Bądź mężczyną. Chroń zdrowie!

autor: Redakcja Portalu , 2012-07-13
Bądź mężczyną. Chroń zdrowie!
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło wdrażanie programu edukacyjnego M45+. Kampania skierowana do mężczyzn powyżej 45. roku życia dotyczy profilaktyki nowotworów układu moczowo–płciowego, (prostaty, nerki i pęcherza moczowego). Partnerem projektu jest Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej–Curie. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Schorzenia układu moczowo-płciowego - istotny problem społeczny.

Populacja mężczyzn w wieku 45+ liczy ponad 6,9 mln osób. W 2008 roku na nowotwory układu moczowo-płciowego zachorowało 15276 mężczyzn, co stanowiło 23% wszystkich nowych przypadków zachorowań. Ponad 1/3 tych zachorowań wystąpiła u mężczyzn wcześnie tj. w wieku 45-64 lat. Badania wykazują tendencję wzrostową zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe układu moczowo-płciowego. Według danych wykrywalność nowotworów, w tym nowotworów układu moczowo-płciowego następuje w zaawansowanym stadium choroby, co zmniejsza szansę na wyleczenie. Znajomość czynników zwiększających zagrożenie nowotworami urologicznymi oraz świadomość wczesnych objawów tych chorób w populacji aktywnych zawodowo mężczyzn nie jest zbyt wysoka, co potwierdziły badania świadomościowe przeprowadzone w ramach programu M45+. Mamy zatem wiele do zrobienia w zakresie edukacji społecznej. - zauważa dr Iwona Skoneczna, onkolog z COI.

W opinii wielu mężczyzn dbanie o swoje zdrowie i poddawanie się badaniom zwłaszcza urologicznym jest krępujące, chcemy, aby Panowie zrozumieli i uwierzyli, że profilaktyka wzmacnia męskość. Ważnym elementem edukacji onkologicznej jest atmosfera i forma, w jakiej przekazywane są informacje. Nie chodzi o to, aby kogokolwiek straszyć, pouczać lub moralizować, lecz o życzliwą rozmowę wskazującą różne drogi do dbania o swoje zdrowie i życie. Dlatego każde ze spotkań edukacyjnych zarówno dla mężczyzn, jak i lekarzy zaopatrzone jest w moduł psychoonkologiczny. - mówi mgr Mariola Kosowicz, Kierownik Zakładu Psychoonkologii COI.

Kampania zainicjowana przez Ministerstwo Zdrowia i Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie

Kampania ma na celu poprawę stanu wiedzy oraz podniesienie świadomości społecznej dotyczącej znaczenia profilaktyki w zakresie wczesnego wykrywania chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Wdrożenie programu profilaktycznego ukierunkowane jest w szczególności na pracowników wykonujących zawody o podwyższonym prawdopodobieństwie zachorowania na te choroby - osoby zatrudnione w przemyśle: metalurgicznym, koksowniczym, hutniczym, gumowym, chemicznym oraz paliwowo-energetycznym. Zgodnie z założeniem projektu zostaną przeprowadzone szkolenia dla lekarzy, w ramach których planowane jest przeszkolenie 6 000 specjalistów podstawowej opieki zdrowotnej, medycyny pracy i urologów w zakresie przyczyn zachorowalności, objawów, związków przyczynowo-skutkowych z czynnikami zawodowymi oraz nowoczesnych metod leczenia. Równolegle prowadzone są spotkania edukacyjne dla mężczyzn powyżej 45. roku pracujących w zawodach o podwyższonym stopniu ryzyka. Od dnia 1 lipca realizowana jest kampania społeczna obejmująca emisję spotów reklamowych w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, radiowych oraz reklamy prasowe. Program kampanii przewiduje również działania edukacyjne i informacyjne skierowane do mediów.

Kampania M45+ to pierwszy tego typu projekt skierowany do mężczyzn mający na celu podniesienie świadomości ryzyka zachorowania na nowotwory układu moczowo- płciowego, a w efekcie prowadzący do ograniczenia zachorowalności i umieralności z powodu tych chorób. Zależy nam na skłonieniu mężczyzn do zainteresowania się swoim zdrowiem i stylem życia - mówi Pani Anna Kamińska, Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Fartunia
2012-08-10

kolejna paranoja, ktoś zarabia niezła kasę na szkoleniach a ludzie nic z tego nie mają. Wiecie jakie sa kolejki do urologów? Moj facet ma problemy, więc wiem ile pieniędzy wydaje na prywatnych lekarzy i kolejne badania, które i tak nic nie wnoszą. Taka kampania tylko denerwuje chorych, którzy muszą placić ubezpieczenie i nie mają szans na skorzystanie z państwowego lekarza.

~Fartunia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55