Czy kiedykolwiek jeszcze sie wyśpię?

autor: Marcin Bielowicz , 2009-06-22
Czy kiedykolwiek jeszcze sie wyśpię?
Jak wyspać się, kiedy maluch ciągle się budzi, płacze i jest głodny? Jak czuwać przy dziecku przez całą noc, a potem pójść do pracy - w dodatku pozostając kreatywnym i wydajnym? W jaki sposób zorganizować nocne dyżury, aby wysypiali się i mama, i tata? I kiedy w końcu będzie można się wyspać – tak naprawdę?

Sny o spokoju

Ciągłe nocne pobudki powodowane przez płacz dziecka to duży problem. Nocne kłopoty zaczynają się zazwyczaj jednak dużo wcześniej - kiedy żona zaczyna odczuwać pierwsze niedogodności związane z ciążą, napięciem i nerwowym oczekiwaniem. Zabiegi, takie jak masaże, kąpiele i tym podobne z pewnością załagodzą stres i pozwolą zainkasować kilka punktów u małżonki. Jednak, jak uczy historia - gdy nadchodzą nowe kłopoty, poprzednie znikają w ich cieniu. Wróćmy więc do właściwego tematu – poszukajmy odpowiedzi na fundamentalne pytanie, czyli - jak wyspać się przy dziecku?

Dyskretny urok cykliczności

Bądźmy szczerzy – pewnych, zawsze sprawdzających się metod nie ma - jednak umiejętne pokierowanie maluchem może zdziałać cuda. Ktoś mógłby zapytać, jak to zrobić? Oto prosta odpowiedź dla każdego taty: stałe pory posiłków, kąpieli i snu, zasłonięte okna wraz z zachodem słońca, budowanie klimatu sprzyjającego spaniu już wczesnym wieczorem. To wszystko naprawdę może zdziałać cuda. Nadzieję na spokojny sen daje właśnie taki wewnętrzny zegar biologiczny, jaki trzeba wypracować u dziecka jak najwcześniej. Nie szkodzi, że ład o którym piszę jest niezmiernie kruchy i jeden wyjątek jest w stanie doszczętnie go zburzyć - zawsze można próbować budować od początku. A takiej szansy nie można nie wykorzystać.

Ktoś nie śpi…

Wreszcie - jako sprytny tata pamiętaj o tym, że macierzyństwo i obowiązki nie dotyczą tylko matki czy też jedynie ojca, ale was obojga. Czasem więc ktoś nie będzie spał, aby spać mógł ktoś. Mówiąc wprost - system zmianowy będzie stał na straży waszego - twojego i  żony snu. Jest to przecież również jakieś wyjście. A więc - kiedy nie ma co się lubi… trzeba zdać się na skuteczne - choćby w pięćdziesięciu procentach - metody. Wspólne pomaganie sobie w kryzysowych sytuacjach na pewno pozwoli wam na zachowanie zdrowej równowagi w przyrodzie. Mówiąc krótko – głowa do góry. Pamiętaj tylko uzupełniać grafik!

Wieczność trwa, a kłopoty mijają

Ojcze! Czytałeś uważnie? Na pewno więc już sam znalazłeś odpowiedź na pytanie postawione w temacie artykułu. Kiedy bowiem pojawią się nowe, poważniejsze sprawy (kolki, przeziębienia, uczulenia), problem spokojnego snu szybko usunie się w cień. Niebawem zapomnimy o tym, że jeszcze niedawno wydawało nam się, że już nigdy nie doświadczymy luksusu spokojnego spania. Organizm rodziców niebywale bowiem przystosowuje się do nowej sytuacji – nawet kilkuminutowa drzemka jest w stanie zregenerować nasze siły, a po pewnym czasie przestajemy odczuwać zmęczenie czy niewyspanie. To natura wyposażyła nas w takie umiejętności – aby maksymalną uwagę poświęcać naszemu dziecku i... przetrwaniu gatunku.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Iwisia
2009-10-15

Ja na szczęście mam wspaniałego męża, który zawsze na zmaine ze mną wstaje w nocy, kiedy dziecko zaczyna płakać. Mimo, że często wraca bardzo późno z pracy i mógłby spać jak zabity, to zwsze mi pomaga (przygotowuje butelkę, pampersy zmienia, itd.). Ma bardzo dobre podejście :)

Iwisia
symbiosis11
2010-07-14

U mnie niewyspane nocy pojawialy sie bardzo czesto. Teraz jak dziecko jest juz wieksze - nie mam takich problemow. Czyli to mija :))

symbiosis11
zabka300
2010-07-14

Dla mnie do dzis najgorsze jest wstawanie rano :)

zabka300

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55