Antykoncepcja w zastrzyku

autor: Redakcja Portalu , 2011-06-23
Antykoncepcja w zastrzyku
Jeden zastrzyk i wszelkie ryzyko z głowy? To oczywiście ta najbardziej optymistyczna wersja. Jednak, jak zapewniają producenci, antykoncepcja w strzykawce jest nie tylko wygodną, ale i skuteczną alternatywą dla tradycyjnej pigułki.

Jak działa?

Zastrzyki antykoncepcyjne podawane są tak, jak tradycyjne zastrzyki - domięśniowo w ramię lub pośladek. Wykonujemy je raz na trzy miesiące w ciągu pierwszych 5 dni cyklu. Pierwszy zastrzyk należy podać w pierwszym bądź drugim dniu krwawienia. W jednym ml leku znajduje się 150 mg octanu medroksyprogesteronu (jest to syntetyczna pochodna naturalnego progesteronu wytwarzanego w organizmie kobiety). Jak to działa w organizmie? Dzięki preparatowi przysadka nie stymuluje jajnika do wytwarzania komórek jajowych, następują zmiany w składzie czopu śluzowego w szyjce macicy, które utrudniają ruch plemników, zahamowane zostają także procesy wzrostowe w błonie śluzowej macicy. Ponadto następują zmiany w płynach, znajdujących się w jamie macicy i jajowodach.

Kto może stosować?

Tego rodzaju antykoncepcja jest zalecana przez ginekologów przede wszystkim dla matek karmiących (zastrzyki nie zawierają estrogenu hamującego laktację, a więc nie wpływają negatywnie na pokarm). To ponadto doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które nie powinny stosować tradycyjnych pigułek antykoncepcyjnych. Przed zastosowaniem zastrzyku warto jednak zapoznać się z listą przeciwwskazań, dostępną na opakowaniu (lek niepolecany np. dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia, układu sercowo-naczyniowego, chorobami wątroby, nadciśnieniem tętniczym, osób po przebytym udarze mózgu czy zawale. Ponadto przeciwwskazaniem do stosowania zastrzyków są nowotwory oraz długotrwałe unieruchomienie). O wyborze tego rodzaju antykoncepcji powinna zadecydować kobieta, jednak po konsultacji ze swoim ginekologiem. Zastrzyki dostępne są wyłącznie na receptę. Pacjentka powinna się zgłosić na badanie ginekologiczne oraz badanie piersi. Podczas wizyty przeprowadzane jest również badanie cytologiczne szyjki macicy oraz mierzone ciśnienie tętnicze krwi.

Dobre strony…

Dobre strony tego rodzaju antykoncepcji to przede wszystkim jej wysoka skuteczność, a więc to, czego pacjentki oczekują najbardziej. Niezwykła wygoda stosowania - o wykonaniu zastrzyku trzeba pamiętać jedynie raz na trzy miesiące - to kolejny aspekt, który przysparza zwolenniczek owej metodzie. Lek działa zaraz po podaniu, a ponadto u wielu pacjentek odpowiada za zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, dolegliwości związanych z krwawieniami, czy też ryzyka niedokrwistości. Zastrzyk nie ma skutków ubocznych takich, jak np. obciążenie układu pokarmowego czy wątroby. Ma za to „poboczne" korzyści - zmniejsza ryzyko rozwoju endometriozy i raka jajników.

… i te mniej dobre

To, co dla wielu jest zaletą, dla innych może być wadą - zastrzyki antykoncepcyjne to rodzaj antykoncepcji trwałej (3-miesięcznej), a więc nie można jej po prostu odstawić w dowolnym momencie. Ponadto, powrót do całkowitej płodności nie następuje natychmiast, ale nawet po roku od zaaplikowania ostatniej dawki. Efekty uboczne, które zdaniem lekarzy występują rzadko (warto jednak wziąć je pod uwagę), to np. przyrost masy ciała, zwiększony apetyt, suchość pochwy oraz spadek libido, huśtawki nastroju, niepożądane zmiany cery oraz włosów. Ponadto lek może sprzyjać zakrzepom, zwiększyć ryzyko osteoporozy. Bywa, że po zastrzyku u kobiety występuje przeciągające się krwawienie miesiączkowe. Zdarza się i tak, że po odstawieniu leku krwawienie musi wywołać ginekolog.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55