Brzuszek rośnie – przybieranie na wadze w ciąży

autor: Agnieszka Kęsek , 2012-04-02
Brzuszek rośnie – przybieranie na wadze w ciąży
Będąc w ciąży, kobieta słyszy wiele „dobrych rad” na temat tego - ile i w jakim tempie powinna przybierać na wadze. Często sprzeczne informacje nie rozjaśniają niczego, a mogą tylko zwiększyć niepokój. Tak naprawdę to, ile przytyjesz zależy w dużej mierze od właściwości Twojego organizmu i tego, w jaki sposób się odżywiasz. Poniżej zostały zebrane podstawowe, niezbędne informacje dotyczące przybierania na wadze w ciąży.

Co składa się na dodatkowe kilogramy w ciąży?

Jeśli Twoja masa ciała mieści się w normie - do dziewiątego miesiąca powinnaś przytyć od 8 do 12 kilogramów. Składają się na nie:

 • dziecko - od 3 do 4 kg;
 • macica - od 1 do 1,5 kg;
 • łożysko - 0,7 kg;
 • płyn owodniowy - 0,9 kg;
 • tkanka tłuszczowa - od 2 do 3 kg;
 • gruczoły piersiowe - od 0,2 do 0,4 kg;
 • zwiększona ilość osocza krwi - od 1,5 do 2 kg;
 • woda zatrzymywana w organizmie - 1,5 kg.

Oczywiście nadmierny przyrost masy ciała, powyżej 12 kg nie musi wcale oznaczać niczego złego. Pamiętaj jednak, że zbytnie przybranie na wadze jest szkodliwe dla twojego zdrowia.
W związku z tym powinnaś kontrolować to - ile i w jakim tempie tyjesz oraz co i w jakich ilościach jesz. Na szczęście po porodzie większość kobiet, szczególnie tych, które karmią piersią, wraca do swojej dawnej wagi.

Dynamika wzrostu wagi ciała

Każda z nas jest inna i dla każdej dynamika przyrostu wagi może nieco się różnić. Nie trzeba wpadać w panikę, jeśli to, co obserwujemy u siebie odbiega nieznacznie od idealnego wzorca. Martwić powinny dopiero znaczne odchylenia od normy. Idealna prędkość przyrostu wagi w czasie ciąży wygląda następująco:

 • Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze przytyjesz niewiele: 1-2 kilo. Do dwunastego, a nawet czternastego tygodnia (czyli do początku drugiego trymestru) możesz nie tyć w ogóle!

 • Drugi trymestr

W tym okresie możesz przytyć nawet 6 kilo. Największa zmiana wagi następuje bowiem w okresie od 20 do 30 tygodnia ciąży, czyli między II a III trymestrem.

 • Trzeci trymestr

Po 36. tygodniu ciąży waga powinna już nie rosnąć, lub znacznie zwolnić tempo.

Przyrost wagi a BMI

Nie każda kobieta musi przytyć tyle samo. To, ile kilogramów nam przybędzie zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest BMI z przed ciąży. BMI (ang. Body Mass Index) to podstawowy wskaźnik mówiący, czy masa ciała danej osoby jest prawidłowa.

BMI=(waga ciała [kg])/ [(wzrost [cm])]^2

Gdy mamy już BMI, wystarczy porównać go z poniższą tabelką (dotyczy ona oczywiście ciąży pojedynczej). Otrzymamy wynik, który pokaże ile powinnyśmy przytyć w czasie ciąży.

Ruch i zdrowe odżywianie dobrze Ci zrobią

Aby nie przytyć nadmiernie należy przestrzegać podstawowych zasad dotyczących odżywiana i wprowadzić do codziennej rutyny ruch. Sport w czasie ciąży jest jak najbardziej zalecany, gdy nie jest ona zagrożona. Oczywiście chodzi o takie aktywności, które nie grożą np. upadkiem, jak spacery, pływanie, czy joga. Co do posiłków, w pierwszym trymestrze nie należy zwiększać ilości spożywanych kalorii. Dopiero w drugim zapotrzebowanie wzrasta o 300-500 dodatkowych kcal. Pięć zbilansowanych posiłków dziennie powinno to zapewnić. Do diety należy wprowadzić więcej warzyw, owoców i razowego pieczywa, a wyeliminować m.in. słodzone napoje, słodycze i białą mąkę. Do tego wypijać 2 litry wody dziennie. Przestrzeganie wytycznych dotyczących zdrowego trybu życia powinno zapobiec nadmiernemu przyrostowi wagi, jak i napadom głodu. Nie trzeba chyba mówić, że na te 9 miesięcy absolutnie należy unikać wszelkich używek i wyrzucić słowo „dieta" ze swojego słownika.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55