Ciąża i macierzyństwo na ekranie

autor: Agata Cygan , 2012-05-10
Ciąża i macierzyństwo na ekranie
Ciąża to okres, kiedy każda inna oczekująca maleństwa kobieta budzi w nas pozytywne emocje i wywołuje uśmiech zrozumienia na twarzy. Między ciężarnymi szybko tworzy się niewidzialna nić porozumienia i sympatii. Oczekujące dziecka panie chętnie korzystają z różnego rodzaju portali społecznościowych, udzielają się na forach internetowych, zaglądają na „ciążowe” blogi i – przeżywają filmowe perypetie ciężarnych bohaterek.

Klasyka – zawsze świeża!


Przyszłe mamusie, nawet te, które z reguły nie oglądają dwa razy tych samych filmów, w tym wypadku na pewno zrobią wyjątek. Kultowe już pozycje z brzuszkiem w tle z pewnością okażą się jeszcze bardziej wartościowe, kiedy będziemy je oglądać ... z własną pociechą pod sercem.

Dziewięć miesięcy (Chris Columbus, 1995)

Głównym bohaterem filmu jest Samuel, psycholog dziecięcy, który raczej nie tęskni za posiadaniem stałych obowiązków, a co najważniejsze - zobowiązań wobec innych osób. Niestety odnosi się to także do jego dziewczyny. Mimo faktu, że Sam darzy ją naprawdę szczerym uczuciem, nie chce nawet nie myśleć o tym, że któregoś dnia jego ukochana mogłaby zajść w ciążę i w jakikolwiek sposób ograniczyć jego umiłowaną wolność.

Los jednak bywa przewrotny. Rebecca zachodzi w ciążę, a Samuelowi - świat wali się na głowę. Przyjaciele starają się pomóc mężczyźnie w potrzebie, ale ich rady raczej nie podnoszą go na duchu. Rebecca czuje się zawiedziona. Nie chce być dla swojego ukochanego problemem i decyduje się, wraz z nienarodzonym jeszcze dzieckiem, usunąć z życia partnera. Kiedy dziewczyna znika, Sam postanawia odzyskać jej uczucia. To zabawna rodzinna komedia, która pokazuje, jak niewyobrażalny lęk przed odpowiedzialnością z czasem może się zamienić - w miłość bez granic.

I kto to mówi (Amy Heckerling, 1989)

Mollie, księgowa z klasą, nawiązuje romans z jednym ze swoich klientów i zachodzi z nim w ciążę. Mężczyzna jest jednak żonaty i nie ma zamiaru porzucać dla dziewczyny dotychczasowego życia. Kobieta decyduje się urodzić i samotnie wychować dziecko. Rękę w potrzebie podaje jej sympatyczny taksówkarz.

Najciekawsze jest jednak to, że na dziejąca się akcję możemy spojrzeć także z perspektywy nowonarodzonego dziecka - czarującego Mikeya. Kolejne części pokazują dalsze losy małego chłopca, którego rodzina z czasem powiększa się o uroczę dziewczynkę. Dialogi maluchów zwalają z nóg, a całość jest unikalnym obrazem tego, jak wspaniałą i zaskakującą przygodą może być rodzicielstwo.

 

Pokonać lęki i obawy

Przyszłej mamusi, która mimo radości z tego, co ją czeka, nadal nie może się uporać z ciągłym lękiem o przyszłość i o to, czy aby na pewno poradzi sobie w nowej roli, z pewnością przyda się świeże spojrzenie i nieco inna perspektywa. Warto jej poszukać w poniższych propozycjach.

Kochanie, jestem w ciąży (Brian Herzlinger, 2008)

Młode małżeństwo wiedzie szczęśliwe i poukładane życie. Podczas kiedy praca i kariera są dla nich wszystkim, jedna wiadomość burzy ich wewnętrzny spokój - pozytywny wynik testu ciążowego. Ani ambitna bizneswoman, ani jej mąż, ceniony i szanowany prawnik, nie są przygotowani do tego, aby zostać rodzicami. Czy na pewno sobie poradzą?

Wpadka (Judd Apatow, 2007)

Allison, wchodząca w branżowe życie dziennikarka, podczas imprezy mającej być uwieńczeniem jej ostatniego sukcesu, upija się i zachodzi w ciążę z przypadkowo spotkanym mężczyzną. Ben niestety nie nadaje się na ojca, co udowadnia podjęta przez młodych próba zbudowania wspólnej przyszłości. Czy jednak dziewczyna da sobie radę w roli samotnej matki?

 

To nie problem!

Wśród filmowych propozycji znajdziemy również takie, które warto polecić nieco młodszym mamusiom. Ciąża to bowiem dla reżyserów wdzięczny temat. Szczególnie ta, która wcale nie była planowana...

Juno (Jason Reitman, 2007)

Kiedy nastoletnia Juno dowiaduje się, że jest w ciąży ze swoim przyjacielem, świat staje na głowie. Dziewczyna jednak nie traci czasu na niepotrzebne żale - za radą przyjaciółki zaczyna poszukiwania rodziców dla swojego dziecka. Kiedy trafia na bezdzietne małżeństwo, które spełnia jej oczekiwana - problem zdaje się być rozwiązany. Ciąża okazuje się jednak dla dziewczyny dobrym „pretekstem" do tego, aby wreszcie dorosnąć i zacząć dostrzegać ć w życiu inne niż do tej pory wartości.

Gdzie serce twoje (Matt Williams, 2000)

Nastoletnia Novalee spodziewa się dziecka wraz ze swoim chłopakiem. Młodzi wspólnie wybierają się do Kalifornii, zaś kiedy nadarza się okazja - ojciec dziecka ucieka i zostawia przyszłą matkę samą ze „swoim problemem". Dziewczyna ukrywa się w supermarkecie, z czasem zaś wydaje na świat dziewczynkę. Dzięki pomocy mieszkańców miasteczka Novalee rozpoczyna nowe życie, które, jak się okazuje, wcale nie musi być gorsze od poprzedniego.

Jedwabna opowieść (Eleonore Faucher, 2004)

To refleksyjna opowieść o dwóch kobietach, które los nie bez powodu stawia na swojej drodze. Claire to młoda dziewczyna w ciąży, która właśnie rozstała się z ojcem swojego dziecka (żonatym kolegą z pracy) i ukrywa ów fakt przed rodziną. Pani Melikian to kobieta, która niedawno straciła ukochanego syna w wypadku motocyklowym i ciągle nie może dojść do siebie po niewyobrażalnej starcie. Obie spotykają się podczas pracy nad koronkami, przeznaczonymi dla paryskich domów mody. Łączy je jedno - smutek, który wynika przecież z zupełnie różnych powodów: jedna utraciła swojego potomka, a druga - właśnie go zyskała. Dlaczego los kazał im się spotkać?

Ono (Małgorzata Szumowska, 2004)

Ewa jest zdecydowana - chce poddać się aborcji. Jednak pewien drobny, aczkolwiek istotny fakt, wpływa radykalnie na jej decyzję. Dziewczyna dowiaduje się, że dziecko, które w sobie nosi, słyszy dźwięki pochodzące z zewnątrz. Zaczyna więc „rozmawiać" ze swoim maleństwem i przygotowywać go do wyjścia na świat. Opisuje dziecku otaczający ich świat, opowiada też o życiu, przyjaźni, miłości i nienawiści, zaś decyzja o usunięciu maleństwa szybko odchodzi w zapomnienie.

 

O ciąży – bez ciąży

A na koniec jeszcze jedna, inna nieco propozycja. Głównym jej motywem pozostaje ciąża z tą różnicą, że - wymyślona. Ta zabawna historia pokazuje jednak, że na czas ciąży patrzeć należy jak na - najprzyjemniejszy okres w życiu.

Prawo ciążenia (Lara Shapiro, 2009)

Kiedy szef postanawia zwolnić swoją sekretarkę, ta decyduje się na wyjątkowy szantaż - udaje, że jest w ciąży. Jak już wiemy, prawo stoi po stronie ciężarnych pracownic i to właśnie postanawia wykorzystać Thea. Plan się udaje - kobieta pozostaje na stanowisku. Co więcej - otrzymuje awans i posadę wydawcy magazynu dla kobiet ciężarnych, a następnie - wdaje się w romans ze swym nowym szefem. Jak się okazuje, nie ma nic piękniejszego niż życie ciężarnej. Kiedy jednak po 9. miesiącach ciąży nie następuje „spodziewany" poród, trzeba się obudzić z przyjemnego snu i zacząć działać.

 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55