Chłoniak a ciąża

autor: Agnieszka Kęsek , 2012-11-08
Chłoniak a ciąża
Chłoniak, czyli nowotwór węzłów chłonnych. Każdy złośliwy, jedne mniej, a inne bardziej. Szansą na całkowite wyleczenie jest ich wczesne wykrycie. Rozpoznanie nowotworu u kobiety w ciąży stanowi spory problem. Zarówno lekarz, jak i przyszła matka stają przed dylematem: leczyć od razu, czy wstrzymać się do rozwiązania? Na szczęście medycyna daje szansę na wyleczenie matki bez narażania dziecka.

Chłoniaki – czym się charakteryzują

Chłoniaki to jedne z najczęściej wykrywanych nowotworów na świecie, jednak świadomość ich istnienia i zagrożenia, jakie niosą wciąż jest niewielka. Jedną z form chłoniaka jest ziarnica złośliwa (inaczej choroba Hodgkina). Diagnozę zaburza podobieństwo objawów chłoniaka do objawów grypy lub przeziębienia.
Co powinno wzmóc czujność?

 • powiększone węzły chłonne
 • zmęczenie
 • podwyższona temperatura
 • chudnięcie
 • kaszel
 • ból pleców
 • nocne poty
 • swędzenie ciała

Diagnostyka chłoniaka w ciąży

Nowotwór złośliwy u kobiet w ciąży nie zdarza się często, jednak jeśli już wystąpi, bardzo często jest to właśnie chłoniak, a szczególnie ziarnica złośliwa. Diagnostyka jest w takim przypadku utrudniona. Musi bowiem objąć nie tylko matkę, ale mieć także na względzie dobro dziecka. Niektóre z badań nich nie mogą być wykonywane w ciąży, gdyż mają zły wpływ na płód. W związku z tym bardzo ważna jest współpraca między ginekologami a onkologami.

Jakie metody diagnostyczne są dopuszczalne w ciąży? Bezpieczne są m.in. badania radiologiczne pod warunkiem, że dawka promieniowania nie przekracza 5 radów, a także rezonans magnetyczny, badanie szpiku i USG. Niewskazane są natomiast: tomografia komputerowa, badania radiologiczne jamy brzusznej, a także badania izotopowe.

Leczyć czy nie leczyć?

Ciąża nie wpływa negatywnie na rokowania w przypadku chłoniaków. Problem jest odwrotny - czy leczenie nowotworu w ciąży będzie bezpieczne dla dziecka? Trzeba zdecydować czy rozpoczynać terapię, czy nie. To, czy jej przeprowadzenie spowoduje u dziecka wady rozwojowe zależy przede wszystkim od okresu ciąży i dawki leku.

Chemioterapii nie powinno stosować się w pierwszym trymestrze, ponieważ właśnie wtedy tworzą się organy wewnętrzne dziecka. Lekarze twierdzą jednak, że dziecku terapia nie powinna zagrozić. Kobietom w ciąży podaje się odpowiednio mniejsze dawki, a dodatkowo łożysko zatrzymuje szkodliwe substancje. Ostateczna decyzja zależy jednak od matki.

Chemioterapia i radioterapia w ciąży

Chemioterapia zastosowana u kobiety w ciąży nie zagraża dziecku. Tak stwierdzili naukowcy zebrani podczas Europejskiego Multidyscyplinarnego Kongresu Onkologicznego, który odbył się
w Sztokholmie. Według lekarzy nowotwór w ciąży nie obliguje do przesunięcia leczenia na czas po porodzie. Matka nie musi więc narażać swojego życia, aby chronić dziecko. To bardzo dobra wiadomość. Okazało się, że dzieci odczuwają w większym stopniu negatywne skutki wczesnego przyjścia na świat niż chemioterapii, którą przeszła ich mama w ciąży.
W związku z tym, że chemioterapia wydaje się bezpieczniejsza dla dziecka, radioterapii należy zdecydowanie unikać. Im wcześniejszy okres ciąży, tym gorsze skutki może za sobą pociągnąć.Jakie to skutki?

 • poronienie,
 • zahamowanie rozwoju,
 • uszkodzenia narządów,
 • uszkodzenia skutkujące śmiercią dziecka
drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
WWC
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55