Czym jest "purpurowy płacz" u niemowląt?

autor: Agata Cygan , 2018-10-15
Czym jest
2-3 miesięczne niemowlę płacze codziennie o określonej porze - bez wyraźnej przyczyny. Potrafi zanosić się płaczem ponad godzinę i nic nie jest w stanie go uspokoić. Pierwsza diagnoza: kolka. Jak się jednak okazuje, opisane objawy wcale nie wskazują jednoznacznie na tę powszechną dolegliwość.

Jak wiadomo, w pierwszych miesiącach życia dziecko za pomocą płaczu komunikuje większość swoich potrzeb. W ten sposób informuje otoczenie o tym, że jest głodne, zmęczone, że ma pełną pieluszkę albo zwyczajnie potrzebuje bliskości. Kiedy jednak płacz nie mija mimo zaspokojenia potrzeb dziecka, najprawdopodobniej mamy do czynienia z kolką. Tak przynajmniej myślano do tej pory. Jeden z pediatrów, Ronald G. Barr dowodzi, że wcale nie musi tak być, a swoje wnioski opiera na 10-letnich badaniach.

Purpurowy płacz

To właśnie on ma być odpowiedzią w sytuacji, kiedy leki na kolkę nie przynoszą ulgi. Specjalista twierdzi, że opisane zjawisko dotyczy wszystkich dzieci - każde ma do niego predyspozycje, ale nie u wszystkich się ono objawia - wszystko zależy od organizmu malucha. Na czym dokładnie ma polegać tzw. purpurowy płacz i skąd ta tajemnicza nazwa?

Chodzi o przypadek, w którym dziecko płacze przez kilka godzin - codziennie i mniej więcej o tej samej porze, w przeciągu pierwszych pięciu miesięcy życia (zwłaszcza w okresie dwóch i trzech miesięcy). Purple crying to akronim, czyli hasło utworzone przez skrócenie słów, opisujących zachowanie malucha. Uspokajamy - na szczęście nie ma nic wspólnego z jego wyglądem - dziecko nie sinieje ani nie robi się purpurowe.

P - Peak of crying, to tzw. szczyt płaczu - zdaniem doktora Barr'a każde dziecko ma w rytmie dobowym moment, w którym potrzeba płakania jest u niego najsilniejsza;

U - Unexpected - jednym z objawów purpurowego płaczu ma być fakt, że pojawia się i odchodzi nieoczekiwanie, niespodziewanie, na pozór bez przyczyny;

R - Resists soothing - kolejnym z wyznaczników płaczu jest to, że dziecko opiera się ukojeniu, czyli nie reaguje na nasze próby uspokojenia go;

P - Pain-like face - dziecko wygląda, jakby coś mu dolegało mimo, że wcale tak nie jest;

L - Long-lasting - płacz jest długotrwały, dziecko może płakać nawet przez wiele godzin;

E - Evening - zjawisko pojawia się najczęściej w drugiej połowie dnia, z reguły właśnie wieczorem.

A jednak nie kolka?

Kolka - choć zwykliśmy o niej myśleć jako o dolegliwości, która nie ma wyraźnej przyczyny, to w istocie objaw problemów trawiennych malucha. Jako powody występowania tej dolegliwości podaje się niewłaściwe techniki karmienia i połykanie przez dziecko nadmiernej ilości powietrza w czasie jedzenia, a co za tym idzie - wzdęcia i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Purpurowy płacz ma być - w odróżnieniu od kolki - etapem w rozwoju dziecka, związanym z jego emocjonalnością. Zdaniem specjalisty pierwsze miesiące życia malca to bardzo stresujący okres - dziecko adaptuje się do nowych, nieznanych mu wcześniej warunków życia, wszystko jest dla niego nowe i obce. Stresu tego malec nie potrafi rozładować inaczej, niż właśnie płaczem - to jedyna dostępna mu na tym etapie reakcja na poczucie dyskomfortu czy lęku.
---
Co o tym myślicie? Czy podejrzewacie, że Wasze maluszki również mogą/mogły doświadczać purpurowego płaczu?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55