Czy macierzyństwo unieszczęśliwia?

autor: Agnieszka Kęsek , 2018-06-21
Czy macierzyństwo unieszczęśliwia?
Tytuł - dla wielu być może szokujący, porusza ważny problem, który jeszcze do niedawna był tematem tabu. O macierzyństwie mówiło się tylko w superlatywach, a każda kobieta chcąca rzucić nieco inne światło na bycie mamą - zostawała zagłuszana.

Ciekawe wyniki niemieckich badań

W Niemczech przeprowadzono ciekawe badania - ich celem było sprawdzenie dlaczego sporo par, które wcześniej deklarowały chęć posiadania kilkorga dzieci, po narodzinach pierwszego nie chcą już jednak kolejnego. Wyniki okazały się interesujące. W pierwszym roku po porodzie satysfakcja z życia spada u rodziców o średnio 1,4 punktu. Tylko u około jednej trzeciej osób badanych satysfakcja wzrastała lub pozostawała niezmienna. Czy 1,4 to dużo, czy mało? Najlepiej porównać to ze spadkiem wynikającym z traumatycznych wydarzeń takich, jak śmierć partnera, rozwód czy utrata pracy. Otóż śmierć partnera obniża satysfakcję z życia o... 1 punkt. Tak samo rozwód. Utrata pracy to z kolei spadek o 0,6.

Wyniki jednego badania nie świadczą oczywiście definitywnie, że posiadanie dzieci sprawia, iż ludzie stają się nieszczęśliwi. To byłby zdecydowanie za daleko posunięty wniosek. Są jednak dobrym startem do rozmowy na ten temat. Bo każda mama wie, że macierzyństwo nie jest tylko różowe...

Przekłamany obraz macierzyństwa

W reklamach, serialach, gazetach i filmach macierzyństwo to sama magia i bułka z masłem. Każda matka wygląda pięknie, jest cały czas pełna energii i szczęśliwa, ze śpiewem na ustach spełnia wszystkie obowiązki domowe. Dziecko nie sprawia problemów, a nawet, kiedy zapłacze lub zamarudzi mama cała w skowronkach biegnie je pocieszyć i po dwóch minutach znów jest spokojne. Media karmią kobiety właśnie takimi bzdurami, przez co nie tyle niemal każda z nich jest nastawiona na to, że będzie łatwo, lekko i przyjemnie, co zmienia się ogólne postrzeganie macierzyństwa.

Od matek oczekuje się właśnie tego, co widać w reklamach chociażby syropu na kaszel - ideału. To sprawia, że wytwarza się ogromna presja. Kobiety nie chcą mówić o trudach macierzyństwa, bo uważają, że to coś nienormalnego, że świadczy o ich porażce. Mama nie ma prawa narzekać, uskarżać się, przyznawać, jak bardzo jest ciężko. Radość z bycia matką i zachwyty nad tym stanem są w zasadzie obligatoryjne. Na szczęście coś powoli zaczyna się zmieniać, rodzicielstwo zostaje urealniane.

Prawda nie zawsze różowa

Realia macierzyństwa są dalekie od tego, co pokazują media. Krańcowe zmęczenie, wyczerpanie, irytacja, monotonia, rozczarowanie, przygnębienie, do tego naprzemienne przewijanie, karmienie, usypianie, brak czasu dla siebie, brak snu, histeria, uspokajanie, pranie, gotowanie, sprzątanie... to wszystko prawda. To prawdziwe problemy, których jednak nie da się opisać i nie da się tak do końca zrozumieć jeśli nie jest się mamą. Macierzyństwo jest trudne, jest męczące, wymaga mnóstwa poświęceń. Czasem brakuje już sił, choć każda mama przekonuje się, że ma ich w zapasie znacznie więcej niż myśli. Prawie każdej zdarza się też myśleć, że ma już dość. I nie ma w tym nic dziwnego. Każda przeżywa ciężkie chwile, bo nikt przecież nie jest tak idealny jak w reklamach. Ciemna strona macierzyństwa istnieje.

Wystarczy wejść na fora internetowe, poczytać wpisy na blogach. Tam kobiety dzielą się nie tylko tym, jaki obiad zaserwowały dziś rodzinie i jaki nowy fantastyczny ciuszek kupiły dziecku, ale tez prawdziwymi problemami i gorzkimi przemyśleniami dotyczącymi bycia matką. Owszem, dziecko wynagradza wiele, zmienia wiele rzeczy na plus, ale o tym wie każdy, o tym mówi się głośno w przeciwieństwie do tej drugiej strony medalu.

Kiedy bycie matką unieszczęśliwia?

Czy faktycznie jednak macierzyństwo może unieszczęśliwić? Oczywiście, że tak. Nie każda kobieta jest gotowa do bycia matką, nie każda chce nią zostać, ale mimo tego decyduje się na dziecko. Bo naciska rodzina, partner, otoczenie, bo co ludzie powiedzą... Niektóre kobiety uważają, że to normalne, że nie chcą dziecka, ale mimo to zachodzą w ciążę sądząc, że po porodzie wszystko się zmieni. Niestety, nie zawsze się zmienia. Dlatego decyzja o dziecku musi być świadoma, musi wypływać z wewnętrznej potrzeby, a nie kaprysu chwili czy presji z zewnątrz.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55