Czy w ciąży można jeść pikantne potrawy?

autor: Agata Cygan , 2014-02-20
Czy w ciąży można jeść pikantne potrawy?
Lista potraw zakazanych w czasie ciąży często zależy od indywidualnych cech organizmu przyszłej mamy, jej kondycji, stanu zdrowia itp. A jednak, istnieje lista produktów, które każda przyszła mama powinna skreślić ze swojego menu bezwzględnie. Czy znajdują się na niej pikantne potrawy?

Lista potraw zakazanych w ciąży

Kobiety ciężarne muszą zwracać większą uwagę na swoje menu nie tylko z uwagi na fakt, że niektóre posiłki mogą w ich stanie powodować różne problemy (np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego), ale też dlatego, że niektóre substancje mogą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Poniżej prezentujemy listę produktów, o których na czas ciąży przyszła mamusia powinna zapomnieć:
- alkohol,
- sery pleśniowe,
- niepasteryzowane produkty mleczne,
- pasztet z wątroby,
- surowe mięso,
- surowe ryby,
- owoce morza,
- surowe jaja,
- sól,
- bardzo mocna kawa i herbata,
- fast foody,
- dania gotowe.

Niektórzy spierają się o to, czy do powyższej listy należy dopisać także ostre, mocno przyprawione potrawy. Pytanie - czy rzeczywiście zjedzenie dania o wyrazistym smaku może w niekorzystny sposób wpłynąć na płód?

Ostra pobudka?

Ostre produkty, jak np. papryczka chili, stymulują przewód pokarmowy, wywołując skurcz jelit. Skurcze te nie są jednak tym samym, co skurcze macicy!

Wątpliwość co do spożywania pikantnych potraw przez ciężarne prawdopodobnie wzięła się stąd, że ostre produkty, jak np. papryczka chili, stymulują przewód pokarmowy, wywołując skurcze jelit. Warto jednak zauważyć, że skurcze te nie są tym samym, co skurcze macicy. Nie oznacza to więc, że jedząc ostre potrawy automatycznie fundujemy naszemu maluszkowi - ostrą pobudkę. Spokojnie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka, specjaliści są zdania, że ostre potrawy w żaden sposób mu nie zagrażają.

Co więcej, niektórzy przekonują, że to swego rodzaju „rozszerzanie diety" malca! Dzięki temu rozwija się jego zmysł smaku, co może mieć pozytywnie skutki już po urodzeniu.

Wpływ na mamę

Wątpliwości, co do pikantnych potraw w ciąży, wiążą się raczej z ich wpływem na samą mamusię i komfort jej układu trawiennego. Wprawdzie niektóre ciężarne mogą nie odczuwać dyskomfortu nawet po zjedzeniu talerza chili, ale innym nawet po szczypcie mogą się przytrafić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wspomniane przypadłości to zgaga, mdłości, wzmożenie nudności, podrażnienie żołądka i inne problemy trawienne. Dlatego też ostre potrawy w ciąży nie są zakazane dla tych ciężarnych, które dobrze się czują i nie mają problemów żołądkowych i trawiennych.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że kobiety, które do tej pory nie spożywały ostrych potraw, raczej nie powinny ich nagle wprowadzać do swojego menu właśnie w czasie ciąży. Niewiadomo przecież, jak zareaguje na nie organizm. Jeśli jednak pikantne potrawy to jedna z ciążowych zachcianek - to już inna sprawa. Jak wiadomo, zachcianek tych nie wolno lekceważyć :) . Ważne jednak, by nie zacząć jeść bardzo ostrych produktów z dnia na dzień i w dużej ilości, ale delikatnie stopniować skalę ostrości.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Spersonalizowany jadłospis
2018-12-28

Dieta może stać się w ciąży sposobem leczenia lub chociaż łagodzenia objawów. Tak wielu z nas o tym nie wie, ale dobry dietetyk kliniczny potrafi dosłownie zdziałać cuda. Przy moim problemie https://www.foodwise.pl/oferta przygotowują mi jednocześnie zdrową i pyszną dietę. Naprawdę kocham niektóre z przepisów, które dostałam od Foodwise :)

~Spersonalizowany jadłospis

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55