Cesarskie cięcie a zrosty

autor: Artykuł Sponsorowany , 2012-05-28
Cesarskie cięcie a zrosty
Nie zawsze istnieje możliwość porodu naturalnego. Czasem jest konieczny poród przez cesarskie cięcie. Cięciem cesarskim określamy poród drogą zabiegu chirurgicznego polegającego na przecięciu i otwarciu powłok macicy i wydobyciu płodu. Wbrew niektórym potocznym opiniom, jest to zabieg operacyjny w obrębie jamy brzusznej mogący nieść ze sobą szereg powikłań śród-, jak i pooperacyjnych. Cięcie cesarskie, jak każda inna operacja, może wiązać się z ryzykiem powstania zrostów pooperacyjnych, które są nieprawidłowymi połączeniami pomiędzy tkankami i narządami wewnętrznymi.

Jak powstają zrosty

Narządy wewnętrzne i wewnętrzna ściany jamy brzusznej pokryte są cienką błoną - otrzewną. Nawet niewielkie jej podrażnienia, do których dochodzi podczas normalnych czynności wykonywanych w trakcie zabiegu operacyjnego mogą przyczynić się do powstawania zrostów, a te mogą prowadzić do sklejenia się tkanek i narządów, które fizjologicznie nie są ze sobą połączone. Efektem tych nieprawidłowych połączeń (zrostów) są różne dolegliwości i dysfunkcje narządów wewnętrznych oraz ból (przewlekły, nawracający) w podbrzuszu. Zrosty po cięciu cesarskim mogą powstawać np. pomiędzy macicą i wewnętrzną stroną ściany brzucha i mogą być przyczyną znacznego dyskomfortu życia codziennego jak również komplikacji kolejnego cięcia cesarskiego.

Zrosty w przebiegu pooperacyjnym mogą prowadzić do poważnych powikłań w postaci:

- niedrożności jelit - jest to najpoważniejsze powikłanie, które najczęściej wymaga leczenia operacyjnego (powtórnej operacji) ,uwolnienia zrostów i przywrócenia drożności przewodu pokarmowego;

- dysfunkcji przewodu pokarmowego związanej ze zwężeniem jelita, co powoduje wzdęcia i dolegliwości bólowe;

- niepłodności - zrosty zlokalizowane w miednicy małej i wewnątrz narządu rodnego (np. po cięciu cesarskim);

- zespołów bólowych.

Powstawaniu zrostów i ich powikłaniom można zapobiec

Rozwój medycyny, stosowane leczenie farmakologiczne i chirurgiczne oraz wprowadzenie endoskopowych technik operacyjnych mają na celu minimalizację uszkodzenia tkanek, a tym samym zmniejszenie ryzyka powstawania zrostów. Ogólnie metody zapobiegania powstawaniu zrostów można podzielić na dwie grupy: 1) odpowiednia technika operacyjna i 2) zastosowanie substancji i metod barierowych zapobiegających powstawaniu zrostów.

Do preparatów barierowych należy m.in. Hyalobarrier Gel, który jest gęstym i lepkim żelem zawierającym czysty kwas hialuronowy. Żelem tym pokrywa się operowane pole izolując w ten sposób sąsiadujące ze sobą tkanki, dzięki czemu nie stykają się one ze sobą, co zapobiega tworzeniu się zrostów.

Czas krytyczny, w którym dochodzi do powstawania zrostów pooperacyjnych określa się na 3 - 5 dni, a Hyalobarrier Gel pozostaje w miejscu aplikacji 7 dni, dając maksimum ochrony przeciwzrostowej w tym czasie. Po ok. 4 tyg. żel jest całkowicie biowchłanialny. Nie ma wpływu na proces gojenia i nie daje żadnych objawów ubocznych.

Hyalobarrier Gel charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem stosowania oraz najlepiej udokumentowaną skutecznością, dzięki temu uzyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i jest produktem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Więcej informacji na temat zrostów i profilaktyki przeciwzrostowej znajdziesz na stronie www.zrosty.pl

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

użytkownik231
2016-04-20

Hyacorp endogel jest o wiele lepszy, stosowałam oba, nie dość, że hyacorp jest tańszy i można go przechowywać w wyższej temperaturze to jeszcze ma lepszą przyczepność do tkanek i nie wykazuje żadnych skutków ubocznych.
Zdecydowanie bardziej polecam Hyacorp.

~użytkownik231
ela1987
2018-11-12

też mialam 4dryfield i zero problemów po operacji

~ela1987

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55