Domowe rośliny bezpieczne dla dzieci

autor: Agnieszka Kęsek , 2018-06-07
Domowe rośliny bezpieczne dla dzieci
Zaczynamy znów wierzyć i ufać w magię roślin! Coraz chętniej otaczamy się nimi, a sklepy oferujące dobrej jakości rośliny przeżywają renesans. Powstają nowoczesne książki o pielęgnacji zieleni, a naukowcy donoszą, że nasi „doniczkowi przyjaciele” pomogą nawet... oczyścić powietrze! Które rośliny są bezpieczne dla dzieci i jakie funkcje spełniają?

Rośliny "antysmogowe"

Ciekawostką jest fakt, że listę "antysmogowych" roślin, czyli tych, które najlepiej oczyszczają powietrze opracowało... NASA. Okazuje się, że niektóre rośliny mają wyjątkowe zdolności do oczyszczania powietrza, pochłaniania z niego toksyn i produkcji tlenu. Pomagają także oczyścić z zanieczyszczeń takich, jak benzen, ksyleny, amoniak, trichloroetylen czy aldehyd mrówkowy. Są to niebezpieczne substancje krążące w naszych mieszkaniach (na szczęście w bardzo niewielkich stężeniach), a pochodzą z dymu papierosowego, spalin, farb, czy elementów budowlanych.

Nie każda z oczyszczających powietrze roślin jest bezpieczna dla dzieci, a także - zwierząt domowych. Które bez obaw możemy postawić w domu?

 • Zielistka Sternberga
 • Dracena wonna
 • Daktylowiec niski
 • Paprocie z rodzaju Nefrolepsis
 • Palma bambusowa
 • Sansewieria gwinejska

Rośliny pochłaniające wilgoć

Ustawienie w mieszkaniu roślin o większych zdolnościach pochłaniania wilgoci nie zadziała oczywiście spektakularnie, ale z pewnością jest to bardziej naturalna opcja. Jednak nie każda roślina tego typu jest jednak bezpieczna. Bez obaw można zaopatrzyć się w poniższe rodzaje.

 • Paproć
 • Chamedora wytworna - lepszym dla niej środowiskiem jest miejsce ciemne i wilgotne.
 • Oplątwa - bardzo ciekawa roślina, która... nie ma korzeni, a w warunkach naturalnych rośnie na drzewach.

Rośliny do sypialni

Wiele osób ma obecnie problem ze snem. Stres, zabieganie, a także uzależnienie od urządzeń (np. smartfonów), których używamy nawet w łóżku - to wszystko sprawia, że jakość naszego snu jest bardzo niska. Nie poprawimy jej oczywiście wyłącznie ustawiając w sypialni rośliny, ale może być to krokiem w dobrą stronę. Nie każda roślina pasuje do sypialni. Które wybrać?

 • Storczyki (orchidee)
 • Paprocie
 • Lawenda
 • Sukulenty
 • Sansewerie

Na te uważaj!

Których roślin należy unikać, szczególnie w pokoju dziecka? Z pewnością takich, które mają właściwości trujące i mogą (jeśli malec np. zechce spróbować jak smakuje liść) poparzyć, podrażnić lub wywołać inne negatwyne skutki oraz innych, które są w stanie wywołać inne niepożądane reakcje. Takimi roślinami są z pewnością: bluszcz, skrzydłokwiat, difenbachia, trójskrzyn, oleander, monstera, zamiokulkas, cyklamen, filodendron, anturium, a także popularna „gwiazda betlejemska", czyli poinsecja. Kwiaty, które silnie pylą albo wydzielają bardzo mocny zapach nie są też dobrym pomysłem jako dekoracja pokoju dziecka.

Jeśli zależy nam na dekoracji pokoju malucha warto wybrać te bezpieczne, a zarazem dekoracyjne, np. fiołki afrykańskie, trzykrotki, eszewerie czy zielistki.

 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
IH
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55