Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS

autor: Redakcja Portalu , 2010-04-30
Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS
Według szacunków UNAIDS na świecie żyje ok. 2,2 mln. dzieci zakażonych HIV. Co minutę z powodu AIDS umiera 1 dziecko, każdego roku ok. 0,5 miliona. Liczba kobiet zakażonych HIV na świecie rośnie. W Polsce przekracza 30% całej populacji osób zakażonych HIV. Każdego roku w Polsce odbywa się około 70-100 porodów kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV. Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u dziecka.

Zakażenie ciężarnej

Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w przypadku, gdy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, wynosi nawet 30%. Ryzyko zakażenia dzieci od kobiet z potwierdzonym zakażeniem, przy odpowiedniej profilaktyce, jest znacznie mniejsze i wynosi ok. 1%. Wiedza o zakażeniu ciężarnej ma kluczowe znaczenie dla możliwości zastosowania działań zapobiegających zakażeniu dziecka. Zastosowanie skutecznego leczenia antyretrowirusowego w czasie ciąży, właściwe prowadzenie porodu, oraz nie karmienie piersią dają niemal 100% szansę na uniknięcie zakażenia – podkreśla dr Anna Marzec-Bogusławska – Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Badanie – dla wszystkich ciężarnych?

Według Rekomendacji Grupy Ekspertów powołanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w zakresie perinatalnej transmisji HIV …wszystkim kobietom ciężarnym należy zaproponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u lekarza położnika – ginekologa. Niestety w wielu przypadkach badanie to nie jest proponowane kobietom, pomimo iż takie uchybienie może zostać potraktowane jako błąd w sztuce lekarskiej. Jak wynika z danych, w Polsce odsetek kobiet w ciąży wykonujących badanie wynosi tylko 10%. W większości krajów Unii Europejskiej odsetek ciężarnych, które wykonują badanie w kierunku HIV przekracza 60%, a w niektórych (Anglia, Holandia, Francja) sięga on nawet 98%.

Zakażenie

Od początku epidemii HIV, czyli od 1985 roku, w naszym kraju zarejestrowano ok. 150 zakażeń u dzieci. 90% dzieci uległo infekcji na drodze transmisji wertykalnej. Do zakażenia odmatczynego dochodzi z reguły w czasie porodu, rzadziej – w ostatnim trymestrze ciąży lub w okresie okołoporodowym. Najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest wiremia u matki, czyli ilość kopii wirusa we krwi. Sytuacja ta ma miejsce, gdy kobieta zakaża się na krótko przed ciążą, w czasie jej trwania oraz w schyłkowym okresie choroby – kiedy ma objawy AIDS. Zakażenie HIV u dziecka ma znacznie szybszy postęp, większe jest ryzyko rozwoju AIDS i śmierci w porównaniu z dorosłymi. Chorobę należy rozpoznać przed ukończeniem 3 miesięcy i jak najszybciej leczyć – mówi prof. dr hab. med. Magdalena Marczyńska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego. Przeniesienie zakażenia HIV z matki na dziecko jest głównym źródłem zakażeń HIV i – w następstwie – AIDS u dzieci.

Daj szansę swojemu dziecku

W 2007 roku Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, zorganizowało kampanię skierowaną do kobiet w ciąży lub planujących macierzyństwo. Jej głównym celem było wzmocnienie istniejącego wówczas „Programu wczesnego wykrywania zakażeń HIV u kobiet w ciąży” i zachęcenie pań oczekujących dziecka do wykonania testu w kierunku HIV. Kampania miała uświadomić paniom, że nawet jeśli lekarz nie zaproponuje wykonania takiego testu, one same mogą, a nawet powinny o to poprosić.

W latach 2009-2010 kampanię „Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS” wznowiono, by zachęcić kobiety planujące macierzyństwo i oczekujące dziecka do rozważenia wykonania testu w kierunku HIV. Ważne, by kobieta wiedziała, że może poprosić ginekologa o wykonanie testu w kierunku HIV, nawet jeśli lekarz nie zaproponuje jej takiego badania. W ramach kampanii powstała nowa kreacja z wykorzystaniem wizerunku Ambasadorki Kampanii – znanej siatkarki, pani Małgorzaty Glinki.

Więcej na temat kampanii oraz HIV/AIDS znajdziesz na stronie www.aids.gov.pl.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Iwisia
2010-04-30

Bardzo mnie cieszy to, że coraz częściej słyszy się o różnych akcjach szczególnie związanych ze zdrowiem!!

Iwisia
domi
2010-04-30

Ja tez jestem jak najbardziej za wykonywaniem takiego badania . Wiele osob nawet nie ma pojecia ,ze moze byc nosicielami choroby.Wierzymy partnerom, dentystom,kosmetyczkom itd. i przez to czujemy sie zwolnione z badan.

domi
renia
2010-04-30

Uwazam ,ze badanie to powinno byc bezplatne i robione na poczatku ciazy jak inne standardowe badania.Kobieta wcale nie musi nalezec do tzw. grupy ryzyka by byc zarazona HIV.Przeciez kazda kobieta w ciazy musi miec badanie na wykluczenie chorob wenerycznych to niby dlaczego nie miala by zrobic na HIV?

renia
ela
2010-05-29

Witam wszystkich.
Przeraza fakt ,ze u nas bada sie tylko 10% ciezarnych a w innych krajach wiecej niz 60%. Ale moim zdaniem jest to troche wina lekarzy bo ja choc bylam 3 razy w ciazy to ani raz nic mi nikt nawet nie zasugerowal. Czlowiekowi wydaje sie ,ze problemu nie ma ale on istnieje .
Pozdrawiam .Ela

~ela
Joanna
2010-08-19

Witam, osobiście uważam , że badanie to w ciąży powinno byc obowiązkowe, ja poprosiłam lekarzao skierowanie to po wyjściu z gabinetu ręcę mi opadły bo na skierowaniu po raz drugi zlecił mi badanie na WR, masakra jakaś. Naszczęście zmieniłam lekarza i tu już problemów nie było chociaż sam mi nie zaproponował wykonania badania ale skierowanie bez błędu wypisał. Muszę przyznac że jednak mały stresik był, ale zdrowie mojego maleństwa jest najważniejsze.

~Joanna

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55