Bądź bardziej eko mamą - zmiany do wprowadzenia od zaraz!

autor: Agnieszka Kęsek , 2019-11-14
Bądź bardziej eko mamą - zmiany do wprowadzenia od zaraz!
W tym momencie absolutnie każdy powinien wprowadzić co najmniej kilka zmian, żeby pomóc środowisku. Bycie bardziej eko wcale nie jest trudne, krok po kroku da się zrobić naprawdę sporo. Podpowiadamy, co można zrobić najszybciej - tu i teraz!

Zagrożony Świat

Zmiany zaszły za daleko, nieprawdopodobnego zanieczyszczenia naszej planety i postępujących zmian klimatu nie da się ignorować i nie da się im zaprzeczyć. Można z tymi faktami nie zrobić nic, albo... postanowić dorzucić swoje trzy grosze i pomóc zmianom na lepsze. Każda jedna siatka foliowa mniej, każda butelka plastikowa i słomka mniej - to już krok w dobrą stronę!

Stop foliowym siatkom na zakupy!

To bardzo ważny punkt, który nie jest wcale trudny do wprowadzenia. Rezygnacja z jednorazowych foliowych siatek na warzywa, owoce i produkty „luzem", oraz większych, plastikowych, na całe zakupy to absolutna podstawa, jeśli chcemy żyć bardziej świadomie i mniej szkodzić środowisku.

Czym zastąpić jednorazowe siatki foliowe? Woreczkami wielorazowego użytku. Są wygodne, uszyte z siateczkowego, lekkiego materiału i zaopatrzone w ściągacz. Nie m problemu z kupieniem ich w sieci, a i coraz więcej sklepów stacjonarnych włącza je do swojej oferty. Wiele kobiet postanawia uszyć je też samodzielnie. Wystarczy do tego... zwykła firanka!

Duże siatki na zakupy to bardzo prosta zmiana - wystarczy brać zawsze ze sobą materiałową torbę eko (albo kilka!) lub wielorazowe, duże torby. Podczas zakupów w piekarni, cukierni czy na bazarku - można prosić też o papierowe torebki lub nosić własne.

Zobacz również: Macierzyństwo doskonałe?

Mniej plastiku w domu

Przerażający fakt o plastiku jest taki, że każdy jeden, najdrobniejszy plastikowy element wyprodukowany do tej pory dalej znajduje się na ziemi w takiej lub innej formie. Plastik, nawet ten, który powstał najwcześniej, nie zaczął się nawet rozkładać. Ilość plastiku w wodach - morzach i oceanach, jest przerażająca. Co gorsza, trafia on także do naszych układów pokarmowych w postaci tzw. mikroplastiku, co prowadzi do wielu chorób. Mówi się o tym coraz więcej, by uświadomić, że jeśli nic nie zmienimy, zmierzamy wprost w stronę katastrofy.

Jak sprawić, by w naszym życiu było mniej plastiku?

  • Nie używać plastikowych słomek

Słomki nie poddają się recyklingowi, zrezygnować należy także z plastikowych jednorazowych kubków, sztućców, talerzyków (na szczęście Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedawania m.in. tych produktów, który wejdzie w życie w przeciągu kilku lat).

  • Kawę na wynos brać w swoim kubku

Wydaje ci się, że na wynos dostajesz napój w kubku papierowym? Nieprawda. Wnętrze jest pokryte warstwą plastiku. Takie kubki raczej nie są poddawane recyklingowi, gdyż oddzielenie tych dwóch warstw jest zbyt czasochłonnym i kosztownym procesem. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej wielorazowych kubków specjalnie na kawę. Coraz więcej kawiarni zgadza się też na przygotowywanie napojów w takich pojemnikach, a część daje nawet za to zniżkę!

  • Zmniejszyć ilość kupowanych plastikowych opakowań

Warto przyjrzeć się temu, ile z naszych zakupów spożywczych zapakowanych jest w plastik. Na pewno sporo. Trzeba szukać zamienników i ograniczać kupowanie produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Woda w butelce plastikowej może być z powodzeniem zastąpiona... wodą z kranu (tak, w Polsce mamy wodę z kranu nadającą się do spożycia!) albo taką przepuszczoną przesz dzbanek z filtrem. A jeśli lubisz gazowaną? Możesz zaopatrzyć się w specjalne dystrybutory wody gazowanej. Coraz więcej firm zaczyna też produkować wodę w opakowaniach szklanych.

Środki czystości eko

Bardziej przyjazne dla zdrowia i środowiska środki czystości można kupić, ale nawet lepszym pomysłem będzie ich... samodzielne wykonanie! To wcale nie jest tak trudne, a dzięki temu nie kupujemy niepotrzebnych opakowań, gdyż nasze własne "wyroby" możemy przechowywać w takich do wielokrotnego użytku.

Jak zrobić podstawowy, uniwersalny środek do czyszczenia? Najprostszy przepis to: ocet spirytusowy, boraks, woda (wszystko w takich samych proporcjach), a do tego po 3 krople olejków eterycznych - lawendowego i z drzewa herbacianego. Do czyszczenia łazienki (płytek, sanitariatów) można użyć szklanki sody oczyszczonej i około 6. łyżek octu (lub proporcjonalnie mniej). Lustra wspaniale wyczyści z kolei mieszanka octu i wody (wystarczy łyżeczka octu na litr ciepłej wody).

To tylko kilka przykładów, ale podobnych przepisów istnieje cała masa - wystarczy zastanowić o się jaką powierzchnię nam chodzi i poszperać np. w książkach na temat ekologicznego stylu życia. Zastąpić „zdrowszym" odpowiednikiem można nawet proszek lub płyn do prania - istnieją gotowe, ekologiczne odpowiedniki, a wiele osób decyduje się też na orzechy piorące.

Zobacz też: Obsesja "czystości" a odporność malucha

Porady dla zaawansowanych

Najlepiej zacząć od małych kroków, ale jeśli one nie wystarczą - można robić więcej! Rzeczą wymagającą z pewnością większego samozaparcia i wytrwałości jest używanie pieluch wielorazowych. Zamiast chusteczek nawilżanych można zdecydować się z kolei na bawełniane myjki i wodę z szarym mydłem. Zabawki też mogą być wybierane zgodnie z filozofią eko. Kobiety mogą wybrać kubeczki menstruacyjne zamiast podpasek.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55