Chłopiec czy dziewczynka?

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-05-25
Chłopiec czy dziewczynka?
Wszystkie komórki naszego ciała zawierają 46 chromosomów (23 pary). Zapisane nich w postaci genów informacje decydują o wszystkich elementach i szczegółach dotyczących naszego wyglądu, budowy, koloru włosów, oczu, wzrostu, tendencji do nałogów etc. Ponieważ liczba genów, a w konsekwencji także kombinacji pomiędzy nimi jest ogromna, dlatego - z wyjątkiem bliźniąt jednojajowych - nie ma dwóch takich samych osób na świecie.

Płeć człowieka zdeterminowana jest tak zwanymi chromosomami płciowymi (X i Y). Tworzą one jedną z 23 wspomnianych wcześniej par. Wszystkie komórki jajowe uwalniane z jajników w czasie owulacji przed zapłodnieniem zawierają chromosom X. Plemniki natomiast można podzielić na te, które zawierają chromosom X i te, które zawierają chromosom Y. W zależności od tego, jaki plemnik w czasie zapłodnienia dostanie się do komórki jajowej, taka będzie płeć dziecka. Jeżeli do komórki jajowej wniknie plemnik z chromosomem X, wtedy uzyskamy parę chromosomów płciowych XX, czyli zestaw determinujący płeć żeńską. Jeżeli natomiast będzie to plemnik z chromosomem Y, wtedy uzyskamy parę XY i będziemy mieli chłopca.

Ponieważ w prawidłowym ejakulacie (nasieniu wydostającym się podczas wytrysku) znajduje się kilkaset milionów plemników, dlatego szukanie metod planowania płci wydaje się z naukowego punktu widzenia bezcelowe. Jednak dość często zdarza się, że zastosowanie się do niektórych z metod planowania płci daje pozytywny efekt. Pamiętajmy jednak, że działa tutaj najprostsza matematyka - chcąc mieć chłopca, mamy 50% szans na jego poczęcie. Stosując metody ułatwiające poczęcie chłopca w połowie przypadków uda się nam nawet wtedy, jeśli wybrane metody nie mają rzeczywistego wpływu. Rodzice będą wówczas przekonani, że dieta, odpowiednia pozycja czy nawet czas poczęcia miały decydujące znaczenie. Czy jednak na pewno? Czy natura nie radzi sobie sama?

Mimo wszystko jednak warto przeanalizować kilka metod „ułatwiających” planowanie płci. Jeżeli znajdą się pary, którym to pomoże i będą szczęśliwe, to dlaczego w nie nie uwierzyć?

Metoda Selnas

Metoda ta opiera się na naukowej analizie potencjału elektrycznego komórki jajowej w zależności od dnia cyklu. Plemniki męskie mają niewysoki ładunek elektryczny ujemny, a żeńskie – dodatni. Plemniki męskie z reguły szybciej odnajdują komórkę jajową, a plemniki żeńskie – potrafią na komórkę jajową „zaczekać”. Jeśli chcesz począć chłopca, musisz współżyć w dniu owulacji, jeśli dziewczynkę – ok. 40 godzin przed jajeczkowaniem, dlatego że plemniki „żeńskie” mogą przetrwać dłużej niż „męskie”.

Metoda dietetyczna

Metoda ta, jak sama nazwa wskazuje, zależna jest od rodzaju diety stosowanej przed planowanym poczęciem dziecka. Pierwsze informacje na temat tej metody pochodzą z początku XIX wieku. Zwraca się w niej uwagę na to, co przyszła mama lubi jeść. Jeśli przed poczęciem preferujesz słodycze oraz mleko i jego przetwory, prawdopodobnie urodzisz córkę. Jeśli natomiast w Twojej diecie dominują potrawy ostre, słone lub kwaśne – zostaniesz mamą chłopca. O teorii zawartej w tej metodzie można powiedzieć, że jest to „teoria komiksowa”. Nie ma na świecie placówki medycznej, która polecałaby ta metodę lub, co więcej, ją stosowała. Żeby w nadziei na spełnienie marzeń kierować się dietą? Właściwie... dlaczego nie?

Istnieje jeszcze tak zwana metoda chińska. Polega ona na tym, że w zależności od wieku kobiety, poczęcie dziecka w danym miesiącu determinuje jego płeć...

 

Chcesz wybrać taki dzień zbliżenia, aby zwiększyć szanse na poczęcie chłopca lub dziewczynki? Zapraszamy do skorzystania z kalkulatora płci dziecka!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-09-12

Podobno wiele par probuje planowac plec swojego dzidziusia.Kieruja sie tymi mniej lub bardziej sprawdzonymi metodami.Dla mnie osobiscie nawazniejsze bylo to aby dzieciatko urodzilo sie zdrowe a plec nie miala znaczenia.

renia
WiolaKrk
2009-10-18

Urodzilam i dziewczynke i chlopczyka ale nie planowalam plci zadnego z dzieci. Bo tak naprawde czy to takie wazne? Najistotniejsze jest aby dzieciatkow bylo zdrowe, dobrze sie rozwijalo i szybko roslo :)))

WiolaKrk
domi
2009-10-18

Dokladnie mysle tak samo jak wy. To czy chlopiec czy dziewczynka nie ma znaczenia.Mnie akurat urodzil sie pierwszy syn. Jesli drugie dzieciatko jakie planujemy miec z mezem tez bedzie chlopcem to cudownie.Przeciez nie kocha sie dziecka za plec ale za to,ze jest.

domi
nullka
2010-05-14

Ja mam dwóch synów i teraz marzę żeby nam się udało mieć córeczkę (ale nie wiem czemu podejrzewam że wiele tu zależy od plemników a u mojego męża w rodzinie jest przewaga facetów). Także jak zdecydujemy sie na trzecie to pewnie i tak będzie syn ;-), ale pomarzyć można ...

~nullka
ela
2010-06-17

Witam wszystkich.
Najwazniejsze to miec dzieciatko bo wiele par stara sie bezskutecznie i dali by wiele za to aby sie pojawilo. A plec jest calkowicie bez znaczenia.
Nullka zycze Wam wymarzonej coreczki.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Sabinka
2010-11-30

Nie staraliśmy sie w ogóle skupiając jakos na płaci dziecka. TO aby było zdrowe jest najważniejsze, a nie jakiej płci.
I zgadzam się z Ela, że właśnie dlatego iż dla wielu osób dziecko to niedoścignione marzenie to płeć nie ma dla mnie znaczenia, dobrze gdy ono po prostu jest.

~Sabinka
Josie
2012-10-06

A my z mężem planowaliśmy córkę i ...... okazało się, że córka będzie ;-)

~Josie

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55