Dwie Kreski – system wsparcia dla kobiet w nieplanowanej ciąży

autor: Agata Cygan , 2020-02-19
Dwie Kreski – system wsparcia dla kobiet w nieplanowanej ciąży
Nie oceniamy, pomagamy - to pierwsze słowa, jakie możemy przeczytać na stronie internetowej stowarzyszenia Dwie Kreski. Czym się zajmuje i jakie ma cele? Sprawdzamy.

Stowarzyszenie Dwie Kreski istnieje od października 2018 roku. To organizacja, której celem jest niesienie pomocy kobietom, które zaszły w nieplanowaną ciążę. Chce udowadniać przyszłym matkom, że aborcja nie jest jedynym rozwiązaniem i że - mimo iż znalazły się w trudnej dla siebie sytuacji życiowej - wcale nie muszą zostać z nią same. "Jeżeli zobaczyłaś Dwie Kreski na teście ciążowym i nie masz wsparcia w swoim otoczeniu, skontaktuj się z nami" - czytamy na stronie organizacji.

Nie musisz się poddawać

Misją organizacji Dwie Kreski nie jest tworzenie nowej infrastruktury pomocowej, ale kierowanie potrzebujących kobiet do miejsc już istniejących, od dawna wyspecjalizowanych i doświadczonych w takiej pomocy. Stowarzyszenie podejmuje współpracę z szeregiem instytucji - zarówno tych o charakterze świeckim, jak i religijnym, ale co warto podkreślić - nie gromadzi wyłącznie osób wyznania katolickiego. Działają tam również osoby niewierzące oraz wyznające inną wiarę.

Skąd pomysł na powstanie organizacji? Jak zauważają twórcy, hasło „niechciana ciąża" w pierwszej kolejności przywołuje skojarzenia z aborcją. To buduje wśród kobiet, które jej doświadczają przekonanie, że to jedyne istniejące w takiej sytuacji rozwiązanie. Brakuje alternatywy! Brak wsparcia ze strony partnera i rodziny potęguje w przyszłej matce wrażenie, że w zasadzie nie ma innego wyjścia, niż się poddać. Bo właśnie w takich kategoriach powinno się myśleć o aborcji. Dwie Kreski chcą przekonywać przyszłe matki, że warto jednak zawalczyć o siebie i swoje dziecko .

Powiedz, czego potrzebujesz

Jak wygląda realna pomoc ze strony stowarzyszenia? Obecnie działa ogólnopolski telefon zaufania (nr: 533 312 112), który odbierany jest codziennie w godzinach od 18 do 23. Na stronie stowarzyszenia pod adresem www.dwiekreski.pl dostępny jest także czat oraz adres e-mail. Dziesiątki osób w całej Polsce angażują się na rzecz tworzenia środowisk i wspólnot, mogących w wymiarze lokalnym oferować potrzebującym kobietom realne wsparcie.

Jak zauważają członkowie stowarzyszenia, telefon dzwoni coraz częściej i w wielu przypadkach nie kończy się wyłącznie na rozmowie - konkretna pomoc udzielana jest co najmniej kilku kobietom w miesiącu. Po pierwszym telefonicznym kontakcie - o ile kobieta sama się na to zdecyduje - kontakt z nią nawiązać może lokalna grupa wolontariuszy, która po rozpoznaniu konkretnych potrzeb, stara się pomóc je zaspokoić (np. wsparcie materialne, wsparcie psychologiczne, skierowanie do odpowiednich specjalistów/instytucji, pośrednictwo w kontaktach z ośrodkiem adopcyjnym).

Nikt się nie dowie

Jak podkreślają twórcy, zaletą stowarzyszenia jest możliwość pomocy anonimowym osobom. Dzwoniąca kobieta nie podaje żadnych informacji, pozwalających ją zidentyfikować, więc jeśli ona tego nie chce - nikt nigdy się nie dowie, kim jest i na jakie rozwiązanie ostatecznie się zdecydowała. Poczucie anonimowości i możliwości wycofania się w każdej chwili daje stowarzyszeniu swoistą przewagę nad innymi, wyspecjalizowanymi instytucjami prowadzonymi przez państwo czy Kościół (często kontakt z nimi wiąże się z podaniem danych, rejestracją w NFZ itp.)

"Budujemy sieć wolontariuszy w całym kraju. Szukamy osób, które są gotowe udzielić wsparcia potrzebującej kobiecie - bez oceniania i krytykowania. Przygotowujemy warsztaty dla wolontariuszy telefonu zaufania oraz osób, które chcą pomagać kobietom bezpośrednio - w swojej miejscowości" - czytamy na stronie stowarzyszenia. - "Staramy się odpowiadać na potrzeby, jakie ma kobieta, dlatego szukamy specjalistów (psychologów, lekarzy, prawników, mediatorów, doradców laktacyjnych), a także ludzi dobrej woli, którzy chcą podzielić się swoim czasem".

Zobacz więcej: Stowarzyszenie Dwie Kreski.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Beata
2020-12-02

DZięki za pełne zaangażowania osoby, które naprawdę i z miłością chcą pomóc.

~Beata

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55