Dzieci nieszczepione z zakazem chodzenia do szkół publicznych i przedszkoli?

autor: Agnieszka Kęsek , 2017-01-16
Dzieci nieszczepione z zakazem chodzenia do szkół publicznych i przedszkoli?
Niedawno sporo kontrowersji wywołało stwierdzenie prof. Alicji Chybickiej, lekarki, profesora nauk medycznych, prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i posłanki na sejm. Powiedziała ona, iż, wprowadzenie w USA sankcji polegających na tym, iż nieszczepione dzieci nie mogą chodzić do publicznych szkół i przedszkoli to słuszna droga.

Trudna dyskusja

Na razie z pewnością nie można mówić o planach wprowadzenia podobnych sankcji w Polsce. To wiązałoby się z ogromnymi zmianami i niechybnie rozpętałoby burzę. Słowa posłanki i lekarki wywołały jednak ponownie dyskusję na temat szczepień dzieci w naszym kraju. Faktycznie bowiem, w Stanach Zjednoczonych dziecko, które nie posiada kompletu wymaganych szczepień nie jest wpuszczane na teren szkoły czy przedszkola. Być może jest to kategoryczne i dość restrykcyjne rozwiązanie, ale chroni przed wieloma zagrożeniami i stanowi jasny sprzeciw wobec tzw. ruchów antyszczepionkowych, które rosną stale w siłę, szczególnie na Zachodzie.

Duże grono nieprzekonanych

Temat poruszony przez prof. Chybicką wynika z faktu, iż stale rośnie grono rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Polskie ruchy antyszczepionkowe nie są tak silne, jak na zachodzie Europy
i w USA, ale jednak nie jest to problem, który można zbagatelizować. Dlaczego rodzice mogą nie chcieć szczepić dzieci? Powodów jest kilka.

 • Obawiają się niepożądanego odczynu po szczepieniu. NOP może czasem pojawić się po szczepieniu, najczęściej to tylko zaczerwienienie, obrzęk, ból, czasem gorączka. Niezwykle rzadko występują te poważniejsze. O wszystkich ewentualnych powikłaniach i tym, co robić gdy wystąpią powinien poinformować lekarz.
 • Uważają, że wszystko to spisek koncernów farmaceutycznych, którym zależy tylko na pieniądzach.
 • Twierdzą, że szczepionki to ingerencja w naturę, to „chemia".
 • Są testowane na zwierzętach, nie są wegetariańskie.
 • Boją się, że szczepienia mogą spowodować autyzm - winą obarczają rtęć znajdującą się w nich.

Badania raczej obalają niż potwierdzają tę tezę. Światowa Organizacja Zdrowia zapewnia, że substancja ta (nie sama rtęć, a jej pochodna) jest bezpieczna dla zdrowia.

Lekarze są zgodni – szczepić trzeba

Zdecydowana większość lekarzy apeluje jednak, by dzieci absolutnie szczepić. Konsekwencje zaniechania szczepień są niewspółmiernie gorsze od ewentualnych konsekwencji ich wykonania, a powikłania to niezmiernie rzadkie przypadki. Szczepionki mają za zadanie chronić przed rozprzestrzenianiem chorób zakaźnych, a w dłuższej perspektywie - prowadzić do zupełnego wyeliminowania niektórych z nich.

Brak szczepień dzieci może skutkować wybuchem epidemii. Jedno chore dziecko zarazi kolejne, ilość chorych może rosnąć lawinowo. Co więcej, wygląda na to, że wracają „do łask" stare choroby, o których mieliśmy już nigdy nie usłyszeć, a z pewnością miały na nie już nie chorować dzieci. To między innymi odra.

„Ospa party”

Rezygnacja ze szczepionek nabrała też wyjątkowo zaskakującego przebiegu - niektórzy rodzice nie szczepią dzieci przeciw ospie, po czym urządzają przyjęcie. Dzieci, które już są chore przychodzą do dzieci zdrowych, aby je zarazić. Rodzice mają nadzieję, że ich pociechy ospę po prostu „przechorują" i będą miały z głowy. Tymczasem ospa wcale nie musi być tak łagodna, jak przyjęło się sądzić. U niektórych dzieci może przybrać groźną postać i ostry przebieg. Bardzo głośna była sprawa półtorarocznego malca, który w Warszawie zmarł po takim właśnie „ospa party"...

Szczepienia obowiązkowe – które to?

Szczepienia dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Do puli obowiązkowych, refundowanych zaliczamy te przeciwko:

 • gruźlicy,
 • błonicy,
 • tężcowi,
 • krztuścowi,
 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
 • Haemophilus influenzae typu B,
 • odrze,
 • śwince,
 • różyczce,
 • ospie.

Natomiast szczepienia zalecane to:

 • Szczepienie przeciwko pneumokokom.
 • Szczepienie przeciwko meningokokom.
 • Szczepienie przeciwko rotawirusom.
drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55