Co to jest test ciążowy?

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-05-21
Co to jest test ciążowy?
Testy ciążowe są domową metodą wczesnego wykrywania zapłodnienia i powstania zarodka. Opierają się one na wykrywaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej - hormonu wytwarzanego przez część trofoblastu (tzw. syncytiotrofoblast), pojawiającego się w moczu około siódmego do dziesiątego dnia po zapłodnieniu.

Jak przeprowadzać prawidłowo badanie?

W większości przypadków zakupione w aptece testy ciążowe zawierają bardzo dokładną i zrozumiałą instrukcję użycia testu.

Z samego rana należy oddać niewielką porcję moczu do plastikowego pojemnika lub kubeczka jednorazowego. Następnie w zależności od tego, z jakim testem mamy do czynienia, należy umieścić kilka kropli moczu na pasku testowym.
   
UWAGA: w dniu badania nie należy spożywać płynów, aż do momentu przeprowadzenia badania.

Tester zaopatrzony jest w dwa okienka – duże i małe. Pojawiający się w małym okienku po około 3 minutach niebieski kolor świadczy o tym, że test został przeprowadzony prawidłowo. Należy odczekać następne kilka minut i odczytać kolor z okienka dużego. Pojawiający się w większości testerów kolor niebieski oznacza, że jesteś w ciąży.

Co powinnaś zrobić, gdy test jest dodatni?

Jeżeli w dużym okienku pojawi się niebieski kolor możesz być niemal pewna, że jesteś w ciąży. Ostateczne potwierdzenie uzyskasz jednak od lekarza, z którym powinnaś się skontaktować. Stuprocentowe potwierdzenie ciąży po kilku tygodniach od zapłodnienia otrzymujemy na podstawie np. potwierdzenia obecności płodu w badaniu USG, wybadaniu płodu ręką przez położnika, stwierdzeniu tętna płodu oraz akcji serca.

Kiedy test "kłamie"?

Kobiety wykonujące testy ciążowe muszą pamiętać o pewnych statystykach. Mianowicie 89-97% dodatnich testów potwierdza obecność ciąży. W pozostałych przypadkach ciąża nie zostanie potwierdzona testem. Dodatkowo zdarzają się tzw wyniki fałszywie dodatnie, czyli pojawia się informacja na teście, że kobieta jest w ciąży, a faktycznie ciąży nie ma. Kiedy tak się zdarza? W przypadkach ciąży pozamacicznej, pozostałości łożyska po przebytej ciąży, w okresie przekwitania (kiedy wzrasta poziom gonadotropin przysadkowych).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55