Co powiedziałabym bezdzietnej samej sobie?

autor: Agata Cygan , 2019-01-07
Co powiedziałabym bezdzietnej samej sobie?
Pamiętasz jeszcze, jaka byłaś, zanim zostałaś matką? Co powiedziałabyś tamtej sobie dzisiaj, z perspektywy czasu, mając już za sobą macierzyńskie doświadczenia?

Nigdy nie będziesz tego żałować

Nie wszystkim kobietom decyzja o dziecku przychodzi spontanicznie. Obecnie coraz więcej pań stawia w pierwszej kolejności na rozwój zawodowy, stabilizację ekonomiczną, pielęgnowanie swoich pasji. Często bywa tak, że im bardziej decyzja o dziecku odsuwa się w czasie, tym więcej wiąże się z nią obaw i wątpliwości. Czy to na pewno już? Czy mamy wystarczająco duże mieszkanie? Czy to dobry moment, jeśli chodzi o moją sytuację w pracy? No i to ostatnie, podsumowujące wszystkie poprzednie: Czy na pewno nie będę tego żałować?

Sporo pytań, na które nikt nie udzieli ci odpowiedzi. Chociaż w zasadzie jest osoba, która mogłaby to zrobić. Jej odpowiedź byłaby jasna, jednoznaczna i pewna. To ty sama za kilka miesięcy i w każdym następnym momencie już po urodzeniu dziecka. Powiedziałabyś sobie: Nie zastanawiaj się dłużej, to będzie najlepsza decyzja w całym twoim życiu. Nie ma chyba mamy, która powiedziałaby inaczej - przynajmniej wśród tych, których ciąża była planowana - decyzja o dziecku była najlepszą, jaką podjęły, a o jakimkolwiek żalu nie może być mowy. Dopiero, kiedy na świecie pojawia się dziecko kobieta zaczyna rozumieć, co to znaczy być spełnionym tak w stu procentach. Dotychczasowe priorytety zaczynają wirować, często wysuwając na prowadzenie właśnie macierzyństwo.

Jeszcze nie masz pojęcia, co to miłość

Wydaje ci się, że największa życiowa miłość już za tobą? Uwierz, że jesteś w błędzie. Relacja matka - dziecko jest najsilniejszą i najtrwalszą z możliwych relacją na świecie. Więź, jaka połączy cię z dzieckiem, prawdopodobnie przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania, zaskoczy swoją mocą i - wszechobecnością. Gdziekolwiek będziesz, twoje dziecko będzie razem z tobą - będziesz o nim myśleć praktycznie nieustannie. Każda decyzja, jaką będziesz podejmować, podejmowana będzie właśnie przez pryzmat dziecka - to jego dobro i szczęście będziesz mieć na względzie w pierwszej kolejności.

Co ciekawe, uczucie, jakim obdarzysz tę małą istotkę - mimo siły, z jaką uderzy już na początku, będzie narastało z każdym dniem i z każdym miesiącem. Każde spojrzenie, uśmiech, słowo, wspólnie spędzone dnie i doświadczenia sprawią, że więź między wami będzie dojrzewała i narastała. Pojawi się bowiem przywiązanie, które dodatkowo ją umocni. To potrzeby dziecka i jego zadowolenie staną się dla ciebie priorytetem. To ono stanie się najważniejszą częścią twojego życia - jego nieodłącznym elementem.

Szczęście nabierze nowego wymiaru

Czy jesteś szczęśliwa? Chyba tak. Ogólnie rzecz biorąc na pewno, choć codzienność raczej rozsądnie dawkuje ci powody do szczęścia. Stres w pracy, zmęczenie, niewyspanie, sprzeczki z bliskimi osobami, złe samopoczucie. W czasie codziennego życia rzadko zastanawiamy się nad poczuciem szczęścia i tym, czy sami go doświadczamy. Taka refleksja przychodzi zazwyczaj w chwilach odpoczynku, np. kiedy po całym stresującym tygodniu pracy siadamy na kanapie z ukochaną osobą i kieliszkiem wina w dłoni.

Sytuacja zmienia się diametralnie po urodzeniu dziecka - bo codzienność z maluchem, choć często wyczerpująca i przytłaczająca, daje mnóstwo powodów do szczęścia. Wtedy nie potrzeba już kieliszka wina ani głębszych refleksji - szczęście dają naprawdę małe, często prozaiczne rzeczy. Oczywiście nie znaczy to, że przez cały czas jest tak różowo i radośnie - macierzyństwo to mieszanka wszelakiego rodzaju i kalibru uczuć. Od radości, dumy, spełnienia i szczęścia, po bezsilność, złość, a nawet frustrację. Ale jedno jest pewne - to te pozytywne zawsze biorą górę.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55