Ciąża a retinopatia cukrzycowa

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2010-04-15
Ciąża a retinopatia cukrzycowa
Cukrzyca typu I jest przyczyną powikłań w mniej niż 0,5% wszystkich ciąży. W okresie przed wprowadzeniem insuliny ryzyko poronienia i śmiertelność noworodków sięgała 60% u matek z cukrzycą, jednak obecnie te wskaźniki są zbliżone do zdrowych ciężarnych. Ryzyko posiadania potomstwa obciążonego cukrzycą wynosi: dla w przypadku, gdy choroba dotknęła matkę: 1-3%, gdy chory jest ojciec: 6%, a w przypadku obojga rodziców – 20%.

Fakt, że retinopatia cukrzycowa pogarsza się w trakcie ciąży, pozostaje bezdyskusyjny. Retinopatia tła, najczęściej towarzysząca kobietom w ciąży polega na występowaniu drobnych, tętniakowato rozdętych naczyń włosowatych (mikroaneryzmaty) i punkcikowatych krwotoków. Ta postać cukrzycowych zmian na dnie oczu może ulec nasileniu w trakcie ciąży, ujawniając zwiększoną liczbę rozlanych krwotoków, a szansa na pogorszenie wynosi 10%. Podobne ryzyko występuje również u ciężarnych z cukrzycą bez retinopatii cukrzycowej.

Ciąża stanowi istotny czynnik ryzyka pogłębienia się retinopatii proliferacyjnej, charakteryzującej się patologicznym rozrostem naczyń krwionośnych na tarczy nerwu wzrokowego i siatkówce – ryzyko to oceniane jest na 50% w tej grupie ciężarnych. U ciężarnych z cukrzycą pojawia się również zwiększone ryzyko makulopatii cukrzycowej (wysiękowy obrzęk niedokrwienny plamki, odpowiadającej za centralne widzenie); problem ten dotyczy przede wszystkim pacjentek obciążonych nadciśnieniem tętniczym i nefropatią, a ma związek ze wzrostem przepuszczalności drobnych naczyń krwionośnych. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do fotokoagulacji laserowej siatkówki, a nawet jest zalecana w przypadku stwierdzenia obecności nieprawidłowych naczyń na siatkówce lub w warunkach postępującej makulopatii cukrzycowej. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że nowotwórstwo naczyniowe może ustępować po porodzie.

Największym ryzykiem pogorszenia obciążone są kobiety z najsłabiej kontrolowaną glikemią przed zajściem w ciążę, lub z największą poprawą poziomu glukozy w surowicy we wczesnej ciąży. Uważa się, że spadek glikemii stanowi bodziec dla aktywacji czynników wzrostu, odpowiedzialnych za powstawanie nowych, nieprawidłowych komórek. Wśród czynników nasilających retinopatię ciężarnych wymienia się nadciśnienie i rozwój stanu przedrzucawkowego.

Obecność i stopień zaawansowania retinopatii cukrzycowej wpływa na ryzyko powikłań płodowych i matczynych. Nie tylko ciąża, ale również okres poporodowy ma istotny wpływ na progresję ciąży, okazuje się bowiem, że ryzyko rozwoju lub zmiany charakteru retinopatii cukrzycowej w ciągu 3 lat po porodzie sięga 20%.

Zasady postępowania:

1. Każda ciężarna z cukrzycą insulinozależną planująca ciążę, powinna skonsultować się z okulistą, niezależnie od faktu, czy stwierdzono u niej retinopatię cukrzycową czy też nie.

2. W okresie ciąży zaleca się pierwsze badanie w 1 trymestrze, zaś kolejne co 3 miesiące, zależnie od stopnia zaawansowania zmian na dnie oczu. Po porodzie, okulistę należy odwiedzić w 6. tygodniu.

3. Zbyt intensywna normalizacja poziomu cukru we krwi we wczesnej ciąży ma równie szkodliwy wpływ na postęp retinopatii cukrzycowej, jak słaba kontrola cukrzycy w okresie przed zajściem w ciążę.

4. U ciężarnych brak jest przeciwwskazań do laseroterapii w przebiegu retinopatii cukrzycowej, a w przypadku stwierdzenia postaci proliferacyjnej, fotokoagulacja laserowa jest niemal konieczna.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2010-04-17

Przede wszystkim kobiety z cukrzyca musza byc pod zwiekszona kontrola nie tylko ginekologa ale tez okulisty.

renia
domi
2010-04-19

Kazda przewlekla choroba na jaka kobieta cierpiala jeszcze przed ciaza wydaje mi sie ,ze stwarza jakies ryzyko.Dlatego tak wazne sa badania kontrolne i czeste wizyty u lekarza.

domi
Blanka VERN, Chicago
2010-06-22

CUKRZYCA typu 2. Można ją POKONAĆ !!
BH.304.
MOTTO: CUKRZYCA typu 2, a stabilny poziom cukru przez 24h !!

Przy cukrzycy ważnym jest aby dostosować odżywianie do tabel z tzw. __NISKIMI węglowodanami. Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają TRZUSTKI.
Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych TOKSYN, energetyczne węglowodany wyłącznie NIE przekraczające po spożyciu DOZWOLONEJ granicy; __czyli 26% wzrostu.
Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

Mając cukrzycę powinniśmy zatem stosować, dietę wg tzw. __NISKICH węglowodanów, tj. do 26% wzrostu, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone.

~Blanka VERN, Chicago
Ewelina KLUM, Bytom
2011-03-02

CIĄŻA. W ciąży ENERGIA to puenta !!
BH.115.
MOTTO: Kobiety w CIĄŻY muszą mieć energię, najlepiej z pożywienia. *

ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE POWINNY BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA, CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA:
Głównie bez toksyn i oczywiście nie powodującego; OTYŁOŚCI czy też CUKRZYCY typu 2. Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu; wystarcza aby CIĄŻĘ przechodzić sprawnym żwawym krokiem.

ZOBACZ TEŻ; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione. ***
Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/

~Ewelina KLUM, Bytom

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55