Becikowe – znowu zmiany!

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2010-02-15
Becikowe – znowu zmiany!
W związku z kłopotami, jakie wywołała nieprecyzyjna ustawa, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiły zmienić przepisy dotyczące wypłacania becikowego. Kobiety, które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub wystąpią o wypłatę becikowego nie będą już musiały udowadniać, że najpóźniej od 10. tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej.

Becikowe – rząd przyznaje się do błędu

Od początku listopada, czyli od czasu, kiedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące wypacania becikowego, wiele rodzin nie otrzymało świadczenia. Okazało się, że nowe zasady są dość kłopotliwe dla przyszłych mam i jeśli nawet kobieta wiedziała, że jest w ciąży – zbyt długo musiała czekać na wizytę u lekarza specjalisty, która odbywała się już po 10 tygodniu ciąży.

Teraz jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę przyszłej mamy u lekarza ginekologa lub u położnej.

Zawiodła też słaba kampania informacyjna na temat planowanych zmian. Dlatego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiły zmienić przepisy dotyczące wypłacania becikowego. Teraz jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę przyszłej mamy u lekarza ginekologa lub położnej.

Becikowe otrzymają też te kobiety, którym po 1 listopada 2009 r. odmówiono jego wypłaty, bo nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Po wejściu w życie nowych przepisów będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy w urzędach gmin i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej. Zmiana przepisów nastąpi tak szybko, jak to możliwe – za dwa, trzy miesiące.

Zmiany dopiero za dwa lata

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia  informuje, że przepis, by kobieta w ciąży była pod stałą opieką ginekologa lub położnej najpóźniej od 10 tygodnia ciąży nie zostanie wycofany, a jedynie zawieszony na okres dwóch lat od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planują kampanię informacyjną w mediach i instytucjach pożytku publicznego, by przygotować kobiety do zmian w przepisach, a jednocześnie przypomnieć, jak ważne dla zdrowia matki i dziecka są wczesne – i częste – badania lekarskie w okresie ciąży.

Okres do 10 tygodnia ciąży – dlaczego taki ważny?

Według specjalistów dziedziny ginekologii okres do 10 tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju zarodka i płodu. Od 17 dnia do 7 tygodnia powstaje bowiem większość narządów i tkanek.

Monitoring ciąży od pierwszych chwil ogranicza liczbę zgonów okołoporodowych, wad wrodzonych, noworodków urodzonych z niską masą oraz zmniejsza odsetek wcześniactwa.

W tym czasie zarodek jest też najbardziej podatny na działanie czynników szkodliwych, które mogą powodować powstanie wad wrodzonych lub znaczne uszkodzenie zarodka i jego śmierć. W pierwszym okresie ciąży jesteśmy w stanie też wykryć infekcje w organizmie matki. Wczesne i częste wizyty ciężarnej u lekarza są więc bardzo ważne. Monitoring ciąży od pierwszych chwil ogranicza liczbę zgonów okołoporodowych, wad wrodzonych, noworodków urodzonych z niską masą oraz zmniejsza odsetek wcześniactwa.

Dodatek do zasiłku rodzinnego

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka przysługuje jednorazowo w wysokości 1000 zł. W tej kwestii w przepisach nic się nie zmienia i aby otrzymać dodatek, nadal należy spełniać kryteria dochodowe. Aby więc starać się o dodatek do zasiłku z tytułu urodzenia dziecka, dochód w rodzinie nie może przekraczać kwoty 504 zł lub 583 zł – w przypadku, gdy w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne. Do rodziny zalicza się tylko rodziców i dzieci. Kwoty kryterium dochodowego odnoszą się do dochodu "na rękę", czyli po odliczeniu podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Becikowe samorządowe

Niektóre samorządy – obok becikowego rządowego – podjęły decyzje o wypłacaniu z własnych środków dodatkowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego samorządowego. Jednak to czy w danej gminie owo dodatkowe świadczenie jest wypłacane, komu i w jakiej wysokości – zależne jest od decyzji radnych. Wysokość kwoty samorządowego becikowego również ustalana jest przez gminy i waha się od 500 do nawet 2000 złotych w zależności od rejonu kraju. O to, czy taka pomoc finansowa z kasy samorządu przysługuje rodzinom w danej gminie, a także o wysokość tej kwoty i o warunki, na jakich można się ubiegać o gminne becikowe, najlepiej pytać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2010-02-15

Pewnie doczekamy sie jeszcze nie jednej zmiany dotyczacej becikowego.Ale co po dwoch latach zrobia kobiety ,ktore maja nieregularny okres i stwierdzenie ciazy wcale nie jest takie latwe? Czy za kazdym razem jak tylko okres sie spozni beda biec do lekarza ? Zdecydowanie zwiekszy sie ilosc pacjetek odwiedzajacych ginekologow ,ktore beda bac sie utracic becikowe.Przeciez wiemy ,ze juz teraz czasem na wizyte trzeba zapisac sie miesiac wczesniej a nie kazda kobiete stac na prywatna wizyte.

renia
domi
2010-02-15

Straszne zamieszanie z tym becikowym. Dobrze ,ze jest ale na wiele to ono nie wystarczy.Ale z drugiej strony moze wlasnie taki maly szantazyk skloni niektore kobiety do czestszych wizyt u ginekologa i przez to pomoze wczesniej wykryc choroby u dzieci i ich matek?

domi
Iwisia
2010-02-18

domi zgadzam się z Tobą. Myślę, że to też ma jakiś wpływ na kobiety.

Iwisia
mms
2010-03-02

"...okres do 10 tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju zarodka i płodu. Od 17 dnia do 7 tygodnia powstaje bowiem większość narządów i tkanek..."

Ja w 6 tygodniu ciąży usłyszałam od lekarza (na prywatnej wizycie w celu potwierdzenia ciąży): "niech Pani do mnie przyjdzie jak coś urośnie, to wtedy zobaczymy..." O skierowanie na badania sama musiałam się upominać. A na moje pytanie o to czy powinnam zbadać poziom HCG, żeby potwierdzić wyniki testów ciążowych usłyszałam: "Ha co? chyba jakieś Ha ha ha?! co tu Pani wymyśla?" Byłam załamana tym jak mnie potraktował. Wcale nie czułam, że ten okres do 7 tygodnia jest bardzo ważny. Stary niekompetentny dziad! Ciekawa jestem co by było gdybym nie poszła do innego lekarza. Pewnie becikowego bym nie dostała.

~mms
małami
2010-05-14

Ja swoją ciąże potwierdziłam w 5tc i podobnie jak koleżanka powyżej lekarz olał mnie z góry na dół i stwierdził że jeszcze nic prawie nie widać. Choć nie znaczy to wcale że nie zachodzą istotne zmiany w zarodku:) Co do wizyty przed 10tc...Mnie się udało, ale moja kuzynka przez całe życie miała problemy z zajściem w ciąże więc po 30r.ż odpuścili z mężem godząc się z tym, że nie będą mieli okazji być rodzicami. O tym że jednak im się udało dowiedziała się dopiero w 4m-cu ciąży[!] Fakt, że to zmusi kobiety do częstszych wizyt...Może i tak ale 10tc to zdecydowanie za niska granica bo w takim wypadku kobieta musiałaby rejestrować się średnio co 2m-ce do ginekologa tylko po to by sprawdzić czy nie zaszła w ciąże. Absurd!

~małami
ela
2010-06-29

Witam wszystkich.
Co prawda mam juz trojke dzieci i wiecej nie zamierzam ale z doswiadczenia wiem ,ze 10 tygodni to zbyt malo. Na sama wizyte u lekarza ile trzeba czekac zeby akurat wstrzelic sie w wyznaczony termin. Z jednej strony fajna akcja i z korzyscia dla kobiet i ich pociech a z drugiej znowu malo przemyslana i sprawiajaca wiecej zamieszania i niekiedy nerwow.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
latte
2012-03-20

Paranoja z tymi zmianami. Moze dlatego, ze wiekszosc w rzadzie stanowia faceci. Nie zapomne jak ubawil mnie ginekolog na pierwszej wizycie (tez mezczyzna) mowiac, ze nie moze potwierdzic czy jestem w ciazy. Karte ciazy zalozyl mi w 13stym tygodniu. Tuz przed porodem trafilam na pajaca, ktory w 10tym m-cu ciazy pytal mnie "co wlasciwie robie w szpitalu na KTG kontrolnym?" Drugi przy badaniu jednorazowym wziernikiem zranil mnie tak bardzo, ze po powrocie do domu zauwazylam krew i znowu balam sie o Dziecko. W koncu trafilam na kobiete - matke dwojga dzieci, mila osobe. Na pierwszej wizycie kontrolnej, po porodzie obcy mi facet ginekolog wciskal mi swoja wizytowke i spirale "zeby nie zajsc w ciaze". Nigdy wiecej nie skorzystam z uslug faceta ginekologa a jesli mialabym byc w ciazy to powazniejsze konsultacje jej przebiegu tylko z kobieta.

~latte

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55