Czy wypada zakładać małemu chłopcu rajstopy?

autor: Agata Cygan , 2015-01-22
Czy wypada zakładać małemu chłopcu rajstopy?
Są idealne na jesień do spódniczki i w czasie zimy, kiedy same spodenki okazują się zbyt słabą ochroną przed mrozem. Pytanie, czy wypada je zakładać także chłopcom?

Pod spodnie? Jak najbardziej

W czasie, kiedy temperatura zaczyna szybować w dół, same spodenki okazują się niewystarczającą ochroną przed zimnem. O ile dziewczynkom bez namysłu zakładamy pod spodenki ciepłe rajstopy, o tyle w przypadku chłopców - niektórym rodzicom zapala się ostrzegawcze światełko: czy to aby na pewno odpowiedni strój dla małego mężczyzny? Czy to nie przypadkiem typowo kobiecy element garderoby..? Zastanówmy się więc, co - jeśli nie rajstopy?

Pod spodenki można chłopcu założyć kalesony, getry lub legginsy, do których konieczne będą ciepłe skarpetki lub podkolanówki. Jeśli jednak chodzi o ubranie „pod", zdecydowanie najlepszym wyborem okazują się właśnie rajstopy, bo dziecku jest ciepło od pasa do stóp (odpowiednio grube lub te z pogrubionymi „stopkami" pozwalają zrezygnować także ze skarpetek).

Argumentem za rajstopkami jest też to, że chronią dziecko przed zimnem w czasie zabawy na dworze - gdy, przykładowo, podwinie mu się nogawka od spodni. Jedyne, o czym należy pamiętać to to, by zawsze dostosować grubość rajstop do pogody i rodzaju spodni - aby dziecko przypadkiem się nie przegrzało.

Jako strój wierzchni - niekoniecznie

Pozostaje jednak kwestia tego, jak ubrać dziecko do przedszkola, gdy na dworze mróz. Rajstopki pod spodniami w czasie energicznej zabawy z innymi dzieciakami mogą się okazać nie tylko niewygodne - maluchowi może w nich być po prostu za gorąco. Niektórzy rodzice zakładają je więc pod spodnie, a te - zdejmują dziecku w szatni. Dzięki temu dziecku przed wyjściem na spacer pozostaje jedynie założenie spodenek. I choć rozwiązanie wydaje się wygodne, nie jest do końca optymalne.

I wcale nie chodzi o to, że „rajtki" kojarzą się z elementem stroju kobiecego, bo prawdopodobnie takie skojarzenie nie pojawi się w głowach rozbrykanych 3-latków. Chodzi o to, że rajstopy to po prostu - element bielizny. I nie jest to strój wystarczający do zabawy w przedszkolu zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Im starsze dziecko, tym bardziej będzie się w nich czuło niekompletnie ubrane. I wcale nie chodzi o to, że będzie „w rajstopach", ale o to, że będzie „bez spodni". Dlaczego rodzicom małych kobietek nie przychodzi do głowy wypuszczać ich na salę bez spódniczki?

Oczywiście w przypadku dziewczynek jest znacznie prościej, bo na rajstopki można założyć sukienkę czy spódniczkę. W przypadku chłopców takie rozwiązanie też jest możliwe - na rajstopki można przecież założyć krótkie spodenki albo też - zamiast rajstop założyć getry (obecnie można też dostać getry imitujące spodnie). Same rajstopki to zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewczynek - po prostu zbyt mało.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55