Ciąża i poród w Irlandii

autor: Marcin Bielowicz , 2010-01-07
Ciąża i poród w Irlandii
Każda kobieta w Irlandii posiadająca status rezydenta ma prawo do bezpłatnej opieki publicznej w czasie ciąży. Wariant bezpłatny obejmuje wizyty u lekarza w czasie ciąży, szkołę rodzenia, poród – i opiekę nad mamą i dzieckiem bezpośrednio po porodzie. Przyjrzyjmy się więc bliżej, jak wygląda opieka okołoporodowa w Irlandii.

Weryfikacja

Jeśli kobieta oczekująca dziecka pozostaje w kraju przez okres krótszy niż pół roku, lokalny oddział HSE (Health Service Executive) będzie najprawdopodobniej chciał zweryfikować jej zamiary co do dalszego pozostawania na terenie Irlandii. Jeśli ciąża jest w zbyt zaawansowanym stadium a decyzja urzędu będzie się przeciągać, furtką awaryjną jest załatwienie statusu Category II letter, uprawniającego do ograniczonych świadczeń (które jednak w zupełności wystarczą podczas ciąży).

Rachunek na zero

Do katalogu darmowych świadczeń (poza opieką w czasie ciąży i porodem) należą również szczepionki dla dziecka i sprawdzenie stanu zdrowia obojga w parę tygodni po narodzinach.

W przypadku kobiety niepracującej, nie będącej w związku małżeńskim, po porodzie wystawiany jest niestety rachunek za usługi medyczne

Tu jednak uwaga – w przypadku kobiety niepracującej, nie będącej w związku małżeńskim, po porodzie wystawiany jest niestety rachunek za usługi medyczne(może wynosić on nawet kilka tysięcy euro). Jeśli jednak to mąż deklaruje utrzymywanie żony, konieczne jest jedynie przedstawienie przez niego dokumentu p60. Jest to świadectwo płacy, czyli dowód na opłacenie podatku oraz obciążeń na świadczenia socjalne.

Dostępne są także odpłatne opcje opieki prywatnej i półprywatnej. Na te można się jednak zdecydować w sytuacji, gdy zarabiamy nieco więcej – wówczas warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w jednym z lokalnych towarzystw ubezpieczeniowych. Istnieje także możliwość skorzystania z opieki kliniki położnych – Community Midwives Clinic – co umożliwia poród w domu. Jest to jednak opcja mniej pewna, szczególnie przy bardziej skomplikowanych porodach, a przecież nigdy nie wiadomo (odpukać), co może się wydarzyć.

Lekarz czy szpital

Za pierwszą wizytę trzeba z reguły zapłacić (koszt to około 50 euro). Lekarz pierwszego kontaktu (General Practitioner) powinien wypełnić w jej trakcie  formularz, który później, wysłany do Health Board (funduszu zdrowia), zapewnia Ci bezpłatny program opieki zdrowotnej dla kobiet w ciąży – czyli darmowe wizyty. Masz też przed sobą dylemat – możesz zdecydować, że wszystkie wizyty w czasie ciąży będą miały miejsce w szpitalu, w którym będziesz rodzić albo podzielić je między szpital a Twojego lekarza. Jeśli budzi on Twoje zaufanie, lepiej zdecydować się na tę drugą ewentualność – zwłaszcza, że oszczędzi Ci ona czasu i kłopotów z ustalaniem terminów wizyt.

Regularne wizyty i nagłe wypadki

Wizyta u ginekologa – położnika ma miejsce zazwyczaj około 10-12 tygodnia ciąży. W czasie pierwszej wizyty zostaną przeprowadzone podstawowe badania, a lekarz będzie zachęcał do karmienia piersią (co jest elementem kampanii promującej ten sposób karmienia), wyznaczy także oczywiście termin następnego spotkania.

Co ważne, w czasie rezerwacji wizyty powinna istnieć możliwość poproszenia o tłumacza, którego koszt w pełni pokrywa irlandzka służba zdrowia.

Jeśli jednak stan Twojego zdrowia wyda Ci się niepokojący, zawsze możesz zgłosić się wcześniej do szpitala do ER (Emergency Room).

Co ważne, w czasie rezerwacji wizyty powinna istnieć możliwość poproszenia o tłumacza, którego koszt w pełni pokrywa irlandzka służba zdrowia. Co również powinno ucieszyć wszystkie przyszłe mamy – szpitale prowadzą darmowe szkoły rodzenia, choć tu też (a na pewno poza większymi miastami) należy nastawić się na język angielski. Zajęcia trwające około dwa miesiące przygotowują do porodu, oswajają ze środowiskiem szpitalnym, uczą ćwiczeń dla kobiet w ciąży, przybliżają masaże i sposoby oddychania łagodzące sam poród, są także okazją na zapoznanie obojga partnerów z tym, czego mogą się spodziewać w dniu narodzin.

Szczegółowy przebieg wizyty

Na początek czeka Cię ważenie i mierzenie oraz pomiar ciśnienia krwi. Następnie – seria standardowych pytań (lub, co brzmi nieco przyjemniej – wywiad). Będziesz w nim pytana o historię chorób w swojej rodzinie. Po tym wstępie nadejdzie czas na zestaw badań – USG, oddanie próbek moczu i krwi (zbadana zostanie grupa krwi, obecność wirusa HIV, żółtaczki typu B, różyczki i ospy).

Birth Plan

Mniej więcej w połowie ciąży kobieta powinna zaplanować poród – pomocą służą w tym lekarz i położna, a efektem wspólnych wysiłków jest birth plan, czyli szczegółowy plan wyznaczający drogę, jaką będziecie zmierzać do narodzin. Jest to świetna okazja do przedstawienia swoich sugestii, oczekiwań i wymagań.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

WiolaKrk
2010-01-09

Świetny artykul z podpowiedziami. Mam kolezanke w Irlandii, ktora od niedawna spodziewa sie dziecka. Wysle jej ten artykul. Napewno sie ucieszy bo duzo tu cennych informacji.

WiolaKrk
domi
2010-01-09

Zawsze dobrze jest wiedziec jakie prawa i jaka opieka przysluguje nam w innych krajach. Nigdy nie wiadomo co przyniesie los i czy nam sie ta wiedza nie sprzyda.

domi
symbiosis11
2010-01-26

Widzę, że to już chyba trzeci artykuł, w którym przedstawiona jest ciąża i poród w trzech różnych krajach. Bardzo ciekawe, można się dużo dowiedzieć i w razie jakiś niedociągnięć starać się, żeby w Polsce było podobnie.

symbiosis11
ela
2010-06-09

Witam wszystkich.
Ciekawie tak porownac nasze realia do innych krajow. Niestety nie wypadamy zbyt pomyslnie.
Pozdrawiam. Ela.

~ela
marcel
2014-10-28

Witam,jestem świeżo po porodzie w Irlandii,dokladnie w Dublinie w szpitslu Maternity Hospital.Musze powiedziec ze opieka nad cizarna w tym szpitalu jest swietna.Same wizyty w czasie ciazy sa nieco meczace bo czeka sie w kolejce 2-3 godziny na swoja kolej i te konsyltacje sa krotkie i tresciwe.Mierza cisnienie,badaja mocz,robis krotkie usg czy serce dziecka bije i tyle.Jesli wszystko gra i mama czuje sie swietnie to kolejna wizyta za 2-3 tyg.Jesli natmoiadt chodzi o sam porod i pobyt w szpitalu to rowniez polecam.Położne sa rewelacyjne,niesamowicie pomicne i mile.Wszyatko Ci przyniosa,podadza.Ja bylam w szpitalu tydzien,takiej opieki nie spotkalam jeszcze w polsce w publiczym szpitalu.Tutaj wszyscy sa mili,uprzejmi.Wszystkie badania robione sa w szybkim tempie.Jedzenie rewelacja i naprawde nie mozna nic powiedziec zlego na sluzbe zdrowia dla kobiet w ciazy w irlandii.Przynajmniej ja mam bardzo dobre zdanie.

~marcel
Małgosia
2016-08-13

Też rodziłam 6 i 5 lat temu na Holles St w Dublinie. Opieka przed i po a także sam poród na piątkę. Polecam. Ciekawy artykuł.

~Małgosia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55