Brałaś pigułki? Twoje dziecko może być narażone na katar alergiczny

autor: Agnieszka Kęsek , 2011-05-16
Brałaś pigułki? Twoje dziecko może być narażone na katar alergiczny
Alergia to już choroba cywilizacyjna XXI wieku. Taką tezę, przewijającą się coraz częściej w mediach, potwierdzają poniekąd dane Światowej Organizacji Zdrowia. WHO umieszcza alergię na trzecim miejscu na liście najczęściej występujących schorzeń przewlekłych. Do czary goryczy swoją kroplę dodali fińscy naukowcy. Zaobserwowali, że dzieci kobiet, które stosowały doustną antykoncepcję hormonalną częściej cierpią na katar alergiczny.

Badania nie kłamią

Takich rewelacji dostarczyły badania naukowców z Uniwersytetu w Kuopio. Jednak związek stosowania hormonalnej antykoncepcji i alergii u dziecka zauważono już wcześniej, a fińskie badania potwierdziły jedynie podejrzenia. Naukowcy przebadali próbę 1182 dzieci w wieku pięciu lub sześciu lat, z których część cierpiała na katar alergiczny. Brano pod uwagę trzy rodzaje pigułek stosowanych przez matki. Wszystkie zawierały estradiol, który jest podstawowym i naturalnym estrogenem i jeden z rodzajów progestagenu. Wnioski z badań okazały się przekonujące - dzieci kobiet, które w roku poprzedzającym zajście w ciążę stosowały doustną antykoncepcję hormonalną były bardziej podatne na katar alergiczny. Konkretnie, okazały się aż 67% bardziej narażone niż potomstwo kobiet, które pigułek nie stosowały. Dodatkowo, ryzyko kataru siennego rosło u chłopców oraz tych maluchów, których rodzice również cierpieli na alergię. Co ważne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie wpływało na wystąpienie poważniejszych form alergii takich, jak astma, a także alergii skórnych np. egzemy. Istotne jest jednak to, iż sami autorzy podkreślają, że uzyskane wyniki są wstępne i zdecydowanie wymagają przeprowadzenia dalszych badań. Nie można więc wpadać w panikę i rezygnować z antykoncepcji hormonalnej ze strachu przed alergią u dziecka. Trzeba podkreślić, że wyższy stopień narażenia na katar sienny występował u dzieci kobiet, które stosowały pigułki w roku przed porodem, nie wcześniej. Jeśli więc chcemy zmniejszyć ryzyko, należy porozumieć się w tej sprawie z ginekologiem, który z pewnością doradzi najlepsze wyjście.

Katar sienny to nie przelewki

„Katar sienny" to dolegliwość, która brzmi bardzo niewinnie, bo przecież co groźnego może być w przewlekłym katarze? Przeszkadzać może najwyżej jego uciążliwość. Nic bardziej mylnego. Prawidłowa nazwa popularnego kataru siennego to alergiczny nieżyt nosa, który jest niczym innym, jak stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Charakteryzuje się powszechnie znanymi objawami, czyli kichaniem, wodnistą wydzieliną, uczuciem „zatkania" nosa, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu. Katar sienny wlicza się w poczet chorób alergicznych, które są jednymi z najczęstszych dolegliwości nękających współczesne społeczeństwo. Większość z nich, w tym właśnie katar, to choroby przewlekłe więc ich leczenie musi być przede wszystkim systematyczne. Alergiczny nieżyt nosa jest spowodowany przez nieprawidłową reakcję organizmu na czynnik zwany alergenem. Można wyróżnić dwa jego rodzaje: sezonowy, spowodowany przez pyłki roślin (zwany katarem siennym), oraz całoroczny, który powodują alergeny będące cały czas w otoczeniu osoby chorej np. kurz lub sierść zwierząt. Mimo, że katar sienny wydaje się niewinną chorobą, może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej, która wiąże się z napadami duszności i kaszlu. Właśnie dlatego nie można go bagatelizować i w przypadku, kiedy podejrzewamy tę dolegliwość u naszego dziecka, udać się do lekarza. Skutecznymi sposobami ochrony przed alergią są szczepionki odczulające i leki przeciwalergiczne. Choremu podaje się także tzw. leki antyhistaminowe, które przynoszą ulgę eliminując przykre objawy kataru siennego (oprócz uczucia „zapchania" nosa, które jest wynikiem stanu zapalnego). Leki najnowszej generacji nie powodują już senności i trudności w koncentracji, co było częstym zarzutem kierowanym w ich stronę.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55