Czy koronawirus jest groźny dla kobiet w ciąży?

autor: Agnieszka Kęsek , 2020-03-09
Czy koronawirus jest groźny dla kobiet w ciąży?
Świat ogarnęła kolejna, po m.in. SARS, świńskiej grypie i ptasiej grypie, epidemia. Tym razem winny jest koronawirus. Nazwa, którą zna, i której boi się, już chyba każdy Polak. Media prześcigają się w dostarczaniu nowych doniesień o jego rozprzestrzenianiu się i nowych informacji, które czasem... bywają sprzeczne. My jednak zadamy sobie konkretne pytanie - jakie zagrożenie koronawirus stanowi dla kobiet w ciąży?

Koronawirus - co to jest? Skąd się wziął?

Nazywanie przyczyny obecnej epidemii "koronawirusem" to pewne uproszczenie i uogólnienie. Koronawirusy to bowiem cała grupa wirusów, dobrze znana w lekarskim świecie. Nosicielami mogą być ludzie, inne ssaki lub ptaki. Wirusy te wywołują najczęściej przeziębienia oraz infekcje układu oddechowego o łagodnym przebiegu. Wśród siedmiu gatunków koronawirusów wyróżnia się m.in SARS, który był winny epidemii z lat 2002-2003, a także, będący obecnie na językach wszystkich, SARS-CoV-2. Wywołuje on chorobę COVID-19.

SARS-CoV-2 został po raz pierwszy zidentyfikowany pod koniec 2019 roku w Chinach, w mieście Wuhan. To właśnie tam miały miejsce pierwsze zakażenia tym wirusem. Obecnie coraz więcej krajów na świecie, w tym także Polska, notuje przypadki jego występowania.

SARS-CoV-2 - przenoszenie i objawy

Bardzo ważna, w kontekście epidemii koronawirusa, jest wiedza dotycząca dróg jego przenoszenia oraz metod zapobiegania zakażeniu, a także ewentualnych objawów. Wirus przenosi się drogą kropelkową (czyli przez wydzieliny - z nosa, katar, podczas kichania, przez ślinę), możemy zarazić się od innego człowieka lub zarażonego zwierzęcia, dotykając powierzchni, z którymi osoba zakażona miała kontakt, a następnie podnosząc ręce do twarzy.

Objawy pojawiają się po dwóch do czternastu dni od zarażenia. Są to najczęściej:

  • gorączka;
  • suchy kaszel;
  • ogólne rozbiciem ból mięśni i zmęczenie (grypopodobne);
  • mogą także wystąpić katar, ból gardła, trudności z oddychaniem lub objawy ze strony układu pokarmowego, jak biegunka.
Co ważne, zarażenie wirusem SARS-CoV-2 może także przebiegać bezobjawowo. Osoba będąca nosicielem może zarażać innych. Większość osób infekcję przechodzi lekko, a śmiertelność to zaledwie około 2%.

Zobacz również: Przeziębienie w ciąży

Czy koronawirus jest groźny dla kobiet w ciąży?

Pewne grupy ludzi są bardziej narażone na zarażenie i wystąpienie ciężkich objawów koronawirusa. Są to osoby starsze, osoby mające problemy z odpornością, chore, żyjące z chorobami przewlekłymi. Stanem, w którym należy być szczególnie ostrożnym jest także ciąża. Dotyczy to ogólnego dbania o zdrowie w tym okresie, co w przypadku epidemii nabiera jeszcze większego znaczenia.

Nie ma badań sugerujących ewidentnie większą podatność ciężarnych na zarażenie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoim raporcie z lutego podkreśla, że w przeciwieństwie do grypy A(H1N1), kobiety w ciąży nie wydają się być w większym stopniu narażone na ciężką postać tej choroby. W badaniu 147 ciężarnych, pośród których 64 miało potwierdzonego koronawirusa, 82 było podejrzanych, a jedna nie wykazywała objawów, 8% przechodziło ciężką postać choroby, a 1% w sposób krytyczny.

[Dokładny cytat z raportu: As opposed to Influenza A(H1N1)pdm09, pregnant women do not appear to be at higher risk of severe disease. In an investigation of 147 pregnant women (64 confirmed, 82 suspected and 1 asymptomatic), 8% had severe disease and 1% were critical.]

Czy wirus może się przenieść z matki na dziecko?

Nie ma dowodów, że wirus przenosi się bezpośrednio z matki na dziecko w czasie ciąży. Końcem lutego świat obiegła informacja, że zarażona włoszka urodziła zupełnie zdrowe dziecko, która wydaje się potwierdzać taką właśnie tezę. Dane, jakie pozwoliły ją wysnuć są jednak ograniczone i dotyczą porodów przez cesarskie cięcie , (które są bezpieczniejsze dla zarażonych matek) a także zakażeń na późniejszym etapie ciąży. Brak jest danych dotyczących wpływu COVID-19 w pierwszym czy drugim trymestrze.

Warto pamiętać, że SARS-CoV-2 jest to wirus, którego mechanizm działania nie został jeszcze gruntownie przebadany i wciąż pozostaje wiele niewiadomych.

Zobacz również: Po cesarce - czego się spodziewać?

Jak się chronić?

Zalecenia odnośnie zapobiegania zarażeniem są następujące:

  • częste i dokładne mycie rąk - powinno trwać 30 sekund, używanie preparatu antybakteryjnego kiedy umycie jest niemożliwe;
  • unikanie osób wykazujących objawy takie, jak kaszel, kichanie, zachowanie od nich odstępu minimum 1 metr;
  • unikanie dużych skupisk ludzkich;
  • powstrzymywanie się od dotykania twarzy w sytuacjach, kiedy jesteśmy w miejscach publicznych i nie mamy możliwości umycia rąk - wirus może przenieść się przez dotyk zakażonej powierzchni;
  • nie zaleca się podróży do miejsc występowania koronawirusa;
  • jeśli wystąpią objawy wskazujące na zarażenie, należy zgłosić się do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala (nie na SOR!).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55