Być tatą – nie tylko w Dzień Ojca

autor: Marcin Bielowicz , 2011-06-23
Być tatą – nie tylko w Dzień Ojca
Dzień Ojca – to święto będące wyrazem szacunku dla wszystkich tatusiów. Jest mniej popularne od Dnia Matki, ale przyczyn tego faktu należy upatrywać raczej w tym, iż jest to święto stosunkowo młode, bo zaledwie dwudziestowieczne (w Polsce obchodzone po raz pierwszy w 1965 roku). Okazuje się jednak, że tradycja ukazująca kobietę stojącą na straży domowego ogniska nie stanowi w tym przypadku bariery nie do pokonania, czego dowodem wciąż przecież rosnąca popularność święta taty.

Gdy kochasz, nie ma rzeczy niemożliwych

Ten dzień stanowi okazję dla wyrażenia, co dzieci czują do ojca - dla wyrażenia słowami i idącymi za nimi czynami - więzi, jaka istnieje między tatą a jego latoroślą. Jest to także dzień szczególny dla męskich potomków – to swoista lekcja męskiej przyjaźni i bliskośći, jakiej udziela pierwszy wzór i kumpel zarazem – czyli tata. Spójrzmy wstecz na nasze dzieciństwo – jak sprawy te wyglądały w domu rodzinnym? To święto ma swoją magię, którą z pewnością odnajdziemy w tych  wspomnieniach. Chociaż dziecko nie jest w stanie ogarnąć wielu spraw i  nie możemy od niego wymagać zbyt wiele, jego miłość jest silna właśnie tym, że może zmobilizować malucha do wykonania rzeczy, które teoretycznie przekraczają jego siły. I tak właśnie powstały nasze pierwsze obrazki malowane farbkami, rzeźby z modeliny i inne dzieła sztuki – właśnie z chęci pokazania naszych uzuć, stworzenia czegoś własnymi rękami dla naszych rodziców - mamy i taty - tak jak oni stworzyli nas.

Obowiązki nagradzanego

Nagradzany też ma swoje obowiązki. Nie ma przecież chyba laurki czy innego rękodzieła sprezentowanego naszym rodzicom, które nie powstało przy współudziale osoby starszej. Może to być fachowa wskazówka, „rzucanie okiem” od czasu do czasu czy też po prostu wspólna (mniej lub bardziej) praca włożona w przygotowanie prezentu. Oczywiście, można powiedzieć, że powinien on być dla nas niespodzianką, ale im szybciej my sami nauczymy nasze dziecko realizacji tego typu zadań, tym szybciej maluch będzie je wykonywać naprawdę samodzielnie. W ten oto sposób otrzymamy naprawdę autentyczne prezenty, które będą szczerym, nie zafałszowanym odzwierciedleniem talentu oraz emocji naszych maleństw – a o szczerość przecież w tym szczególnym święcie nam wszystkim - zarówno ojcom jak i dzieciom - chodzi.

Bądź wdzięczny i mobilizuj

Kolejna niezmiernie ważna  rzecz - nie możemy zapomnieć o podziękowaniach za otrzymany prezent i pochwaleniu dziecka za włożoną w niego pracę. Nieważne, czy nasza podobizna przypomina postać z kreskówki albo naszym oczom ukazuje się „ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra” - ważne są zaangażowanie i dobre chęci. Pochwalmy nasze dziecko, podziękujmy, a jeśli chcemy następnym razem  otrzymać ładniejszy portrecik - mamy na to cały rok! Spędzajmy z córką i synem więcej czasu, uczmy ich malować, rysować, czytać – będzie im łatwiej napisać oryginalne życzenia, zrobić ciekawe kompozycje, wyrobić bardziej szlachetną kreskę.

Ojcem i synem jest się na zawsze

Na koniec dwa słowa dla ojców - konieczne być może do tego - aby w pełni uświadomili sobie wagę tego jedynego dnia. Dzień Ojca to przecież jedno z niewielu świąt, kiedy mężczyzna może jednocześnie otrzymać prezent, jak i samemu go ofiarować - dla własnego ojca. Nie zapominajmy więc o swoim tacie, jeśli nie chcemy, żeby i o nas nie zapominano.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Sabinka
2010-10-21

A mój tata był, jakby go nie było. Wiecznie w pracy, wiecznie zabiegany, nie mający czasu dla nas i czasem mało sie interesujący własnymi dziećmi. Szkoda, że nie taki jakie powinnien być.

~Sabinka
Irysek
2013-06-20

Moj tato tez tak samo zapracowany i jakby troche obok, ale takie rzeczy rozumie sie duzo pozniej kiedy uswiadamiamy sobie, ze jednak tata pracowal na nasze utrzymanie i mial prawo byc zmeczony. Rola matki w tym momencie to wytlumaczenie, ze tata w ten sposob robi dla nas cos bardzo waznego nawet jezeli nie ma zbyt wiele czasu dla swojej rodziny. Trzeba uszanowac ten trud, ktory wklada w utrzymanie rodziny.

~Irysek

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55