Ciąża i poród w Irlandii

autor: Marcin Bielowicz , 2010-01-07

Narodziny

Podczas porodu masz do dyspozycji kilka sposobów na poradzenie sobie z bólem. Należą do nich: techniki oddechowe, petydyna, gaz rozweselający oraz epidural.

Wybierając się do szpitala, pamiętaj o niezbędnych przedmiotach, czyli bieliźnie, szlafroku, mydle, szamponie i innych artykułach pierwszej potrzeby. Pamiętaj też o dziecku – dla niego przygotuj pieluchy, body, śpioszki, krem dla niemowląt, ręcznik i co tylko uważasz za konieczne. W Irlandii do normy należą porody rodzinne, więc bez problemu może asystować przy nim osoba towarzysząca i wcale nie musi to być ktoś z najbliższej rodziny. Podczas porodu masz do dyspozycji kilka sposobów na poradzenie sobie z bólem. Należą do nich: techniki oddechowe pomagające kontrolować ból, petydyna – zastrzyk z syntetycznej morfiny (syntetyczny lek przeciwbólowy o działaniu narkotycznym, dlatego z reguły nie bywa stosowany długotrwale; ostatnio osławiony w związku ze śmiercią uzależnionego od niego Michaela Jacksona), gaz rozweselający oraz epidural, znieczulenie zewnątrzoponowe (forma znieczulenia regionalnego z grupy blokad centralnych). Noworodek po porodzie za zgodą rodziców otrzyma witaminę K w zastrzyku, która jest mu potrzebna ze względu na jej rolę w procesie krzepliwości krwi. Warto jednak podkreślić, że witamina K, a szczególnie K2, w przyszłości bardzo przyda się dorastającemu dziecku, ponieważ nie tylko zabezpiecza układ krwionośny, ale wspiera również budowę mocnych kości. Później pozostaje już tylko spędzić  kilka (do pięciu) dni na oddziale położniczym, po czym, po otrzymaniu wszelkich potrzebnych informacji (w tym zademonstrowaniu Ci jak kąpać malucha i zmieniać mu pieluchy) można opuścić szpital. Tymczasem dziecko dostanie wszystkie rutynowe szczepionki, poza tą na żółtaczkę typu B, a Ty zostaniesz poproszona o wykonanie testu na fenyloketonurię.

Urlop macierzyński

Każda mama ma prawo do 26 tygodni płatnej opieki nad dzieckiem. Jeśli chce, może również skorzystać z dodatkowych 16 tygodni niepłatnych. Koniecznym jest jednak wzięcie urlopu macierzyńskiego (maternity leave) co najmniej dwa tygodnie przed oczekiwanym terminem porodu, a także minimum cztery tygodnie po porodzie. Podczas tego urlopu  jest się traktowanym tak, jakby się było zatrudnionym – dlatego wszelkie urlopy są kumulowane i możliwe do wykorzystania później. Jeśli chodzi o dochody, to pracodawca nie ma obowiązku dawania wypłaty, a pieniądze zapewnia Ci państwo – jest to tak zwany Maternity Benefit. W tym wypadku trzeba jednak spełnić konkretne wymagania – przed pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego należy mieć co najmniej 39 tygodni opłaconych składek PRSI (w ostatnich 12 miesiącach). W celu otrzymania MB powinno się wypełnić podanie na sześć tygodni przed planowanym urlopem i poprzeć je zaświadczeniem ze strony pracodawcy, tzw. leave certificate.

Maternity leave czyli macierzyński raz jeszcze

Kobiecie w ciąży przysługuje urlop macierzyński, czyli Maternity Leave. Przed przejściem na urlop macierzyński musisz powiadomić o tym pracodawcę i nie później niż cztery tygodnie przed planowanym urlopem załączyć zaświadczenie lekarskie o ciąży (medical certificate confirming the pregnancy). Kiedy zamierzasz przejść na urlop szybciej niż dwa tygodnie przed porodem, potrzebujesz uzasadnienia w postaci Medical certification. Aby otrzymać Maternity Benefit musisz: pozostawać w stosunku pracy i na 6 tygodni przed planowanym urlopem złożyć podanie, a także mieć opłacone co najmniej 39 składek PRSI w ostatnich 12 miesiącach lub w przedostatnim pełnym roku podatkowym, w którym zacznie się wypłata świadczenia, lub co najmniej 26 tygodni opłaconego PRSI w Relevant Year (pełny rok podatkowy na dwa lata przed ubieganiem się o świadczenie) i co najmniej 26 tygodni opłaconego PRSI w roku poprzedzającym Relevant Year. Co ważne, składki na ZUS odprowadzane w Polsce wliczają się do ilości składek PRSI w Irlandii, i jeśli ich ilość jest wystarczająca, wtedy konieczne jest posiadanie tylko jednej opłaconej jednostki PRSI.

Health and Safety Benefit

Jeśli Twoja praca zagraża zdrowiu Twojemu i dziecka, możesz ubiegać się o Heath and Safety Benefit. Trzeba jednak spełnić konkretne warunki: co najmniej 13 tygodni opłacanego PRSI w ostatnich 12 miesiącach bezpośrednio przed wyznaczonym terminem porodu lub 52 opłacone tygodnie od momentu podjęcia pierwszej pracy i co najmniej 39 tygodni w tzw. Relevant Year lub 26 tygodni opłaconego PRSI w Relevant Year i 26 tygodni opłaconego PRSI w roku poprzedzającym Relevant Year. Wówczas możesz otrzymać Health and Safety Benefit aż do dnia, w którym uprawniona jesteś do otrzymania Maternity Benefit. Tymczasem, kiedy warunki pracy zagrażają zdrowiu Twojemu i dziecka, możesz też iść na zwolnienie – tak zwane Illness Benefit. W tym przypadku jednak należy udowodnić, że istnieją inne przeciwwskazania niż ciąża (na przykład komplikacje z nią związane), które powstrzymują cię od wykonywania pracy. Aby otrzymać Illness Benefit, należy mieć opłacone 39 PRSI w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak jeszcze możesz sobie pomóc

Poza wspomnianymi powyżej istnieje także wiele innych ulg, o które możesz się ubiegać w Irlandii. Należą do nich między innymi: Rent relief, Home Carer’s Tax Child Benefit, Medical card, Family Income Supplement i wiele innych. Nawet jeśli nie pracujesz, warto wyrobić sobie numer PPS (Personal Public Service Number). Dzięki temu po narodzinach dziecka będziesz mogła otrzymywać Child Benefit i Early Childhood Supplement, które są przyznawane niezależnie od tego, czy w ogóle kiedykolwiek podjęło się jakąś pracę na terenie Irlandii.

Powodzenia

Powyższy artykuł ma za zadanie dać ogólny obraz sytuacji, w jakiej znajdziesz się decydując się na poród w za granicą, w tym przypadku w Irlandii. Mając nadzieję, że informacje te okażą się pomocne, zachęcamy do zgłębienia zarysowanych tutaj zagadnień i aktywnego poszukiwania najlepszych rozwiązań. Będziemy wdzięczni za historie Waszych szczęśliwych porodów, do przesyłania których (na nasz adres biuro@ciazowy.pl) lub publikowania w postaci blogów na stronach Ciążowy.pl zachęcamy Was bardzo serdecznie. Wszystkiego najlepszego!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

WiolaKrk
2010-01-09

Świetny artykul z podpowiedziami. Mam kolezanke w Irlandii, ktora od niedawna spodziewa sie dziecka. Wysle jej ten artykul. Napewno sie ucieszy bo duzo tu cennych informacji.

WiolaKrk
domi
2010-01-09

Zawsze dobrze jest wiedziec jakie prawa i jaka opieka przysluguje nam w innych krajach. Nigdy nie wiadomo co przyniesie los i czy nam sie ta wiedza nie sprzyda.

domi
symbiosis11
2010-01-26

Widzę, że to już chyba trzeci artykuł, w którym przedstawiona jest ciąża i poród w trzech różnych krajach. Bardzo ciekawe, można się dużo dowiedzieć i w razie jakiś niedociągnięć starać się, żeby w Polsce było podobnie.

symbiosis11
ela
2010-06-09

Witam wszystkich.
Ciekawie tak porownac nasze realia do innych krajow. Niestety nie wypadamy zbyt pomyslnie.
Pozdrawiam. Ela.

~ela
marcel
2014-10-28

Witam,jestem świeżo po porodzie w Irlandii,dokladnie w Dublinie w szpitslu Maternity Hospital.Musze powiedziec ze opieka nad cizarna w tym szpitalu jest swietna.Same wizyty w czasie ciazy sa nieco meczace bo czeka sie w kolejce 2-3 godziny na swoja kolej i te konsyltacje sa krotkie i tresciwe.Mierza cisnienie,badaja mocz,robis krotkie usg czy serce dziecka bije i tyle.Jesli wszystko gra i mama czuje sie swietnie to kolejna wizyta za 2-3 tyg.Jesli natmoiadt chodzi o sam porod i pobyt w szpitalu to rowniez polecam.Położne sa rewelacyjne,niesamowicie pomicne i mile.Wszyatko Ci przyniosa,podadza.Ja bylam w szpitalu tydzien,takiej opieki nie spotkalam jeszcze w polsce w publiczym szpitalu.Tutaj wszyscy sa mili,uprzejmi.Wszystkie badania robione sa w szybkim tempie.Jedzenie rewelacja i naprawde nie mozna nic powiedziec zlego na sluzbe zdrowia dla kobiet w ciazy w irlandii.Przynajmniej ja mam bardzo dobre zdanie.

~marcel
Małgosia
2016-08-13

Też rodziłam 6 i 5 lat temu na Holles St w Dublinie. Opieka przed i po a także sam poród na piątkę. Polecam. Ciekawy artykuł.

~Małgosia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55