karolcia
Zośka
2013-07-02

Piszecie tu o Lady Compach a ja mam i jestem mega zadowolona:D Bezpieczny skuteczny i mało wymagające jeśli chodzi o obsługę. po prostu stworzony dla mnie:)

~Zośka
vau
2013-07-22

Ja wybrałam kapturek femcap. Nie wiem czemu, ale po porodzie tabletki strasznie mi nie służą. Prezerwatyw z kolei nie lubi mój mąż.

~vau
Ania
2013-08-22

Ja nie zdecydowałam się na tabletki, myślę intensywnie o Lady Comp bardzo fajnie urządzenie wskazuje dni płodne i niepłodne i nie trzeba brać chemii .

~Ania
karla
2013-09-10

ja bałam się tabletek w trakcie karmiłam piersią bo wiadomo zawsze coś tam może się przedostać do mleka, a ja tego bardzo nie chciałam koleżanka poleciła mi Lady Comp zadzwoniłam i Pani poradziła mi żeby poczekać na miesiączkę i wtedy śmiało można używać urządzenie, zakupiłam po kilku miesiącach od porodu i bardzo się cieszę z tego zakupu bo to była dobra decyzja

~karla
majka78
2013-10-24

też postawiłam na komputer cyklu, mam Lady compa i jest to b dobre rozwiązanie bo nie mogę łykać tabletek hormonalnych

~majka78
elka
2015-06-03

ja od roku stosuję lady Comp, bardzo fajne urządzenie dużo się nauczyłam o swoim cyklu

~elka
Carhrina
2015-10-25

A czy któraś stosowała po porodzie tabletki jednoskładnikowe? Mi lekarz rekomendowałą Limetic. Jestem ciekawa czy któraś z Was brała i może powiedzieć jak się po niej czuła?

~Carhrina
Cathrina
2015-10-25

A czy któraś stosowała po porodzie tabletki jednoskładnikowe? Mi lekarz rekomendowałą Limetic. Jestem ciekawa czy któraś z Was brała i może powiedzieć jak się po niej czuła?

~Cathrina
marylka
2017-05-18

Ja brałam limetic przez cały okres karmienia piersią. Dziecku nic nie było, hormony z tych pigułek nie przenikają do pokarmu w ilości, która miałaby jakiekolwiek znaczenie. Ja sama też się na nich dobrze czułam.

~marylka
Hanka
2019-02-26

Ja w trakcie starań o swoje dwie ciąże wykorzystywałam urządzenie do monitorowania swoich cykli- komputer cyklu myway wyznaczał moje dni płodne na podstawie temperatury ciała, poziomu hormonu LH i jakości śluzu szyjkowego. Dzisiaj po dwóch ciążach wykorzystuje go jako naturalną antykoncepcję bo hormonów nie mogę przyjmować. W dni płodne zabezpieczamy się prezerwatywą. Komputer kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.

~Hanka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55