Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia?

autor: Aleksandra Budner , 2010-02-18
Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia?
Chociaż pomysł specjalnych przygotowań do porodu może wydać się dość dziwny (przecież to zupełnie naturalny proces!), jednak nie należy bagatelizować lekcji rodzenia. Pozwalają one zrozumieć przebieg porodu i podjąć świadome decyzje w kwestii jego rodzaju, a także przygotowują do tego wydarzenia pod względem fizycznym i psychicznym.

Kobietom i ich partnerom często wydaje się, że po przeczytaniu wielu poradników i zasięgnięciu porady na forach internetowych o porodzie wiedzą prawie wszystko, a szkoła rodzenia niewiele ich już może nauczyć. Nic bardziej mylnego. Chociaż postęp medycyny pozwala na zaprzestanie „rodzenia w bólach”, to o metodach znieczulenia i ich skutkach dowiecie się właśnie na lekcjach w wybranej przez was szkole. Między innymi dzięki takim właśnie informacjom będziecie mogli świadomie i odpowiedzialnie podjąć decyzje dotyczące porodu.

Szkoła rodzenia – co to takiego?

W każdym większym mieście jest na pewno kilkanaście szkół rodzenia. Zdarzają się one również w mniejszych miejscowościach, choć nie są tam tak bardzo rozpowszechnione i popularne. Już na początku ciąży warto zorientować się, gdzie takie szkoły się znajdują. Na pewno pomocna w tym względzie będzie opinia położnej bądź lekarza. Warto również o radę w wyborze szkoły zapytać matki uczęszczające na takie spotkania. Jeżeli szkoła rodzenia znajduje się przy oddziale położniczym, na którym odbędzie się poród, stanowi to okazję, aby poznać osoby, które będą obecne przy porodzie (lekarzy i położne), zwiedzić sale porodowe i cały oddział położniczy. Dzięki temu nasze spojrzenie zmieni się, a pewne obawy na pewno znikną.

Wszystkie szkoły rodzenia różnią się między sobą, zwłaszcza pod kątem rodzaju i ujęcia podejmowanych tematów. W niektórych z nich organizuje się na przykład również grupy wsparcia dla matek karmiących, a także spotkania z rodzicami już po narodzinach dziecka.

Kiedy do szkoły rodzenia?

Droga mamo, w zajęciach możesz uczestniczyć nawet w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że zaczynają się one dopiero od drugiego (tak jest zazwyczaj). Odbywają się zwykle raz na tydzień przez okres 6–8 tygodni. Warto jednak dużo wcześniej poszukać odpowiedniej dla ciebie placówki i zapisać się, by uniknąć sytuacji braku miejsc. Przed wyborem szkoły upewnij się, że jest ona wartościowa, prowadzą ją osoby kompetentne, mające uprawnienia. Zbierz opinie matek, które niedawno rodziły. Weź również pod uwagę odległość placówki od twojego miejsca zamieszkania, ponieważ pod koniec ciąży trudno będzie ci się poruszać. Niekiedy możesz brać udział w zajęciach indywidualnych (praktykowane raczej rzadko) lub grupowych (optymalna ilość grup to od 5 do 7 par), samodzielnie lub w towarzystwie kogoś bliskiego. Jeżeli masz ochotę, zapisz się do szkoły razem ze swoim partnerem - z nim na pewno dużo łatwiej i szybciej zaklimatyzujesz się w nowym otoczeniu. 

Czego można się dowiedzieć i nauczyć w takiej szkole?

Celem zajęć w szkole rodzenia jest poinformowanie przyszłych rodziców o wszystkich aspektach ciąży. Osoby prowadzące zajęcia chcą, żeby zniknęły wasze obawy dotyczące porodu. Spotkania te są wspaniałą okazją do zadawania nurtujących pytań, wyrażania swoich obaw i dzielenia się nimi z innymi przyszłymi rodzicami. Zajęcia są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Dzięki tej pierwszej, która prawdopodobnie będzie miała formę wykładów, dowiecie się: jak rozwija się dziecko, jak przebiega poród oraz czym jest połóg. Przydatne okażą się na pewno wiadomości z zakresu ćwiczeń dla ciężarnych i pielęgnacji ich ciała przez okres dziewięciu miesięcy. Podaje się również informacje dotyczące opieki nad noworodkiem (np. nauka kąpieli, przewijania, pielęgnacji ciała niemowlaka) czy karmienia piersią. Zdobywanie wiedzy teoretycznej łączy się często z projekcją filmów dokumentalnych, których tematyką może być kobiece ciało, ciąża i towarzyszące jej przemiany, a także informacje dotyczące czasu po porodzie. Nie pomija się dyskusji na temat zabiegów, które mogą okazać się niezbędne w czasie narodzin dziecka (m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe, nacięcie krocza, poród kleszczowy, cesarskie cięcie). Po części typowo teoretycznej przychodzi czas na zajęcia praktyczne, które są w pewnym stopniu kontynuacją tego, czego dowiedzieliście się wcześniej. Ćwiczenia, których się nauczycie, pozwolą na łatwiejszy poród: mniej bolesny, a bardziej świadomy. Przyszłe mamy nauczą się technik oddychania, ćwiczeń rozluźniających, niezwykle skutecznych podczas porodu. Niezbędna okaże się na pewno gimnastyka krocza i nauka parcia. Wskazane przez specjalistów techniki spowodują, że poród przebiegnie spokojniej i szybciej.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

symbiosis11
2010-02-18

Szkola rodzenia to dobra sprawa. Fajnie, zeby w niej takze przyszly tatus bral udzial.

symbiosis11
Iwisia
2010-02-18

Ja chodzę na lekcje rodzenia. Jestem bardzo zadowolona. Mimo, że już jeden poród mam za sobą, to uczestniczę w szkole. Jest to dla mnie przygotowanie się fizyczne i psychiczne do porodu.

Iwisia
zabka300
2010-02-18

Ja sama nie korzystalam. Moze jak kiedys bede drugi raz w ciazy, to sporobuje. Ogolnie wydaje mi sie to byc interesujace.

zabka300
renia
2010-02-22

Ja nie korzystalam ze szkoly rodzenia bo jak chodzic to z mezem a on nigdy nie mial czasu.Mnie samej tez nie wydawalo sie to potrzebne. Teraz jesli bedzie mi dane zostac mama po raz drugi rowniez nie skorzystam .

renia
domi
2010-02-24

Ja nie mam zdania na temat szkoly rodzenia. Jesli nie pomoze to zdecydowanie nie zaszkodzi.Jesli kobieta chce uczestniczyc bo czuje sie przez to lepiej i bezpieczniej to powinna brac udzial w zajeciach ale jesli nie ma na to ochoty to niech nie chodzi . Dawniej nie bylo szkol rodzenia a dzieci na swiecie pojawialo sie wiecej niz obecnie.

domi
ela
2010-05-31

Witam wszystkich.
Ja tez uwazam ,ze uczestnictwo w szkole rodzenia zalezy od samej zainteresowanej czyli kobiety w ciazy.Nie powinno sie jej ani na sile zmuszac do uczestnictwa ani jej od tego odwodzic.Zawsze warto pojsc chociaz na jedno spotkanie i przekonac sie czy spodoba sie czy nie bo przeciez zawsze mozna zrezygnowac.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
ren57
2015-01-17

w szkole rodzenia możemy się zmierzyć z naszymi wątpliwościami, nieznanymi nam do tej pory emocjami pogadać z osobami w podobnej do nas sytuacji, tylko tyle i aż tyle.

ren57

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55