Diagnostyka HIV przed ciążą

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-05-21
Diagnostyka HIV przed ciążą
Medycyna w dzisiejszych czasach daje nam szeroki wachlarz badań diagnostycznych, pozwalających na wykrywanie wielu niebezpiecznych chorób jeszcze przed poczęciem dziecka. Nowoczesna diagnostyka umożliwia osiągnięcie niespotykanych do tej pory wyników, a jej efekty unaocznia ilość zdrowo urodzonych dzieci.

Jakie badania powinna wykonać kobieta planująca ciążę?

Do najważniejszych badań, jakim obecnie powinna poddać się każda kobieta świadomie planująca ciążę, należy diagnostyka pod kątem występowania:

  • toksoplazmozy;
  • wirusowego zapalenia wątroby typu B;
  • kiły i innych chorób wenerycznych;
  • różyczki;
  • listeriozy;
  • wirusa HIV.

Dlaczego tak ważna jest diagnostyka pod kątem występowania wirusa HIV?

Aktualnie coraz częściej przeprowadzane są testy diagnostyczne oceniające ryzyko infekcji wirusem ludzkiego upośledzenia odporności – HIV. Postęp diagnostyczno-medyczny umożliwia nam wczesne wykrycie infekcji, edukację przyszłej matki, prowadzenie ciąży oraz w znakomitej większości - urodzenie zdrowego bobasa. Nie należy tematu HIV traktować jak tabu, a tym bardziej się go bać.

Nowoczesne leki w połączeniu z odpowiednim prowadzeniem ciąży oraz przestrzeganiem bezwzględnego zakazu karmienia piersią, w 99% przypadków zapobiegają zakażeniu dziecka! Skupmy się jednak na diagnostyce przed planowanym zajściem w ciążę.

Co kobieta powinna zrobić, aby mieć pewność, że nie jest zarażona wirusem HIV?

  • W pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie: czy takie ryzyko istnieje? Pamiętać należy bowiem, że najbardziej narażone są kobiety często zmieniające partnerów seksualnych oraz dożylnie zażywające narkotyki.
  • Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie jest pozytywna lub jeśli kobieta mimo wszystko chce mieć całkowitą pewność, powinna wybrać się do laboratorium medycznego lub do stacji sanepidu przeprowadzającej badanie w kierunku HIV. Tam zostanie pobrana krew i przeprowadzone testy.
  • Na koniec pozostaje uzbroić się w cierpliwość i - po kilku dniach - odebrać wyniki.

Jak przeprowadzane są obecnie badania przeciw HIV?

Wśród przeprowadzanych badań najbardziej wiarygodne jest wykrycie przeciwciał anty-HIV we krwi. Najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą metodą jest metoda ELISA. Należy pamiętać, że potwierdzenie w/w metodą zakażenia wymaga powtórnego badania z tej samej próbki krwi. Tylko na podstawie dwóch dodatnich wyników badań metodą ELISA możemy postawić ostateczną diagnozę.

Czy istnieją ekspresowe badania dające 100-procentowe wyniki?

W niektórych laboratoriach przeprowadzane są szybkie badania (nawet w 10 min.) ze śliny lub moczu, aczkolwiek zawsze wymagają potwierdzenia z krwi. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ istnieje ryzyko badania w tzw. „okienku serologicznym”. Jest to okres od momentu zakażenia do pojawienia się we krwi przeciwciał, podczas którego niemożliwe jest potwierdzenie zakażenia. Okres ten może trwać od 3 tygodni do 6 miesięcy od chwili zarażenia.

Liczne stacje diagnostyczne proponują poszukiwanie materiału genetycznego samego wirusa (RNA HIV). Badania takie dają możliwość potwierdzenie zakażenia w bardzo krótkim czasie po infekcji.

Jak wyniki badań na obecność wirusa HIV mają się do planowania ciąży?

Czas oczekiwania na wynik nie powinien być dłuższy niż 3-5 dni. Jeżeli wynik jest negatywny, nie istnieją przeciwwskazania do zajścia w ciąże. Jeżeli jednak jest pozytywny, przyszła matka powinna skonsultować się z ginekologiem oraz ze specjalistą w leczeniu chorych zakażonych wirusem HIV (na ogół specjalista chorób zakaźnych). Obaj lekarze, nadzorując wspólnie ciążę zarażonej kobiety, przy jej pełnej współpracy, mogą ograniczyć ryzyko zakażenia dziecka nawet do 1%.

Kilka słów na zakończenie

Co prawda niezwykle rzadko mamy do czynienia z przyszłymi matkami, które zostały zarażone wirusem HIV, jednak tego tematu nie powinno się bagatelizować.

Pamiętajmy, że infekcja HIV nie przekreśla szans na zdrowe potomstwo. Kobiety, które dotknęła ta choroba, mogą z bardzo dużym prawdopodobieństwem urodzić zdrowego dzidziusia. Muszą tylko spełnić jeden warunek – całkowicie zaufać swojemu lekarzowi i wypełniać jego polecenia przed poczęciem, w trakcie ciąży oraz w połogu. Wskazane jest również sprawdzenie kompetencji lekarza odnośnie prowadzenia tego typu ciąż zanim dokonamy wyboru.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2010-01-09

Moim zdaniem badanie w kierunku HIV powinno byc wlaczone do badan obowiazkowych refundowanych,ktore powinna wykonac kobieta w ciazy.
Przeciez nawet gdy wykona badanie przed ciaza wcale nie oznacza,ze nie mogla zarazic sie pozniej.I wcale nie mowie tu o kobietach z grupy ryzyka ale o kazdej z nas chodzacej do dentysty,fryzjera czy oddajacej krew do badania.100% pewnosci nie ma nikt.

domi
ela
2010-05-27

Witam.
Ja tez uwazam ,ze badania na wykrycie wirusa HIV i toksoplazmoze powinny byc robione zaraz jak tylko kobieta dowie sie ,ze jest w ciazy. Zagrozenie istnieje i niestety nie maleje ale narasta.Nie bojmy sie badan bo one maja tylko pomoc nam i naszym dzieciom a nie szkodzic.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
kinga
2010-09-10

Witam.
Mysle ,ze kobiety nie wykonuja badan by nikt nie posadzil je ,ze sa z grupy ryzyka. Gdyby badania przeciw HIV wykonywane byly na rowni z innymi badaniami a nie jako dodatkowe i to na kosz i zyczenie kobiety to kazda przyszla mama by je wykonala.
Kinga

~kinga
Sabinka
2010-10-22

I dlaczego żaden lekarz pierwszego kontaktu nie mówi w ogóle o tym badaniu. Najczęściej zleca się już jak kobieta jest w ciąży. Choć i tak lepiej jak się je robi w ciąży niż w ogóle, bo dziecko ma ogromne szanse i tak urodzić się zdrowe dzięki diagnostyce.

~Sabinka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55