Czy jesteś gotowa na ciążę?

autor: Aleksandra Budner , 2009-06-15
Czy jesteś gotowa na ciążę?
Poczęcie dziecka jest jednym z najnaturalniejszych, a zarazem najpiękniejszych aktów w życiu każdej kobiety. Mówi się, że instynkt macierzyństwa daje o sobie znać w odpowiednim momencie. Kiedy przychodzi ten właściwy moment? Czy nadszedł już czas na pomyślenie o dziecku i czy jesteś do tego psychicznie przygotowana?

Związek między dwojgiem ludzi, wzajemne zrozumienie, silna więź łącząca partnerów i głęboka miłość zwykle pomagają w podjęciu decyzji o dziecku. Kobieta zaczyna marzyć o potomstwie zazwyczaj wtedy, gdy spotyka mężczyznę, który – według niej – będzie najlepszym ojcem.

Decyzja o poczęciu jest wynikiem intensywnych uczuć, wyrazem naszego pragnienia, by nadać miłości jeszcze większą wagę i wprowadzić ją w zupełnie inny wymiar.

Decyzja o dziecku powinna być całkowicie świadoma, podjęta przez obojga partnerów. Współczesna medycyna (dzięki środkom antykoncepcyjnym) pozwala na w miarę dokładne określenie momentu zapłodnienia. Nie trzeba już czekać, aż stanie się cud - można ten cud po prostu zaplanować. A jednak niełatwo dorasta się do tak odpowiedzialnej decyzji.

Przed zajściem w ciążę należy bardzo mocno zastanowić się nad własnym życiem. Trzeba odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy to jest właśnie ten moment? Analiza własnych uczuć, potrzeb i marzeń, a także w miarę trzeźwa ocena związku na pewno dostarczy niezbędnych odpowiedzi.

Relacje w związku

Decydując się na ciążę, spójrzcie spokojnym okiem na wasz związek. Czy jest wystarczająco silny i trwały, by mogło na świecie pojawić się dziecko? Czego mu brakuje? Co można zmienić, a co udoskonalić? Jeżeli macie jakieś problemy, nie liczcie na to, że dziecko je rozwiąże. Musicie zrobić to sami, bo gdy wśród was pojawi się maleństwo, będzie potrzebowało przede wszystkim ciepłej, rodzinnej atmosfery. Musicie mu ją zapewnić!

Sytuacja materialna

Powinna być ustabilizowana. Nie chodzi tu o posiadanie dużych oszczędności, ani gromadzenie kosztownych przedmiotów. Klarowność finansowa musi dostarczać przyszłym rodzicom poczucia bezpieczeństwa, możliwości zapewnienia dziecku jak najlepszych warunków szczęśliwego rozwoju. Warto pomyśleć o tym wcześniej, by uniknąć trudnych zmagań z finansowymi problemami.

Spełnione ambicje

Każdy w swoim życiu o czymś marzy i do czegoś dąży. Spełnienie zawodowe, realizacja marzeń i pasji są czynnikami, które czynią człowieka szczęśliwym. Pomyślcie o tym, kiedy zaplanujecie ciążę. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, gdy dziecko stanowić będzie przeszkodę w drodze do szczęścia. Ono ma to szczęście dawać, a nie odbierać. Pamiętajcie jednak, że narodziny maluszka nie muszą i nie powinny być końcem wszystkiego. Obecność w domu ukochanej istoty zmienia życie rodziców, ale daje także możliwość dalszego rozwoju i realizacji zawodowej. Wszystko zależy jedynie od przemyślanego planu i dobrej organizacji dnia. Narodziny dziecka mogą być dopiero początkiem czegoś fascynującego! 

Kontakty towarzyskie

Zawsze byliście duszami towarzystwa, a żadna impreza nie odbyła się bez waszego udziału? Teraz musicie zdać sobie sprawę, że trzeba będzie zrezygnować z wielu spotkań, ograniczyć wyjścia z domu, być może nawet całkowicie zrezygnować z całonocnych balang. Wasza wolność i swoboda zostanie znacznie ograniczona. Pamiętajcie jednak, że dziecko nie zamyka was w czterech ścianach, nie zniechęca do was znajomych. Zawsze możecie zaprosić kogoś do siebie lub wyjść gdzieś poszaleć, gdy z malcem zostanie babcia. Przyjaciele, ci najszczersi i najwierniejsi, na pewno zrozumieją waszą sytuację i będą się cieszyć razem z wami. Wkrótce i oni zostaną rodzicami, a wtedy dojdą wam wspólne spacery z pociechami i spotkania na placu zabaw.

Przygotowanie psychiczne

Odgrywa jedną z najważniejszych ról w planowaniu macierzyństwa. Świadome pragnienie bycia matką jest często wyrazem podświadomych, instynktownych wręcz potrzeb. Kiedy kobiety zrozumie, że przyszedł czas na rewolucję w życiu, zaczyna wyobrażać sobie tę sytuację, a marzenia o dziecku wypełniają jej umysł i podsuwają obrazy z tym związane. Przygotowanie do macierzyństwa wymaga jednak wielu przemyśleń. Obojga partnerzy powinni być gotowi na pojawienie się w ich życiu maleńkiej istoty, która zawładnie nimi całkowicie. Wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością za drugiego - całkowicie zależnego od nas - człowieka, z zapewnieniem mu bezpieczeństwa, optymalnych warunków do rozwoju oraz niezmierzonych pokładów miłości. Wasze życie po narodzeniu dziecka nieodwracalnie się zmieni, już zawsze będzie się koncentrowało wokół niego.

Czy jesteście gotowi na takie poświęcenie, na wyczerpujące wychowywanie, trudne rozmowy, próby radzenia sobie z problemami? Czy jesteście przygotowani na bycie rodzicami? Jeżeli wasza odpowiedź jest twierdząca, to przyszedł najlepszy moment na macierzyństwo. Na pewno będziecie cieszyć się z obecności najukochańszej na świecie istoty – dziecka, które całkowicie zawładnie waszym światem!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2009-09-27

Jesli mialabym przeliczac i kalkulowac czy jestem gotowa na dziecko to pewnie bym sie na nie nie zdecydowala. Zawsze znajdzie sie jakies ale.A to pieniadze,a to mieszkanie ,a to wygoda......Jesli zakladam rodzine to nie po to aby kalkulowac tylko po to by ja miec.A dla mnie rodzina bez dzieci to uboga rodzina.Bardzo wspolczuje parom,ktore nie moga miec dzieci choc robia wszystko aby to zmienic.

domi
renia
2009-09-29

Ja nigdy nie mialam instynktu macierzynskiego.Gdybym miala sie nim kierowac to do tej pory byli bysmy sami z mezem.Mimo,ze za panny zbytnio nie lubilam dzieci to one jakos do mnie lgnely.Gdy urodzila sie corcia wszystko sie zmienilo.Instynkt pojawil sie od pierwszego dnia i nawet wiekszy niz trzeba.Teraz gdy moja dziewczynka ma 5 lat to do pelni rodziny brakuje mi jeszcze jednego malenstwa .

renia
mija
2009-09-30

renia, no to do dzieła;) a ja muszę powiedzieć, że też nigdy nie miałam problemów w tym temacie, po prostu taka jest chyba natura , z resztą nie spotkałam nigdy matki, która miałaby z instynktem macierzyńskim jakieś problemy;))

mija
renia
2009-10-08

Pracujemy,pracujemy ale widac jeszcze nie czas.A co do instynktu macierzynskiego to bedac z coreczka w szpitalu spotkalam sie z matka ktora byla raczej inkubatorem niz matka.Ile sie ja maz i rodzice naprosili zeby chociaz przez jakis czas karmila synka a ona twierdzila ,ze nie ma zamiaru byc uziemiona i niech sie przyzwyczaja do butelki ,choc iloscia pokarmu mogla wykarmic nie jedno ale troje dzieci.I dodam,ze nie byla to zadna depresja poporodowa a dziewczyna do nastolatek tez nie nalezala. Dla niej ten maly szkrabik byl jak balast.Byla szczesliwa jak zabieraly go pielegniarki a ona mogla sie wyspac i wypoczac.Wymyslala rozne rzeczy byle miec spokoj.Czy to nie jest brak instynktu?

renia
kinga
2010-09-09

Witam.
Oj jak ja bardzo jestem gotowa na ciaze. Tylko brak slubu powstrzymuje mnie przed dzidziusiem. Ale mam nadzieje ,ze juz niedlugo.
Kinga

~kinga

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55