„Długie weekendy” w 2019 roku – ile wolnego nas czeka?

autor: Agata Cygan , 2018-12-06
„Długie weekendy” w 2019 roku – ile wolnego nas czeka?
Planujecie już urlopy na nadchodzący rok? Sprawdźcie, kiedy wziąć wolne, by maksymalnie skorzystać z tzw. długich weekendów!

Informacje na temat „długich weekendów" interesują większość pracowników. Czasami wystarczy wziąć dwa - trzy dni urlopu, by zyskać cały tydzień wolnego. Wiedząc, kiedy wypada dłuższe wolne, możemy z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd czy zarezerwować bilety w korzystniejszej cenie. Podpowiadamy, jak zaplanować wolne w nadchodzącym roku, by jak najbardziej skorzystać z „długich weekendów".

Nowy Rok z przytupem!

Na pierwszy dłuższy odpoczynek można liczyć - jak zawsze - na przełomie grudnia i stycznia. Jako że 1 stycznia (Nowy Rok) wypada we wtorek, wystarczy wziąć jeden dzień urlopu 31-ego grudnia (poniedziałek), by cieszyć się czterema dniami odpoczynku (sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek). Biorąc pod uwagę, że w ostatni dzień roku świętujemy Sylwestra, wiele osób - zwłaszcza te, które planują szampańską zabawę - decyduje się na urlop właśnie tego dnia, by mieć siłę i energię na szaleństwo co najmniej do północy.

Ci, którzy nie wykorzystali jeszcze całego urlopu z bieżącego roku, mogą poszaleć jeszcze bardziej i zaplanować go także po świętach: 27-ego i 28-ego grudnia (czwartek, piątek), co łącznie da im aż 8 dni wolnego. Jest też opcja maxi - dla tych, którzy organizują duże święta i potrzebują czasu na ich przygotowanie. Wystarczą 4 dni urlopu (24, 27, 28, 31 grudnia), by świętować - aż 11! (22 grudnia - 1 stycznia). 6 stycznia (Trzech Króli) niestety wypada w niedzielę, więc dłużej urlopu pociągnąć się nie da (co gorsza - nie odbierzemy tego dnia w innym terminie, jak to ma miejsce w przypadku świąt, które przypadają w soboty).

Wielkanoc, a za rogiem – Majówka!

Święta Wielkanocne nie dają już tak wielkiego pola do popisu, ale do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Weekend świąteczny, jak zawsze, wydłuży się tylko o jeden dzień - Poniedziałek Wielkanocny (22 kwietnia). Na szczęście na kolejne wolne nie trzeba będzie długo czekać. Po czterech dniach pracy pojawi się kolejna okazja do świętowania - tzw. weekend majowy. Ci, którzy zdecydują się go wykorzystać maksymalnie, wezmą wolne już 29 i 30 kwietnia (poniedziałek, wtorek). Jako, że święto przypada na środę (1 maja) i piątek (3 maja), wystarczy jeszcze wolne 2-ego (łącznie trzy dni urlopu), by odpoczywać od pracy - aż 9 dni! (27-30 kwietnia oraz 1-5 maja).

Opcja dla minimalistów: jeden dzień urlopu (2 maja) i 5 dni odpoczynku. I tak jest nieźle!

Idą wakacje!

Boże Ciało w przyszłym roku wypada 20-ego czerwca, czyli w czwartek. Biorąc jeden dzień urlopu - w piątek, możemy zyskać 4-dniowy weekend. Kolejna coroczna okazja do „nadprogramowego" świętowania to 15 sierpnia. Tutaj sytuacja jest podobna - jako że święto wypada w czwartek, jeden dzień urlopu pozwoli nam świętować aż cztery dni. Biorąc pod uwagę, że to sezon urlopowy, warto przemyśleć, czy nie zaplanować na ten czas dłuższych wakacji. Zwłaszcza, że następna ustawowa okazja do odpoczynku nadarzy się dopiero w listopadzie.

Listopad i grudzień

1 listopada w nadchodzącym roku przypada na piątek, czyli w nowy miesiąc wejdziemy trzydniowym urlopem. 11 listopada to z kolei poniedziałek, co oznacza, że po tygodniu pracy znowu odpoczniemy nieco dłużej. A jak wyglądają kolejne święta? Całkiem dobrze - Boże Narodzenie przypada na środę, a drugi dzień Świąt na czwartek. Jeśli weźmiemy urlop w piątek, 27-ego grudnia, będziemy odpoczywać pięć dni. Jeśli zachowamy więcej urlopu, możemy wykorzystać go także przed świętami - biorąc wolne już 23-ego i 24-ego grudnia, zyskać możemy łącznie: aż 9 dni urlopu. Wystarczą trzy dni urlopu i świętujemy od 21 do 29 grudnia.

Ponad 1/3 roku!

Jak więc widać, okazji do odpoczynku nie zabraknie. Oprócz świąt, mamy przecież jeszcze weekendy (łącznie 104 dni) oraz urlop (26 dni), co w połączeniu z dniami świątecznymi daje nam aż -139 dni wolnego! To ponad 1/3 roku i prawie 4 i pół miesiąca! Korzystajmy!

A Wy, macie już plany, jak wykorzystać nadchodzące wolne?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55