Badania ciąży po 35. roku życia

autor: Paulina Wójtowicz , 2013-04-18
Badania ciąży po 35. roku życia
Ciąża po 35. roku życia jest zawsze ciążą podwyższonego ryzyka. Aby w jak największym stopniu uchronić życie i zdrowie dziecka oraz matki, lekarze zalecają specjalistyczne badania, które pomogą w odpowiednim czasie wykryć ewentualne zaburzenia i poddać przyszła mamę terapii. Jakie badania należy wykonać w ciąży po 35. roku życia?

Dojrzałe macierzyństwo

Mama po 35. roku życia może także skorzystać z inwazyjnych i nieinwa-zyjnych badań genetycznych, pre-natalnych.

Dojrzałe macierzyństwo to coraz bardziej powszechny wybór par spełnionych zawodowo i ustabilizowanych pod względem finansowym i osobistym. I chociaż postęp cywilizacyjny i medyczny pozwala dziś na poczęcie życia nawet u kobiet starszych, dla wielu kwestia ta wciąż pozostaje kontrowersyjna. Jednym ze stałych elementów dyskusji są zagrożenia, jakie za sobą niesie.

Zintensyfikowane, często nietypowe dolegliwości ciążowe, ryzyko zaburzeń cukrzycowych czy sercowych, problemy z kręgosłupem i stawami, zwiększone ryzyko komplikacji okołoporodowych, a przede wszystkim niebezpieczeństwo powstania u dziecka wad rozwojowych i genetycznych (m.in. zespołu Downa) - wszystko to jest realnym zmartwieniem kobiet, które decydują się w tym wieku na bycie mamą. Dlatego zachodząc w ciążę, są zobligowane do szczególnej troski o swoje zdrowie - tylko regularne badania i wizyty lekarskie pozwolą jej zachować kontrolę nad tym, co może dziać się z jej organizmem w tym szczególnym czasie.

Badania “standardowe”

W ciąży po 35. roku życia przyszłą mamę obowiązują te same badania, co jej młodsze koleżanki. Bieżący monitoring rozwoju ciąży obejmuje przede wszystkim:

 • badania morfologiczne, które pozwalają wykryć niedobory substancji odżywczych, a także zdiagnozować ewentualną niedokrwistość;
 • badanie ogólne moczu, analizujące przede wszystkim stan nerek;
 • oznaczenie poziomu glukozy, monitorujące podatność ciężarnej na cukrzyce ciążową;
 • badanie grupy krwi, dzięki któremu można wykluczyć ewentualny konflikt serologiczny;
 • badanie antygenu HBs, w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B;
 • badanie WR na obecność kiły;
 • badania ginekologiczne, w tym cytologia oraz analiza bakteriologiczna;
 • USG.

Wszystkie te badania wykonywane są w ramach państwowej opieki medycznej, a skierowania na nie wypisuje lekarz prowadzący ciążę.

Badania prenatalne

Badania genetyczne dla kobiet w ciąży zalecane są dopiero po 35. roku życia ze względu na zagroże-nia, jakie niesie za sobą wiek przyszłej mamy dla rozwoju płodu. Jeszcze do niedawna badania prenatalne wzbudzały wiele kontrowersji. Wszystko za sprawą inwazyjności takich metod jak amniopunkcja ((badanie płynu owodniowego, wykrywające wady płodu) czy biopsja kosmówki (stwierdzająca ryzyko wystąpienia u dziecka m.in. zaniku mięśni), podczas których materiał genetyczny do analizy pobierany jest bezpośrednio z macicy ciężarnej. Badania te stwarzają niewielkie (ale jednak) ryzyko poronienia bądź uszkodzenia płodu.

Szczęśliwie, do dyspozycji przyszłych mam, decydujących się na dojrzałe macierzyństwo, są także nieinwazyjne badania genetyczne, całkowicie bezpieczne dla niej i dziecka. Są to:

 • USG genetyczne, wykonywane między 11. a 14. tygodniem ciąży;
 • test PAPP-A, tj. biochemiczna analiza krwi ciężarnej, połączona z badaniem USG przezierności karkowej (10.-14. tydzień ciąży),
 • test potrójny, badający poziom estriolu, AFP oraz hCG we krwi przyszłej mamy.

Badania te u kobiet po 35. roku życia są refundowane.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55