Bolesne miesiączki – syndrom młodości?

autor: Agata Cygan , 2010-05-10
Bolesne miesiączki – syndrom młodości?
„Ból miesiączkowy? Zniknie po pierwszej ciąży.” Tylko teoretycznie. Slogan ten nie zawsze bowiem działa w praktyce. Wiedzą o tym najlepiej mamusie, które mimo płaczącego w łóżeczku malucha, nadal nie zapomniały, co znaczą „te” dni. Bóle miesiączkowe są comiesięczną przypadłością wielu kobiet. Czasami jednak mogą być związane z zaburzeniami organizmu, które wymagają podjęcia leczenia.

Czym się objawia?

U wielu kobiet miesiączka nie wprowadza szczególnych zmian i pozwala na zwyczajne funkcjonowanie. Niestety, większość z nas odczuwa jednak pewien dyskomfort i potrzebuje przeżyć „trudne dni” w nieco zwolnionym tempie. Bóle miesiączkowe pojawiają się zwykle tuż przed i na samym początku menstruacji. Drugiego dnia nieco łagodnieją, a następnie stopniowo zanikają. Bywa jednak i tak, że trwają przez cały okres krwawienia, co powoduje, że kobieta nie jest w stanie wykonywać swoich zajęć równie sprawnie, jak na co dzień. Ból ten objawia się bardzo różnie, a jego źródłem są intensywne skurcze w dole brzucha oraz miednicy. Może on promieniować na podbrzusze oraz powodować odczucie ciężkości w tej właśnie części ciała. Poza tym, typowymi objawami bolesnej miesiączki są bóle głowy, krzyża i okolic lędźwiowych, a także nudności, zawroty głowy i wymioty. Niekiedy zdarzają się też omdlenia oraz odczucie ogólnego zmęczenia i słabości. Pojawić się mogą zaburzenia pokarmowe, biegunki, wstręt do jedzenia, a nawet depresja. Tego typu objawy są znakiem wystąpienia tzw. zespołu bolesnego miesiączkowania.

Dlaczego boli?

Pogląd, iż bolesne miesiączki mijają wraz z wiekiem nie jest bezzasadny. Przejście pierwszego porodu powoduje, że silnie zaciśnięta szyjka macicy rozwiera się nieco, a tym samym przestaje być przeszkodą w odpływie krwi menstruacyjnej. Dotyczy to oczywiście porodu naturalnego, dlatego też uogólnianie twierdzenia, że narodziny dziecka ograniczają bolesne menstruacje jest błędne. Co więcej, przyczyny występujących bólów są bardzo różne i wybór rodzaju określonego leczenia często wymaga wcześniejszej wizyty u ginekologa. Pozwala ona wykluczyć tzw. anomalie anatomiczne układu rozrodczego oraz wszelkiego rodzaju zmiany chorobowe. Wizyta nie tylko uspokoi pacjentkę, ale też pozwoli znaleźć najlepsze rozwiązanie na comiesięczne boleści.

Pierwotne bolesne miesiączkowanie

W wielu przypadkach okazuje się, że bóle nie mają głębszej przyczyny – mówimy wtedy o tzw. pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Występuje ono głównie u młodych dziewcząt (najczęściej przed 20. rokiem życia), a jego przyczyny mają charakter hormonalny. Do najczęstszych zaliczamy nadmiar prostaglandyn, a więc regulatorów procesów fizjologicznych, które wykazują silną aktywność biologiczną. Ich źródłem może być pobudzenie nerwowe, ale także wzrost stężenia żeńskiego hormonu płciowego – estradiolu. Jego nadmiar powoduje zwiększoną czynność skurczową macicy, co skutkuje utrudnionym przepływem krwi. Jest to powodem niedokrwienia mięśniówki, a w efekcie – dolegliwości bólowych. To właśnie ten rodzaj boleści miesiączkowych przyczynił się do utwierdzenia przekonania o zaniku objawów bólu po przebyciu pierwszego porodu.

Wtórne bolesne miesiączkowanie

Może się jednak okazać, że przyczyny bolesnego miesiączkowania są nieco głębsze. Wtedy to mamy do czynienia z tzw. wtórnym bolesnym miesiączkowaniem. Dlatego też nawet kobieta, która nigdy nie miała problemów z menstruacją, może doświadczyć tego problemu w przyszłości. Przyczyny zjawiska mogą być różne. Wśród nich występują zaburzenia hormonalne, choroby dróg rodnych, np. stany zapalne narządów, mięśniaki macicy czy też endometrioza. Stany zapalne narządów rodnych są spowodowane wystąpieniem drobnoustrojów chorobotwórczych, co jest częstym zjawiskiem głównie u kobiet o osłabionej odporności. Zainfekowaniu zwykle ulegają pochwa, szyjka macicy oraz przydatki. Mięśniaki macicy z kolei, uciskając pęcherz i cewkę moczową, mogą powodować nie tylko zaleganie moczu oraz zapalenie narządów, ale także zaburzyć czynności nerek oraz nasilać wspomniane bóle miesiączkowe. Towarzyszy temu obfite, przedłużone krwawienie, które może grozić niedokrwistością.

Macica – czasami sprawia problemy…

Doraźne leczenie zahamuje ból, ale nie pomoże w walce z rozwijającą się chorobą. Aby podjąć skuteczny kontratak, należy najpierw ustalić rzeczywistą przyczynę bólu.

Częstą przyczyną bólów miesiączkowych okazuje się być macica. Anomalie fizyczne macicy mogą mieć różną postać, wśród których znajdziemy zarówno wady wrodzone jak i nabyte. Do pierwszych można zaliczyć częściowe przegrodzenie macicy oraz macicę dwurożną.
Wady mogą też dotyczyć samej szyjki macicy, do których należą zrośnięcie się lub zwężenie kanału szyjki. Innymi przyczynami boleści może być również niedorozwój macicy, polegający na tym, że trzon organu jest mniejszy niż jego szyjka bądź też np. zmiany położenia organu: tyłozgięcie lub nadmierne przodozgięcie macicy. Wtórne bolesne miesiączkowanie wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia, które skierowane jest na przyczynę schorzenia, nie na jego skutki. Dlatego też celem nie jest tutaj wyłącznie złagodzenie bólu, ale przede wszystkim usunięcie powodu jego wystąpienia.

Jestem zdrowa, ale boli nadal…

Wizyta u lekarza pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem. Jeżeli wyeliminuje on możliwość wystąpienia jakiejkolwiek choroby, która mogłaby być przyczyną bólów, należy zastosować odpowiednie leczenie doraźne. Przede wszystkim, osoby o wzmożonych dolegliwościach menstruacyjnych powinny w trakcie miesiączki więcej odpoczywać oraz do pewnego stopnia ograniczyć wysiłek fizyczny. Oczywiście środki przeciwbólowe mogą w tym wypadku okazać się niezbędne. Należy jednak pamiętać, że największą skuteczność, a także bezpieczeństwo zapewniają niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak Ibuprofen, Paracetamol, Ibuprom czy Naproxen. Ponadto pomocne okazują się preparaty rozkurczowe oraz leki uspokajające. Ulgę przynosi także picie ekstraktów z ziół, wśród nich krwawnika pospolitego, szyszki chmielu, rozmarynu czy też znanych wszystkim rumianku, melisy, mięty i nagietka. Nie bez znaczenia jest w tym czasie zastosowanie odpowiedniej diety, która wymaga unikania potraw ostrych, silnie przyprawionych. Ból złagodzą także miejscowe okłady, delikatny masaż brzucha oraz ciepła, ale nie gorąca kąpiel.

Gdy boleć nie powinno…

Ból podczas miesiączki może być jedynie objawem towarzyszącym, który niestety wielu kobietom znany jest już od okresu dojrzewania. Jeżeli jednak pojawia się nagle bądź jego natężenie jest na tyle silne, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie – może być sygnałem ostrzegawczym. Gdy dodatkowo pojawiają się niezauważane wcześniej objawy, takie jak nudności, zaburzenia pokarmowe, zawroty głowy czy omdlenia – nie należy tych sygnałów lekceważyć. Leki przeciwbólowe bardzo często są wystarczającą bronią w walce z miesiączkowym bólem, ale nie zahamują rozwijającej się w organizmie choroby. Dlatego też wizyta u ginekologa pozwoli nie tylko poprawić fizyczny, ale też psychiczny komfort pacjentki. Jak się bowiem okazuje – miesiączka może sprawiać problemy nie tylko w młodości.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2010-05-10

Niestety naleze do szerokiego grona kobiet,ktorych zespol bolesnego miesiaczkowania dotyczy. Oczywiscie mialam nadzieje,ze po urodzeniu synka bedzie lepiej ale mam wrazenie,ze jest gorzej. Zle samopoczucie i mdlosci dopadaja mnie jakies dwa dni przed miesiaczka a okropny bol brzucha w drugim dniu cyklu. I tak miesiac w miesiac. Jakze milo wspominam dni gdy bedac w ciazy zapomnialam co to znaczy miec okres.

domi
renia
2010-05-10

Mnie tez wydawalo sie ,ze po porodzie dolegliwosci o ile nie znikna to przynakmniej beda mniejsze.Zwlaszcza ,ze wciaz slyszalam "Przejdzie ci po pierwszym dziecku" A tu wrecz odwrotnie zamiast lepiej jest gorzej. Do bolu brzucha i paskudnego nastroju doszedl okropny bol glowy.Nie ma to jak byc kobieta.

renia
Iwisia
2010-07-21

Mnie na szczęście bolesne miesiączkowanie nie dotyczy. Mam koleżanki, które strasznie to przechodzą.

Iwisia
kinga
2010-09-08

Witam.
No moze w moim przypadku az tak zle nie jest bo slyszalam ,ze niektore kobiety mdleja i rozne takie ale przez dwa dni boli i to dosc mocno boli. Potem ulga a za miesiac znowu to samo.
Kinga

~kinga
basia
2010-09-18

mnie boli bardzo brzuch podczas 1 dnia miesiaczki biore wtedy konskie dawki lekow przeciwbolowych i spie a teraz jestem w8 mscu ciazy to moze bedzie lepiej o porodzie

~basia
Zoska
2015-02-25

Mam 38 lat i przez wiele lat cierpię na bolesne miesiączki a do tego dochodzą jeszcze inne dolegliwości z tym związane tkliwość piersi, rozdrażnienie, niemożność koncentracji no i o czym już wspomniałam ból. Wielokrotnie wspominałam o tym gin a każdy kolejny albo stwierdzał że tak musi być albo bez zastanowienia się pisał tabletki aby wyrównać hormony w tej fazie. Przez długi czas brałam tabletki aż wkońcu mój żołądek zaczął się buntować i coraz częściej pobolewać ;-(. Kolejny lekarz zapalenie żołądka i zakaz łykania jakichkolwiek tabletek więc zaczęłam przyklejać plaster z tym że strasznie zle się tym czułam jak nastolatka. Nowa ginekolog na próbę dała mi naturalny progesteron w kremie i tym sposobem udało mi się odnaleźć to co mi pasuje a dodatkowo oszczędzam żołądek. Przyznaję że w pierwszym miesiącu nie byłam zadowolona z progestelli ale zgodnie z zaleceniem lekarza dalej wsmarowywałam i teraz jest dobrze.

~Zoska
vernona
2015-03-31

U mnie po ciąży bóle nasiliły się jeszcze bardziej i krwawienie stało się mocniejsze. Jedyny lek, który pozwala mi jakość normalnie funkcjonować o pyralgina. Działa szybko i skutecznie nawet przy bardzo silnym bólu.

~vernona
helka
2015-04-09

Urodziłam i bóle nie zelżały, myślę, że nawet stały się mocniejsze. Kiedyś wystarczyło, że wzięłam paracetamol albo poleżałam w wannie, a teraz mi tylko pyralgina pomaga jak boli.

~helka
wiganna
2015-07-31

Oj nie wiem, czy to jest syndrom młodości, bo już swoje lata mam, a boli tak jak bolało. Przez pierwsze dwa dni to tak naprawdę umieram, dopóki nie wezmę pyralginy, która na szczęście szybko działa

~wiganna
Mira
2017-05-22

Ja bym polemizowała, że bolesna miesiączka, to syndrom młodości. Mam 32 lata i dwójkę dzieci. I co? I dalej brzuch boli niemiłosiernie podczas okresu, a dodam, że jestem zdrowa! Polecam stosowanie oleju z wiesiołka, np. polskiego Gal'a. Wiesiołek likwiduje pms i sprawia, że okres jest mniej bolesny.

~Mira
kasia
2017-08-01

Żaden syndrom młodości. Od lat cierpię na bolesne miesiączki i przetestowałam chyba wszystko, co uśmierza ból. Jak boli mniej to pół biedy, ale jak ból jest naprawdę silny, to tylko pyralgina pomaga

~kasia
Mańcia
2017-12-13

Olej z wiesiołka pomaga w walce z bolesnymi miesiączkami i PMSem w skuteczny i naturalny sposób. Stosuję regularnie od kilku lat i nie wiem co to bolesne miesiączkowanie. Najwygodniejsze są kapsułki (Gal w zielonym opakowaniu).

~Mańcia
gosia955
2018-02-21

Ja z kolei miałam mocno bolące miesiączki i lekarz zdiagnozował u mnie PCOS. Dopiero odpowiednia dieta z dużą ilością błonnika pokarmowego i ćwiczenia pomogły mi wrócić do normalności. Warto poczytać więcej na ten temat http://ovarin.pl/dietetyk-radzi/

~gosia955
Zizzi
2018-03-15

Zgadzam się z przedmówczynią. Olej z wiesiołka, zwłaszcza ten polski Gal ma fenomenalne działanie. Nie tylko likwiduje pms, skraca czas trwania miesiączki, to na dodatek sprawia, że brzuch podczas okresu boli o wiele mniej!

~Zizzi
Tonia
2018-06-18

Bzdury! Urodziłam dwójkę dzieci, mam 33 lata i pomimo wszystko brzuch podczas okresu jak bolał, tak boli. Dopiero poprawę przyniósł olej z wiesiołka (Gal w kapsułkach), który stosuję codziennie od kilku miesięcy. Tak więc nie piszcie bzdur, że bolesne miesiączki, to syndrom młodości.

~Tonia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55