Ból piersi

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-07-27
Ból piersi
Wiele kobiet zgłaszających się do lekarza z powodu kłopotów z piersiami zgłasza ich bolesność. U większości z nich dolegliwości te spowodowane są tzw. zespołem napięcia przedmiesiączkowego i występują w okresie nawet do 10 dni przed menstruacją.

Jeżeli ból piersi nie jest związany z w/w zespołem, np. dlatego, że występuje w okresie ciąży i karmienia, w pierwszej fazie cyklu może być wywołany noszeniem bardzo obcisłej odzieży (w tym szczególnie biustonoszy).

Nadmierny wysiłek fizyczny, np. w czasie aerobiku, siłowni czy sportów wodnych również może powodować ból. Często przyczyną bolesności mogą być urazy, głównie komunikacyjne (napinające się w czasie gwałtownego hamowania lub wypadku pasy bezpieczeństwa, które mogą powodować urazy piersi).

Ból piersi w ciąży i w połogu

U kobiet w połogu ból piersi (w szczególności brodawki sutkowej), jest elementem niemal nieodzownym. Może być spowodowany uszkodzeniem mechanicznym w czasie karmienia lub wywołany tworzącym się ostrym ropniem połogowym. W przypadku tego drugiego, gdy kobieta odczuwa silny ból, pojawia się gorączka oraz gęsta, ropna wydzielina - wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.

W ciąży ból piersi może wystąpić z powodu zmian środowiska hormonalnego i związanego z tym przygotowania gruczołów do produkcji pokarmu. Szczególnie w trakcie drugiego i trzeciego trymestru ciąży dochodzi do ich znacznego powiększenia. Liczna grupa ciężarnych odczuwa związane z tym dolegliwości bólowe.

Poza tym ból mogą wywoływać te same czynniki, które wywołują ból poza ciążą, takie jak wspomniany już uraz, czy wysiłek fizyczny.

Objawy alarmujące

Ból piersi dotyczy bardzo licznej grupy pacjentek, ale tylko w niektórych sytuacjach jest objawem groźnego procesu.

Oto objawy, mogące budzić niepokój w połączeniu z bólem:

  • zaczerwienienie;
  • wydobywanie się ropnej lub krwistej treści z brodawki sutkowej;
  • zmiana wyglądu skóry piersi;
  • powiększenie węzłów chłonnych pachowych;
  • wyczuwalny, guzowaty twór;
  • bardzo młody lub zaawansowany wiek pacjentki;
  • wzrost temperatury;
  • osłabienie.


Jeżeli oprócz dolegliwości bólowych występuje dodatkowo którykolwiek z w/w objawów pacjentka powinna się niezwłocznie skonsultować z lekarzem ginekologiem. Nie należy takich objawów lekceważyć, bo mogą być sygnałem rozpoczynającej się choroby, nawet nowotworu piersi. Trzeba także pamiętać, że tyko szybka diagnostyka i podjęcie leczenia może gwarantować powrót w tym przypadku do zdrowia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-10-13

W zasadzie piersi zaczely mnie bolec od momentu zajscia w ciaze do chwili gdy zakonczylam karmic coreczke.Ze dwa lata po karmieniu wyczulam w piersi guzek i okropnie sie przestraszylam bo byl bolacy.Na szczescie okazalo sie,ze to pozostalosci pokarmu i nie nalezy nic z tym robic chyba zeby bardzo przeszkadzalo.Uwazam,ze jesli kobiete bola piersi a nie zna istotnej przyczyny lub wyczuje jakis guzek to powinna natychmiast zglosic sie do lekarza po pierwsze,zeby oszczedzic sobie czasem niepotrzebnych stresow a po drugie aby w razie koniecznosci w pore podjac leczenie.

renia
ela
2010-06-16

Witam wszystkich.
Powodow bolu piersi moze byc wiele i nie trzeba od razu panikowac gdy sie pojawi.Dobrze znac objawy,ktore w polaczeniu z bolem powinny nas niepokoic. Zgadzam sie ,ze bardzo wazna jest regularna samokontrola piersi bo wlasnie dzieki niej mozna w pore zareagowac i uniknac najgorszego.
Pozdrawiam. Ela.

~ela
Sabinka
2010-11-02

Grunt to poddawać się badaniom. Po przekroczeniu 30 roku życia minimum raz na rok robić usg piersi.

~Sabinka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55