Dokumenty do porodu – co będzie potrzebne w szpitalu?

autor: Agata Cygan , 2012-02-06
Dokumenty do porodu – co będzie potrzebne w szpitalu?
Koszula nocna, bielizna, pantofle, kilka niezbędnych kosmetyków, no i oczywiście – szczoteczka do zębów! Rzeczy, które warto zabrać ze sobą na porodówkę jest nieco więcej, bo pakując podręczną torbę nie można zapomnieć, że do domu będziemy wracać w towarzystwie maluszka. Pamiętajmy jednak, żeby w całej tej przedporodowej gorączce nie zagubić tego, co najważniejsze. Drugą parę skarpetek dla dziecka tata może dowieźć kolejnego dnia. Za to wyniki badań - warto mieć ze sobą już w momencie rejestracji.

Pakowanie na „przedostatnią” chwilę

Mimo, że termin porodu jest jeszcze dość odległy, nic nie zaszkodzi pomyśleć o czekającej nas wyprawie nieco wcześniej. Oczywiście nie oznacza to, że przyszła mama powinna zaraz po wizycie u ginekologa postawić tuż obok łóżka podręczną walizkę. Jeśli jednak nieco wcześniej pomyśli o jej uzupełnianiu, w momencie, kiedy maluszek zapragnie wydostać się na świat, przynajmniej ten jeden aspekt porodu nie sprawi problemów i nie dostarczy dodatkowego, a niepotrzebnego stresu. Co powinno znaleźć się w środku? Podstawowe kosmetyki, ubranie oraz komplet rzeczy niezbędnych dla malca. Osobną, a niezwykle ważną kwestię stanowią dokumenty, jakie rodząca powinna mieć przy sobie w momencie przyjazdu do szpitala. Wprawdzie trudno je przygotować z wyprzedzeniem (wiele powstaje w trakcie ciąży, inne są potrzebne na bieżąco), jednak nic nie zaszkodzi pomyśleć o nich nieco wcześniej, spisać na osobnej kartce i włożyć ją do walizki. W czasie, kiedy malec da znać, że to już, pozostanie tylko - zabrać je ze sobą.

Dokumenty do porodu

W chwili przyjazdu na porodówkę ciężarna kobieta musi mieć ze sobą:

• dowód osobisty;
• dowód ubezpieczenia;
kartę przebiegu ciąży;
• numer NIP swojego pracodawcy lub własny (w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej).

Potrzebne będą także wyniki następujących badań:

USG, a w szczególności wykonanego ostatnio;
• ostatniej morfologii i analizy moczu;
• odczyn WR (w kierunku kiły), najlepiej sprzed dwóch tygodni;
• grupa krwi, wraz z czynnikiem Rh;
• badanie na obecność antygenu HBS - na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej lub też zaświadczenie o szczepieniu WZW B;
• wszelkich innych badań przeprowadzonych w trakcie ciąży;
• innych istotnych badań lub konsultacji, jak np. konsultacja okulistyczna, kardiologiczna czy ortopedyczna.

Nim nadejdzie ten czas

Nawet gotowy scenariusz nie pomoże, jeśli w chwili, gdy trzeba będzie udać się na porodówkę, nic nie będzie na swoim miejscu. Warto więc już na początku ciąży stworzyć specjalną teczkę, w której będziemy gromadzić wyniki wszelkich wykonywanych w tym czasie badań. Z pewnością wydaje nam się, że jesteśmy w stanie zachować zimną krew i kiedy przyjdzie pora szybko i sprawnie zgromadzimy wszystko w jednym miejscu. Często jednak w takiej chwili na myślenie brakuje czasu, a pod presją nasz umysł może sobie nie poradzić z przypomnieniem, gdzie też może leżeć dany dokument. Wyprzedźmy więc kłopoty i pozwólmy naszemu malcowi przyjść na świat zgodnie z wszelkimi „formalnościami".

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55