Biznesmama? Supermama!

autor: Agnieszka Kęsek , 2011-12-12
Biznesmama? Supermama!
Połączenie kariery zawodowej z wychowaniem dziecka jest trudne, ale nie niemożliwe. Założenie własnego biznesu i praca z domu to jeden ze sposobów na poradzenie sobie z obiema tymi rzeczami. Myślisz, że to trudne? Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko pomysł, odrobina samozaparcia i wiele dobrych chęci. Owszem - to ryzyko, ale jest wiele przykładów na to, że biznesmamy dają sobie świetnie radę!

Poważna decyzja

Po narodzinach dziecka wszystko się zmienia. Priorytety przetasowują się. Praca - wcześniej często na pierwszym miejscu, nagle odsuwa się na dalszy plan. Gdy urlop macierzyński, czyli czas spędzony tylko z maleństwem się kończy - trzeba sobie zadać pytanie: co dalej? Wrócić do poprzedniej pracy? Zostać w domu? A może... jeszcze coś innego? Chęć dalszego pełnego uczestnictwa w rozwoju dziecka często jest tak silna, że powrót do pracy wydaje się wręcz koszmarem. Co można zrobić? Założyć własny biznes i szefować samej sobie!

Praca z domu jest bardzo komfortowa. Możesz połączyć wychowanie dziecka
z zarabianiem na życie. Nie musisz prosić o urlop, a godziny pracy regulujesz sobie sama i nie ryzykujesz, że spędzając nadgodziny za biurkiem, z dala od domu coś cię ominie. Rozkręcanie własnego biznesu ma oczywiście nie tylko plusy. To spore ryzyko, a praca w domu to jednak wciąż praca - musisz się więc nastawić, że dziecko może cię czasem rozpraszać. Przed podjęciem tej decyzji rozważ wszystkie „za" i „przeciw" - najlepiej wypisz je, dobrze przemyśl i przedyskutuj z partnerem.

Pamiętaj jednak, że czasem takie ryzyko i odrobina inwencji mogą się bardzo opłacić. Jeśli masz więc ten komfort, że sytuacja materialna twojej rodziny jest stabilna, wpadłaś na dobry pomysł i masz chęć na odrobinę ryzyka - spróbuj!

Wszystko zaczyna się od pomysłu

Wpaść na dobry pomysł wcale nie jest tak łatwo. Trzeba dobrze znać branżę i zastanowić się, jaka nisza i grupa docelowa nas interesuje. Działalność może z początku nie przynosić zysków i to, co zarobione, zostanie w całości zainwestowane w dalsze rozkręcanie biznesu. Aby odnieść sukces trzeba uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim dobrze zaplanować całą strategię.

Oczywistym „niezbędnikiem" umożliwiającym pracę z domu jest komputer podłączony do Internetu. Dzięki temu możesz założyć np. sklep internetowy. Taka forma kupowania jest coraz bardziej popularna wśród Polaków - takich firm jednak na rynku istnieje już bardzo wiele. Aby twój wypalił, musisz wybrać odpowiednią branżę i zastanowić się jakich e-sklepów jeszcze nie ma lub jest nadal niewiele. Rzetelne spojrzenie na analizy i publikacje pozwoli ci zorientować się w najnowszych rynkowych trendach. Jeśli jesteś uzdolniona manualnie możesz np.tworzyć biżuterię lub piękne przedmioty metodą decoupage i sprzedawać je on-line.

Oprócz prowadzenia sklepu internetowego,ciekawym wyzwaniem może być pisanie bloga, który, gdy okaże się naprawdę ciekawy i przyciągnie czytelników, może stać się ... źródłem dochodu. Praca freelancera, np. piszącego artykuły do portali internetowych lub prasy, to równie ciekawy pomysł na pracę w domu.

Czasem bywa trudno

Prowadzenie biznesu z domu ma oczywiste plusy, lecz nie jest wolne od trudności. Dziecko będzie nas rozpraszać, wciąż domagać się uwagi, a pokusa spędzania czasu z maluchem może czasem pokonać racjonalne argumenty w stylu „teraz czas popracować". Dodatkowo, jeśli nie masz osobnego pokoju-biura, z czasem - nawet mimo najlepszych chęci-będzie ci coraz ciężej opanować chaos i bałagan. W tym wypadku wyrażenie „przynoszenie pracy do domu" nabiera całkiem nowego znaczenia.

Właśnie dlatego wiele mam traktuje biznes prowadzony z domu jedynie jako etap przejściowy. Kiedy pomysł odniesie sukces decydują się na wynajęcie osobnego lokalu. Tym sposobem - nie tylko przedłużają czas spędzony w domu z dzieckiem, ale będąc same sobie szefami mogą z większą swobodą zarządzać swoim czasem.

Im się udało

Nie ty jedna zastanawiasz się nad pracą w domu. W internecie znajdziesz wiele stron poświęconych i tworzonych przez mamy prowadzące własny biznes - są to zarówno fora, blogi, jak i strony z poradami. Wiele wśród nichto przykłady udanych biznesów zarządzanych przez kobiety pracujące z domu.

Jedna z użytkowniczek wypowiadających się na forum internetowym dla biznesmam opisuje jak udało jej się wspólnie z partnerem założyć firmę fotograficzną. Tym samym coś, co z początku było tylko pasją stało się sposobem zarabiania na życie. Terminy i spotkania ustalają tak, aby mieć czas na opiekę nad dzieckiem. Inna z mam założyła własny sklep internetowy z dziecięcymi ubrankami. Tym, co je wyróżnia jest styl „eko" i naturalne pochodzenie materiałów. Kolejna biznesmama projektuje zaproszenia ślubne, komunijne, etykiety, pamiątki chrztu i wiele innych, podobnych przedmiotów. Początkowo prowadziła biznes z domu, jednak po pewnym czasie postanowiła wynająć osobne biuro.

To tylko kilka historii, a jest ich o wiele więcej. Świadczą o tym, że biznes mamy dają sobie świetnie radę! Zostaniesz jedną z nich?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55