Ciąża a wakacje zagraniczne - zagrożenia

autor: Agata Cygan , 2014-06-05
Ciąża a wakacje zagraniczne - zagrożenia
Wakacje w ciąży nie są zabronione. Nikt też nie powiedział, że spodziewając się dziecka, musisz ograniczyć swoje wojaże do krajowych kurortów. Pamiętaj jednak, że w twoim stanie ewentualnych zagrożeń jest nieco więcej. Warto je przewidzieć zawczasu.

Ubezpieczenie

Wyjeżdżając za granicę, przyszła mama może skorzystać z tzw. Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ), czyli udogodnienia, które proponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystawienie karty nic nie kosztuje (warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia w NFZ lub bycie członkiem rodziny osoby, posiadającej takie ubezpieczenie oraz złożenie wniosku w najbliższym Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia), a obowiązuje ona na terenie wszystkich krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii - jest ważna przez okres 2 m-cy. Jej posiadanie upoważnia do korzystania z opieki medycznej kraju, do którego się udajemy na warunkach, obowiązujących jego obywateli. Gwarantuje to dostęp do wszelkich potrzebnych świadczeń medycznych - tak podstawowych, jak i tych, szczególnie interesujących przyszłą mamę - związanych z ciążą.

Firmy ubezpieczeniowe w przeważającej większości gwarantują ciężarnym opiekę do 32. tygodnia ciąży (niektóre aż do 36. tygodnia, jednak z zastrzeżeniem, że w przypadku ciąży mnogiej lub zaistniałej po wcześniejszym leczeniu niepłodności, opieka ogranicza się do 18. tygodnia), a w ramach ubezpieczenia zapewniają im jedną wizytę lekarską wraz z transportem do szpitala oraz gwarancję zwrotu pieniędzy (wysokość zwrotu zależy od danej firmy) za skorzystanie z usług medycznych, związanych z ciążą.

Oferty poszczególnych firm warto szczegółowo przeanalizować, bo mogą się znacznie różnić. Niektóre proponują bowiem dodatkowe usługi, jak np. opiekę w przypadku przedwczesnego porodu, nie przewidują z kolei pomocy finansowej w przypadku innych ewentualnych komplikacji. Co jednak istotne, żadna firma ubezpieczeniowa nie zdecydowała się jeszcze na zaoferowanie rekompensaty finansowej za leczenie ciężarnej, u której przed wyjazdem stwierdzono medyczne przeciwwskazania do podróży. Podobnie w przypadku porodu - jeżeli odbywa się on we wcześniej przewidzianym terminie.

Podróż samolotem

Podniebna podróż nie jest zabroniona w pierwszym okresie ciąży, a co więcej - dla kobiety spodziewającej się dziecka jest znacznie lepszą alternatywą niż np. samochód czy pociąg.

Zagraniczne wakacje wiążą się z reguły z koniecznością przelotu samolotem. Podniebna podróż nie jest zabroniona w pierwszym okresie ciąży (10 - 12 tygodni), a co więcej - dla kobiety spodziewającej się dziecka jest znacznie lepszą alternatywą niż np. samochód czy pociąg. Dotyczy to jednak tylko początkowego etapu ciąży, w drugim i trzecim trymestrze jest niewskazana - wiąże się z ryzykiem zmian składu płynu owodniowego i możliwości jego wcześniejszego odpłynięcia. Co więcej - długie siedzenie w jednej pozycji - ze skurczonymi nogami, wpływa niekorzystnie na krążenie, a to - może doprowadzić do niedotlenienia płodu. Niebezpieczna jest także zmiana ciśnienia przy starcie oraz podczas lądowania.

Pomijając względy bezpieczeństwa samej ciężarnej, podróż taka w niektórych wypadkach może być po prostu niemożliwa. Przepisy wewnętrzne niektórych międzynarodowych linii lotniczych wymagają od ciężarnych będących w ostatnim trymestrze ciąży okazania pisemnej zgody położnika na odbycie podróży. Pamiętajmy, by sprawdzić regulamin linii, z których mamy zamiar skorzystać!

Biegunka podróżnych

Ciężarnych niestety, nie omijają także przypadłości, znane innym podróżującym. Jedną z bardziej kłopotliwych jest tzw. biegunka podróżnych. Nazywamy w ten sposób zespół objawów żołądkowo-jelitowych, których najczęstszą przyczyną jest zakażenie przewodu pokarmowego osób podróżujących. Uporczywa dolegliwość pojawia się zazwyczaj w czasie podróży do krajów o klimacie cieplejszym od polskiego oraz charakteryzujących się niższym poziomem rozwoju ekonomicznego, a co za tym idzie - gorszymi warunkami sanitarnymi. Największym ryzykiem zachorowania charakteryzują się Indie, kraje Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, południa Europy oraz Ameryki Łacińskiej. Pojawieniu się biegunki sprzyja korzystanie z publicznych toalet, stołówek, basenów, utrudniona higiena osobista, brak możliwości sprawdzenia źródła spożywanych pokarmów, spożywanie posiłków o temperaturze pokojowej itp. Objawy pojawiają się nagle - w ciągu pierwszych dni podróży. To przede wszystkim: wodniste wypróżnienia, ból brzucha, gorączka, nudności, wymioty. Infekcja ustępuje z reguły po 3-4 dniach, choć w niektórych przypadkach może trwać dłużej.

Z uwagi na to, że ciąża to stan, sprzyjający odwodnieniu (zwiększa się zapotrzebowanie na wodę w organizmie, wzrasta częstotliwość oddawania moczu, zwiększa się temperatura ciała i potliwość, metabolizm przyspiesza), biegunka w czasie ciąży wymaga szczególnej czujności. Trwająca kilka dni, powoduje utratę dużej ilości płynów i elektrolitów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu, powoduje też wypłukiwanie z organizmu potrzebnych witamin i minerałów potrzebnych dla rozwoju dziecka. Jeżeli się pojawi, należy przyjmować duże ilości płynów, spożywać suszone czarne jagody i banany, ale bez konsultacji z lekarzem nie przyjmować żadnych leków przeciwbiegunkowych. Po złagodzeniu objawów można przygotować przecier z gotowanej marchwi, rozgotowany ryż z jabłkiem, kaszkę czy gotowane jabłka (pomyślmy o tych składnikach przed podróżą!) Z lekarzem należy się skontaktować, jeżeli biegunce towarzyszy gorączka, bóle brzucha, wymioty, osłabienie, a w stolcu pojawia się krew lub śluz.

Miej zawsze przy sobie!

Ciężarna przed wyjazdem na zagraniczne wakacje powinna zabrać ze sobą:

  • dokumenty osobiste;
  • dokumentację medyczną ciąży;
  • podstawową apteczkę;
  • leki przeciwzapalne;
  • leki przeciwrozkurczowe.

Przed wyjazdem konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym i ustalenie sposobu kontaktowania się z nim w razie ewentualnych problemów, a także sprawdzenie adresów najbliższych szpitali położniczych i przychodni lekarskich.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Meggie
2016-08-12

Ciekawy artykuł.
Ja właśnie wróciłam z wakacji nad Bałtykiem. Jestem w 5 miesiącu. Byliśmy z mężem na wczasach dla przyszłych rodziców Babymoon na Wyspach w Świnoujściu. Super Hotel, wysoki poziom SPA, zajęcia Yogi i spotkania w Akademii Super Rodzica a na koniec jeszcze sesja zdjęciowa. Wróciłam wypoczęta i czuję się wspaniale. Teraz już tylko czekamy na nasze maleństwo :)

~Meggie

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55