Darmowe leki dla kobiet w ciąży

autor: Agata Cygan , 2018-11-22
Darmowe leki dla kobiet w ciąży
Wstępna zapowiedź rządu w sprawie refundowania leków dla kobiet w ciąży wzbudziła w przyszłych mamach sporo nadziei. Doprecyzowanie przez ministra zdrowia, o jakie leki chodzi, wzbudziło z kolei – sporo kpin.

Ciąża to nie choroba - zgadzamy się w 100-u procentach. Ale nie można też ukrywać, że nie każdy organizm radzi sobie z tym szczególnym okresem równie dobrze. Wiele przyszłych mam zmaga się z bólami i dolegliwościami, które - choć typowe dla tego wyjątkowego stanu - bywają naprawdę dokuczliwe. Wiele kobiet doświadcza także poważniejszych schorzeń, jak cukrzyca, nadciśnienie, anemia czy problemy z tarczycą. Co ważne, nawet te mamy, które czują się dobrze i nie narzekają na samopoczucie, muszą przyjmować witaminy i suplementy, które zwykle do najtańszych nie należą. Trudno się dziwić, że zapowiedź rządu ciężarne przyjęły z dużą nadzieją i radością. Nie trwała ona długo.

Jakie leki za darmo?

Jak się okazuje, darmowe leki mają obejmować środki rozkurczowe (jak np. no-Spa), leki regulujące zaburzenia hormonalne czy środki na nadciśnienie. Jak podkreślił sam minister zdrowia, tego rodzaju leków nie ma dużo, bo kobiety w ciąży „to są młode i zdrowe osoby, a ciąża to nie jest choroba". Zresztą - co warto nadmienić - jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo, przyszłym mamom wręcz odradza się stosowanie leków (przynajmniej w pierwszym trymestrze).

Choroba w żadnym wypadku, ale stan wyjątkowy - na pewno. W czasie tych szczególnych 9-ciu miesięcy każda przyszła mama powinna przyjmować kwas foliowy oraz specjalne preparaty dla kobiet w ciąży - witaminy i suplementy. Skoro leków stricte dla ciężarnych wiele nie ma, to może warto byłoby zasponsorować przyszłym mamom właśnie owe preparaty..? Niestety, suplementy lekami nie są, a to właśnie o nich mówi ustawa. Paradoksalnie więc, na projekcie skorzystają w głównej te mamy, których ciąża nie przebiega prawidłowo - jest zagrożona bądź mają w tym czasie problemy z własnym zdrowiem.

Mama Plus

To w ramach tego programu, mającego być kolejną zachętą do posiadania dzieci, przyszłe matki mają korzystać z darmowych leków. Wśród zapowiadanych udogodnień znalazły się m.in. dłuższy urlop macierzyński, pierwszeństwo w żłobkach i przedszkolach, darmowe przejazdy komunikacją miejską dla matek z dziećmi oraz ułatwienia dla mam studentek: indywidualny tok nauczania, łatwiejszy dostęp do urlopów dziekańskich oraz stypendia dla młodych kobiet, które zdecydują się na dziecko. W ramach Mama Plus przewiduje się także premię za szybkie urodzenie kolejnego dziecka oraz zabezpieczenie emerytalne dla kobiet, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci.

Chodzi o zapewnienie takim mamom minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1029,80 zł brutto. Takie świadczenie miałyby uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały zbyt krótko, by należała im się właśnie ta minimalna emerytura. Świadczenie miałoby być przyznane w sytuacji, gdyby dane osoby nie posiadały niezbędnych środków na utrzymanie bądź też otrzymywane przez nie emerytury i renty byłyby niższe, niż wysokość wspomnianej - najniższej emerytury. Jak na razie nie ma jeszcze oficjalnej daty, od której ma zacząć obowiązywać program, ale wstępnie mówi się o styczniu 2019 roku.

Pod jednym warunkiem…

Ale ale, żeby nie było tak różowo, przywileje nie będą należały się wszystkim. Wspomniane udogodnienia, podobnie jak opisywana przez nas niegdyś premia „za szybkość" mają być nagrodami za szybką decyzję o kolejnym dziecku. Będą mogli na nie liczyć ci rodzice, którzy „wyrobią się" z kolejnym dzieckiem w ciągu maksymalnie dwóch lat od momentu narodzin pierwszego. Pochwalcie się drodzy rodzice, komu uda się skorzystać z prezentów od rządu?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
HPV
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55