Bajki naszego dzieciństwa – idealne dla naszych pociech

autor: Karolina Jędras , 2013-01-03
Bajki naszego dzieciństwa – idealne dla naszych pociech
Czasy naszego dzieciństwa były inne – w telewizji było kilka kanałów, nie było tych całodobowych z bajkami. Więcej czasu spędzało się na podwórku, a i wyobraźnia była dużo większa. Pamiętacie jeszcze bajki naszego dzieciństwa? Reksio, Coralgol, Bolek i Lolek – bajki mądre, spokojne i przyjazne dzieciom. Może warto, by nasze pociechy je poznały? Które z nich pokocha maluch?

Reksio

Jedną z popularniejszych bajek naszego dzieciństwa był Reksio. Chyba każdy z nas pamięta małego, łaciatego pieska. Produkowany od lat 70. serial opowiadał o przygodach pieska i jego przyjaciół - kur, kotów. Każdy odcinek to jedna przygoda psiaka łącząca się z marzeniem o tym, kim chce zostać. Filmik trwał kilka minut.

Bolek i Lolek

W czasach naszego dzieciństwa było bardzo wiele mądrych i wartościowych bajek.

To kolejna polska produkcja lat 60. i 70. Bohaterami są dwaj tytułowi chłopcy. Przeżywają przygody związane z postaciami baśniowymi i bajkowymi, np. złotą rybką, czerwonym kapturkiem, Babą Jagą. Powstało kilka tematycznych cykli bajki, np. opowiadający o wakacjach chłopców czy podróżach.

Miś Uszatek

Główną postacią serialu jest miś. Dzieci bardzo go lubią, szczególnie te z przedszkola, bo Uszatek przypomina im znane misie. Bohaterami są także przyjaciele pluszaka z oklapniętym uchem -zajączek,prosiaczek, króliczki. Każda przygoda postaci kończy się morałem skierowanym do dzieci.

Pszczółka Maja

Oparty na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa serial był bardzo popularny w naszym kraju. Wszystkie dzieci pokochały małą pszczółkę Maję, jej przyjaciela Gucia, Teklę, Filipa i Aleksandra. Oprócz bawienia serial potajemnie przemycał dzieciom wiedzę przyrodniczą.

Kubuś Puchatek

Jednym z niewątpliwych królów bajek dziecięcych jest Kubuś Puchatek. Na podstawie książki A. A. Milne'a powstał także serial animowany. Jest to bajka bardzo mądra, ucząca przyjaźni i życiowych mądrości. Tytułowy Kubuś raczej nie grzeszy mądrością, ale wielu rzeczy uczą go Krzyś, prosiaczek, sowa, kangurzyca, królik, tygrysek, osiołek Kłapouchy.

Gumisie

Bardzo sympatyczną bajką są gumisie - rodzina mistycznych stworków - misiów żyjących gdzieś w średniowiecznej Europie. Gumisie prowadzą walki ze swoimi wrogami ogrami, a pomagają przyjaciołom - królowi, księżniczce. Misie muszą chronić tajemnicy swojego magicznego gumi-soku, którą zły Książe Ightorn próbuje im wykraść. Ta bajka z pewnością spodoba się maluchowi. Są w niej przygody, walki ze złem i przyjaźnie.

Smerfy

Smerfy to małe, fikcyjne niebieskie stworki. Żyły w magicznej wiosce, której lokalizacje próbował poznać Gargamel - zły czarodziej razem ze swoim kocurem Klakierem. Najważniejszym Smerfem był Papa Smerf, mający ponad 500 lat przywódca wioski. Imiona niebieskich stworzeń oddają cechy ich charakteru - przemądrzały Ważniak, silny Osiłek, łakomczuch Łasuch... Bajka niesie ze sobą wiele wartości, morałów i nauk dla najmłodszych. Sympatyczne ludziki pokocha każde dziecko.

Przygód kilka wróbla Ćwirka

Bohaterem bajki jest wesoły wróbelek. Mieszka on w gnieździe bociana, co odcinek poznaje nowe gatunki ptaków. Raz nawet leci do miasta. Jego niekończąca się ciekawość często wplątuje go w kłopoty. Film trwał 10 minut i puszczany był na dobranoc w latach 80. Główną rolę odgrywał brawurowo Jan Kobuszewski.

Sąsiedzi/ Pat i Mat

Czechosłowacki lalkowy serial opowiadał o perypetiach dwóch majsterkowiczach. Chłopcy zawsze sami próbują naprawić drobne usterki, niestety nigdy im to nie wychodzi. Serial cechuje optymizm i duża porcja humoru. Bohaterowie są nieugięci w swoich dążeniach do osiągnięcia zamierzonego celu.

Muminki

Bohaterami są fikcyjne postacie nieco przypominające hipopotamy. Mieszkają w Fińskiej dolinie razem z różnymi mistycznymi postaciami jak paszczaki. Główne postacie to rodzina Muminków - Muminek, tata Muminka, mama Muminka oraz ich przyjaciele Mała Mi, Włóczykij, Ryjek, Migotka i wrogowie - Buka (której bały się wszystkie dzieci).

W czasach naszego dzieciństwa było bardzo wiele mądrych i wartościowych bajek. Dzięki nim poznawaliśmy zwierzęta i odległe krainy. Wiele z nich na pewno spodoba się także naszym dzieciom.

 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Anna1982
2013-01-06

No wlasnie...to byly inne czasy, inne dziecinstwo... Teraz az strach puszczac dzieciom te wspolczesne bajki. A moze TVP wroci do bajek sprzed lat??

~Anna1982

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55